PZC I 21 Plan voor bevallingen in Zierikzee Bevallingszorg komt op één locatie Plan Voordelta stuit op verzet Noord-Beveland SCHOUWEN-DUIVELAND 27 29 Verloskundigen willen dat vrouwen kunnen bevallen op eiland. tractor boort zich in schuur Inspectie voor de Gezondheidszorg keurt aanvraag goed. Varen Zitskiër Kees-Jan wil ambassadeur voor gehandicapten zijn Dinsdag 26 augustus 2008 Mooi schilderij raakt tot in het diepst van de ziel Tip? redzzee@pzc.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - De twee verloskundi gen van de Schouwen-Duiveland- se verloskundigenpraktijk Lena zet ten hun missie om bevallen op Schouwen-Duiveland mogelijk te maken, voort. Het tweetal zal een plan voorleg gen aan directie en gynaecologen van de Oosterscheldeziekenhuizen en ambulancedienst. Lous ten Rouwelaar en Sanne Meerdink van Lena vinden dat zwangere vrouwen op Schou wen-Duiveland de mogelijkheid moeten hebben in het Zierikzeese ziekenhuis te bevallen. Of moge lijk zelfs thuis, als het om inwo ners van Zierikzee gaat. Dat moet dan wel voor ambulances haalbaar zijn, in geval van nood. „Als men sen gezond zijn en alles verloopt goed, kunnen die bevallingen on der begeleiding van ons plaatsvin den", aldus Ten Rouwelaar. Gaat er iets mis dan is ambulancever voer vlakbij. De behoefte om thuis of op zijn minst op Schouwen-Duiveland te kunnen bevallen, leeft nog steeds, constateren de verloskundigen. Zij baseren zich daarvoor op een en quête die ze het afgelopen jaar heb ben gehouden. Driekwart van de respondenten gaf daarin aan graag in het Zierik zeese ziekenhuis te willen beval len. De kortere reistijd was daar voor het belangrijkste argument. Tweeëntwintig procent gaf aan De verloskundigenpraktijk Lena wil dat vrouwen de mogelijkheid hebben op Schouwen-Duiveland te bevallen. Volgens een eigen enquête is daar behoefte aan. het juist niet te zien zitten in Zie rikzee te bevallen. Die mensen ge ven de voorkeur aan een bevalling op een plek waar alle medische zorg aanwezig is. Het aantal mensen dat heeft mee gedaan aan het onderzoek (64 van wie 47 in verwachting en de rest met kinderwens) is niet groot, er kent Ten Rouwelaar. Met jaarlijks zo'n 300 bevallingen op Schou wen-Duiveland is dit aantal voor haar en haar collega Meerdink ech ter toch voldoende signaal om ver volgstappen te zetten. Een plan is inmiddels geschreven. De bedoeling is om met zieken huis en ambulancedienst in con claaf te gaan. „Het zal niet van de ene op de andere dag rond zijn, maar we gaan wel verder. Het is be langrijk dat de contacten goed zijn." Ook nu al begeleidt verloskundi genpraktijk Lena vrouwen en hun partner tijdens het hele traject van zwangerschap, bevalling en kraam tijd. Alleen als er sprake is van complicaties komt de gynaecoloog in beeld. Daarin schuilt ook het grote voordeel voor gynaecologen, meent Ten Rouwelaar. Zij krijgen meer tijd voor de 'probleembeval lingen'. ZONNEMAIRE - De schuur van J. Verhulst uit Zon- nemaire is gisterenmiddag zwaar beschadigd door een tractor. Een klant uit Nieuwerkerk was met tractor en aanhanger het erf van Verhulst op gereden. Daarbij rolde een oude band van de aan hanger het erf op. De tractorchauffeur probeerde de band met zijn been op te vangen en tegelijker tijd op de rem te trappen. Die manoeuvre misluk te. De man trapte op het gaspedaal in plaats van de rem en de tractor boorde zich in de zijgevel van de schuur waarbij een steunbeer sneuvelde. Even later stortte de muur deels in. De uit 1877 daterende schuur - opgetrokken uit typische blauwe steen maar geen monument - werd door Verhulst gebruikt als opslagplaats. De exacte omvang van de schade is nog niet bekend. Bij het ongeluk raakte niemand gewond. foto Rob Taal door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse en Goe- se ziekenhuiszorg rond bevallin gen en pasgeborenen mag van de Inspectie voor de Gezondheids zorg samengevoegd worden. Vol gens de inspectie is dat nodig om de druk op de afdelingen door een gebrek aan gynaecologen weg te nemen. Volgens ziekenhuiswoord voerder Jaap Nelemans gaat het niet om een samenvoeging van de complete afdelingen gynaecologie en kindergeneeskunde, maar uit sluitend om de zorg voor kraam vrouwen en pasgeboren kinderen. Wanneer de afdelingen samen gaan en of dat gebeurt in Vlissin- gen of Goes, is nog niet bekend. Dat wordt in september duidelijk. Ook als de vacatures voor gynaeco logen binnenkort alsnog zouden worden opgevuld, gaat de samen voeging door, verwacht Nelemans. iWe zetten het traject nu in." De Walcherse verloskundigen zijn verbolgen over het advies van de inspectie en hebben geëist dat het advies wordt ingetrokken. De Ko ninklijke Nederlandse Organisatie van Verloskundigen (KNOV) heeft Verloskundigen op Walcheren ei sen dat de inspectie het advies intrekt omdat er geen duidelijke afweging is gemaakt van de ver schillende argumenten. een brief gestuurd aan de inspec teur-generaal voor de Gezond heidszorg. Daarin zegt de KNOV het opmerkelijk te vinden dat de inspectie de argumenten van de raad van bestuur van de ziekenhui zen één op één heeft overgeno men. „Het oordeel van de eerste lijns-verloskundigen met betrek king tot de concentratie, dat vol doende bij de inspectie bekend is, zien wij op geen enkele wijze te rug in de afwegingen van de in spectie." door Rob Paardekam WISSENKERKE - Noord-Beveland is in beroep gegaan tegen het beheer- plan Voordelta. De gemeente stelt dat in het plan te weinig rekening is gehouden met de bestaande toe ristische activiteiten. Het beheerplan is vastgesteld door het ministerie van Verkeer en Wa terstaat en de provincies Zeeland en Zuid-Holland. Er is onder meer vastgesteld dat er vijf rustgebieden voor vogels en zeehonden en een groot bodembeschermingsgebied in de Voordelta moeten komen. De gemeente Noord-Beveland is tot de conclusie gekomen dat on voldoende rekening wordt gehou den met bestaande activiteiten en evenementen in het kustgebied. Als voorbeeld noemt ze het kite- buggyen. De gemeente zit er niet op te wachten dat deze activiteit straks wordt verboden op basis van het beheerplan. Noord-Beve- land hoopt met het bezwaar te be reiken dat de bestaande activitei ten beter worden gewaarborgd. Verder vindt de gemeente dat het plan op sommige punten slecht onderbouwd is en dat aansluiting met de Oosterschelde ontbreekt. Tip? redactie@pzc.nl Al meer dan twintig jaar droomt die man uit Viissingen van een ei gen boot. Dus het eerste wat hij deed toen hij met de vut ging, was het behalen van zijn vaar- en marifoonbewijs. Toch bleef het bij kijken, twijfelen en verder kijken. Tot vorige week. Hij vond zijn droomboot in het Overijssel se Wanneperveen. Onwennig maar apetrots reed hij zaterdag met trailer en boot achter zijn au to naar huis. Ruim vier uur had hij er over gedaan. Vrienden, ken nissen en familie wisten inmid dels dat hij zondag voor het eerst zou gaan varen. Tot zaterdaga vond de telefoon ging. Hij was de sleutels van de boot in Wan neperveen vergeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55