Binnenland Het parlementaire jaar Inburgeren begint op de hei Reuzenaronskelk hortus staat in bloei Kater moet overleven van muizen in bakkerij Man door eigengemaakte bom gewond Bond boos over 'verwaarlozen' Bosnië-missie 4 Dinsdag 26 augustus 2008 PZC Kamerleden bereiden zich in alle rust voor op nieuw seizoen. DEN HAAG - Ze mogen dan een flin ke vinger in de pap hebben, voor de 43 Tweede-Kamerleden van het CDA is het de grote vraag wat ze vrijdag en zaterdag precies zullen beleven. De christendemocrati sche parlementariërs houden dan in een hotel in Nunspeet hun jaar lijkse fractiedagen. Fractiesecreta ris Sybrand van Haersma Buma noemt het een goed gebruik dat ze niets afweten van het programma. „Het verrassingselement draagt bij aan het groepsgebeuren. Er zullen in elk geval gasten van buiten de partij spreken. Eerder was dat, toen hij nog hoogleraar was, bij voorbeeld Ronald Plasterk." Veel partijen houden in de laatste week van het zomerreces fractieda gen. Het CDA verblijft dus in Nunspeet, de Christenunie zit in Holten en de PvdA in Doorn. De laatste partij wil niets kwijt over wat er daar gebeurt. De woordvoer der meldt slechts dat de onderlin ge band wordt aangehaald en dat er wordt terug- en vooruitgeblikt. De ChristenUnie-woordvoerder is eveneens zwijgzaam. Wel vertelt hij dat er ruimte is voor zowel poli tieke thema's als voor bemoedi ging en wandelingen en een 'SCP had misschien wel het minst inhoudelijke programma' mountainbiketocht. Voor de gees telijke vorming worden twee predi kanten 'ingevlogen'. Wie, dat zijn wil de woordvoerder niet kwijt. De drie eigen bewindslieden zijn niet aanwezig. „De fractie heeft zijn eigen verantwoordelijkheid en bespreekt niet alles met het ka binet", aldus de woordvoerder. LEIDEN - De reuzenaronskelk in de Hortus Botanicus in Leiden is gis teren aan het eind van de middag tot bloei gekomen. De grootste bloem ter wereld, ook wel penisplant genoemd om zijn vorm, bloeit maar een keer in zijn leven en sterft dan. Als de enorme plant bloeit, ontwikkelt zich een geurkolf die 2 meter hoog kan wor den. De plant verspreidt een lucht die doet denken aan dode dieren. Naarmate de bloem tijdens de bloeitijd verder opengaat, wordt de stank sterker. De bloei duurt slechts twee nachten en een dag. De hortus in Leiden is de enige plantentuin in Nederland met een amorphophallus titanum. De plant moet acht tot vijftien jaar groeien voor de eenmalige bloei. EaSjVAN STRAATEN Wel komen de ministers donder dag langs voor de maaltijd. Bij het CDA worden de ministers en premier Balkenende juist wel bij betrokken bij het programma. „Het is een vast onderdeel dat we mensen uit het kabinet uitnodi gen", zegt Van Haersma Buma. „Het is van belang dat fractie en bewindslieden zo nu en dan met elkaar in gesprek gaan, zonder de druk van de actuele politiek." Het CDA-programma biedt geen ont spanning, behalve het diner en de borrel op vrijdagavond, vertelt de fractiesecretaris. De SGP hadden gisteren mis schien nog wel het minst inhoude lijke programma: een rondwande ling met lunch op een pannenkoe kenboot waar een journalist van het Reformatorisch Dagblad een le zing verzorgde, 's Middags speel den de SGP'ers en hun medewer kers vestinggolf - een soort midget golf - waarna er werd gegeten in een restaurant in Zwijndrecht. HARICH - Een 33-jarige man uit Hin- deloopen is gisterochtend in Ha- rich (Friesland) zwaargewond ge raakt toen een zelfgemaakte bom in zijn handen ontplofte. Hij ver loor een hand en een aantal vin gers aan zijn andere hand. De Hindelooper reed mee in een auto van een collega uit Elahuizen. Omdat de bestuurder geen explo sief in de auto wilde, stapte de Hin delooper uit met de bom. Even la ter volgde er een explosie. De bom was gemaakt op basis van kunst stof. De Hindelooper is overge bracht naar een ziekenhuis in Gro ningen. De collega bleef onge deerd. Wat de man met de bom wilde was de politie niet duidelijk. Vreemdelingen die niet zijn ingeburgerd, krijgen na 21 september geen permanente verblijfsstatus meer. Tienduizenden dreigen daardoor in de problemen te komen. door Jacqueline Steenwijk Een Turkse vrouw beëin digt na drie jaar in Neder land haar huwelijk met haar partner. Op grond van de Vreemdelingenwet mag ze dan zelfstandig een verblijfsvergun ning aanvragen. Maar vanaf 21 sep tember krijgt ze die alleen nog maar als ze is ingeburgerd. Hetzelf de geldt voor de Irakese asielzoe ker die hier al vijfjaar een vluchte lingenstatus heeft. Op grond van de ene wet heeft hij het recht zich dan permanent in Nederland te Te weinig inburgeraars Het aantal mensen dat verplicht een inburgeringscursus volgt is vele malen kleiner dan het aantal dat een cursus moet volgen. 8.750-, 16.580 Aantal mensen dat in eerste kwartaal van 2008 aan inburgeringscursus begon Aantal mensen dat in 2007 aan inburgeringscursus begon Schatting resterende potentiële verplichte inburgeraars infographic: GPD bron: VROM "MISScHlÉN 6S IK- WÉL ££K-oeK POOP CAN 4 13 p/\T ZO O Zo M4AP- KONAJE7V SEBEDReN AMSTERDAM - Een bakker in Am sterdam dacht voor zijn vakantie goedkoop uit te zijn. Hij sloot zijn kater van zeven maanden in de bakkerij op en vertrok naar zijn va kantiebestemming. Het dier zou wel van de muizen in zijn zaak kunnen leven, zodat hij geen kos ten voor de opvang hoefde te ma ken. De Dierenbescherming heeft de bakker opgenomen in de gisteren gepubliceerde top vijf van 'vakan- tiehufters'. De vakantievierende middenstan der mag zich verheugen in het ge zelschap van onder andere een ge zin in Mijdrecht dat een kattenge- zin met vier jongen buiten de deur zette voor het op reis ging en een familie in Amersfoort die een konijn onverzorgd achterliet. Een vrouw sloot haar hond in de tuin op, voor zij een weekje met vakantie ging. Zij plaatste een para sol tegen de zon, zette een bak voer en water ernaast en ging heen. Ook zij kan zich op de lijst van vakantiehufters terugvinden. Datzelfde geldt voor een Alkmaar der die kennelijk vond dat zijn twee konijnen aan een dieet toe waren. Hij vertrok bepakt en be zakt, nadat hij de knaagdieren in een hok met een stronk hout om aan te knagen had achtergelaten. De man had niet eens de moeite genomen de konijnen te voorzien van stro. Het effect van de vermagerings kuur was des te groter, omdat de dieren in een kooi zaten waarvan het gaas met plexiglas was omge ven, zodat de zon er goed op kon schijnen. Met de kater in de bakkerij liep het goed af Een oplettende voor bijganger hoorde het wanhopige gemiauw van het achtergelaten huisdier. vestigen, maar op grond van een andere wordt daaraan weer ge tornd. Pas als hij zijn inburgerings- examen heeft gehaald, kan hij het felbegeerde papiertje in zijn bezit krijgen. De Turkse vrouw en de asielzoe ker kregen beiden bij hun oproep voor de inburgeringsplicht nog van de gemeente te horen dat zij drie tot vijfjaar de tijd hadden om in te burgeren en het bijbehoren de examen af te leggen. Vanaf 21 september gelden die termijnen niet meer en blijkt plotseling dat ze al ingeburgerd hadden moeten zijn om permanent in Nederland te mogen blijven. Hoewel het ministerie van Justitie wijst op de mogelijkheid onthef fing aan te vragen voor het inbur- geringsexamen, staan vluchte lingenorganisaties en advocaten op hun achterste benen. „Ik heb er zelfs nog nooit van gehoord, laat staan die vreemdelingen. Hoe moe ten zij dit nou weten? Tienduizen den mensen worden hier de dupe van", reageert advocaat Pieter Bo- gaers verontwaardigd. „Waar zijn ze nou weer mee be zig?", vraagt John van Tilborg van vluchtelingenorganisatie Inlia zich af „Dit kan niet waar zijn", zegt Peter Abspoel van Vluchtelingen Organisaties Nederland. De koppeling tussen het behalen van het inburgeringsexamen en het verkrijgen van een permanen te verblijfsstatus werd in 2005 op genomen in het wetsvoorstel voor de Wet Inburgering. Omdat iedereen het onredelijk vond om de koppeling onmiddel lijk in te laten gaan, werd de in gangsdatum drie jaar uitgesteld tot 21 september 2008. Als je het exa men nog niet kunt doen, kun je het moeilijk als voorwaarde voor een verblijfsvergunning hanteren, oordeelde de Tweede Kamer toen tertijd. „De redenering van de toenmalige minister Rita Verdonk was dat vreemdelingen zelf die datum maar in hun achterhoofd moesten houden. Er werd op dat moment aangekondigd dat het inburgerings examen een voorwaarde werd. LEUSDEN - De naar Bosnië uitge zonden militairen krijgen te wei nig aandacht van Defensie. Ze ho ren soms te laat dat ze op missie gaan, krijgen te weinig voorberei ding en ter plekke zijn er weinig middelen. Ook de nazorg is slecht geregeld. Dat zei gisteren voorzitter Jan Kleian van de militaire vakbond Acom na een verblijf bij de Europe se missie Eufor in Bosnië. Een kwart van de 85 Nederlanders die er zitten, heeft geen goede voorbe reiding gehad, schat Kleian. „Dit is de krenterigheid ten top", zei Kleian, die gaat klagen bij Defen sie. „Het lijkt wel of echt alle aan dacht uitgaat naar Afghanistan." Defensie herkent zich vooralsnog niet in de signalen, aldus een woordvoerder. Hij is verbaasd de klachten via de media te verne men zonder dat de bond dit be spreekt met Defensie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4