Zeeland de watersnoodverzekering PvdA wil maatwerk voor fusieziekenhuis 'Buitendijks moet je gewoon de hoogte in' Overstroming - Mini:!1 Bruine borden Accommodaties voor groepen werken samen Beter en scherper zien? de kijkkamer Actie tegen transport kalveren l'f f PvdA-Statenleden wensen inzicht in ziekenhuistekorten. PZC Dinsdag 26 augustus 2008 I 3 .Ff»' m'.é tuè r-ia I. -pr.-sr- li JSZ - »'i-••»».« pftr Jk - - 'I -tJL- Ff Vk,ii pf 1 f» I »«f 5 a mm - -j, f f j mm «j Wg (i0,W W t 00 0 0 Uil .JlfWSwMHHHi De flats Scaldia, Bressia en Flandria bij Breskens zijn 7,5 meter boven NAP gebouwd. foto Peter Nicolai door Joeri Wisse Verzekeren voor overstromingsschade is overbodig als de woningbouw in de toe komst de hoogte in gaat. In Brekens is het zelfs mogelijk om buitendijks te wonen zonder kans op een overstroming. „Buitendijks moet je gewoon de hoogte in", zegt Lex Verstra- eten. Hij bouwde - tot op heden als enige in Nederland - drie appartementencomplexen buiten de zeedijk. De flats Scaldia, Bressia en Flandria werden liefst 7,5 meter boven NAP ge bouwd. „Tegenwoordig is de norm opge schroefd naar acht meter", weet Verstraeten. Het gedeelte onder de acht meter is nuttig ge bruikt. „De parkeergarage ligt op 2,5 meter, de inrit ligt wel op zeven meter." Ter vergelijking: „Het hoogste peil dat ooit in Breskens is geme ten is 3,60 meter; en dat was in 1953." Ook bin nendijks is het belangrijk om 'overstromingsbe- stendig' te bouwen, vindt de Rotterdamse land schapsarchitect Adriaan Geuze. Hij pleit daar al jaren voor, maar constateert dat in de praktijk massaal in laaggelegen polders wordt gebouwd. „Bijvoorbeeld het gebied boven Rotterdam. Dat is met acht meter onder de zeespiegel het allerlaagste deel van Europa. Daar moet je niet massaal woningen, bedrijven en ziekenhuizen neerzetten. Het risico, dus niet de kans, dat het daar écht goed mis gaat, is veel groter dan el ders. De schade loopt in de honderden miljar den. De evacuatie van twee miljoen mensen wordt een wekenlange operatie." De architect snapt niet waarom mensen geen rekening hou den met het risico. „De grote oliemaatschappij en zijn niet zo stom, die hebben zich in Pernis en in de Moerdijk gevestigd, gebieden die wél hoog genoeg liggen." Geuze is ook verantwoordelijk voor het ont werp van De Goese Schans, de nieuwbouw wijk die komende jaren op het Goese haventer rein verrijst. „Daar zijn de risico's bij een over stroming niet krankzinnig hoog. In principe kun je prima in hogergelegen polders bou wen." Hij wijst bij bouwen onder de zeespiegel wel op de noodzaak van vluchtroutes, zoals we gen die niet onder water komen te staan. „En op de begane grond moet je werken met beton en plavuizen op de vloer. Mijn grootouders woonden aan de Merwede en hadden twee of drie keer per jaar water op de begane grond. Daar stonden dus géén antieke meubeltjes." COMMENTAAR Het is geen wonder dat heel veel Nederlanders een verzekering tegen overstroming willen. Want de dreiging van het water wordt de laatste jaren steeds duidelijker. Er is soms grote overlast langs de rivieren en er zijn zwakke schakels in de zeewering. Na de voltooiing van de Deltawerken kreeg Nederland even rust, maar de laatste jaren leidt een betere kennis van het klimaat tot het inzicht dat we ook met de slechtste scenario's rekening moeten houden. Bijvoorbeeld een reeks dijkdoorbraken aan de Zeeuwse en Hollandse kust. De materiële gevolgen ervan zijn nauwelijks te becijferen. Alleen de zoutwaterschade loopt al in de miljarden. Toch lijken verzekeraars en overheid samen in staat om de dekking van zo'n giga-schade te regelen met een redelijke extra premie voor de opstalverzekering. Dat is veel beter dan te vertrouwen op de uitkering uit een rampenfonds. Voorwaarde is wel, dat alle Nederlanders aan zo'n overstromingsverzekering meebetalen. Op de Hoge Veluwe is dat misschien wel even wennen, maar als geïntegreerd deel van het waterrijke Nederland zal er zelfs daar begrip voor moeten zijn. Dus die verzekering moet er snel komen. En dan alle aandacht weer naar wonen en werken op veilige hoogte, naar goede vluchtroutes uit laaggelegen gebieden en vooral naar de kustverdediging. DEN HAAG - Of de toeristische infor matieborden in Sluis buiten de be bouwde kom staan, maakt het Rijk niet uit: het gaat er niet over. Dat antwoordt minister Camiel Eurlings (CDA, Verkeer) op vra gen van WD-Kamerlid Paul de Krom. Sinds mei 2007 tonen brui ne informatieborden aan de rand van de kernen van Sluis wat er te zien is. Sluis wil de borden buiten de bebouwde kom. De provincie staat dat niet toe en verwijst de ge meente steeds naar het Rijk. GOES - Ruim twintig Zeeuwse groepsaccommodaties slaan vanaf vandaag de handen ineen onder de naam GroepenZeeland. Het is een samenwerkingsverband van groepsaccommodaties verspreid over de hele provincie met deelne mers in alle regio's. Zeeland heeft vele accommodaties maar dat werd erg versnipperd aan geboden. Daar komt nu een einde aan. Een aantal groepsaccommoda ties op Walcheren werkt al jaren lang naar alle tevredenheid samen. Dat beviel zo goed dat nu is geko zen voor een uitbreiding over heel Zeeland. Gedeputeerde Van Wave- ren verricht vandaag de officiële opening in de haven van Goes. Het kan! Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription® goed zien is fantastisch Segeersstraat Middelburg 0118-674004 zondag en maandag gesloten MIDDELBURG - Dierenbescher mingsorganisatie Compassion in World Farming houdt vrijdagmid dag op de Markt in Middelburg een actie tegen het transport van kalveren door Europa. De stichting komt met nepkalf Kasper langs om handtekeningen in te zamelen tegen die transpor ten. De stichting wil dat Europese lan den daar een eind aan maken. Bovendien wil Compassion in World Farming bereiken dat de huisvesting van de dieren verbe tert. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Hoe slecht de zie kenhuizen in Vlissingen en Goes er nu echt voor staan is nog steeds onduidelijk. De PvdA-Statenleden Hageman en Van Zandbrink pro beren er nu via het dagelijks pro vinciebestuur een vinger achter te krijgen. Weten Gedeputeerde Sta ten meer over de jaarcijfers sinds 2005 en bedreigt de precaire finan ciële situatie van de fiisieziekenhui- zen de kwaliteitsverbetering zoals de ziekenhuizen die voorstelden in hun toekomstvisie Hoofdkoers? Die visie kwam dit voorjaar uit voordat duidelijk werd dat er mil joenentekorten waren. In Hoofdkoers maakten de zieken huizen duidelijk dat financiële krapte al leidend was voor de in richtingsplannen voor de centrale acute zorg en de spreiding van de dagelijkse behandelingen over de locaties. Als het geldgebrek in de ziekenhuizen zijn oorzaak vindt in de beperkte patiëntenmarkt die de ziekenhuizen bedienen - zonder veel aanloop uit andere regio's - is dat chronisch en vraagt dat een maatwerk-oplossing van minister Klink en de zorgverzekeraars, stelt het duo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3