Buitengebied Stukje nostalgie op de Zeeuwse wateren Ze zit mar a z'n te puken 30 Dinsdag 26 augustus 2008 PZC In 1983 werd het zeilschip 'Avon tuur' als oud ijzer gekocht en daar mee gered van de sloop. Nu, 25 jaar later, moet het varende monument worden gered van een langzame dood. „Dit jaar is een keerpunt. We móeten iets doen." 'V/CHK. 7 4 door Dewi Gigengack De Avontuur is een vrachtzeilschip uit 1914 van bijna veertig meter lang, en is één van de laatste nog varende Zeeuwse twee mast-klippers van dat formaat. Het werd 'op avontuur', dus zonder opdrachtgever, gebouwd en ligt nu in de Museumhaven in Goes. De vrijwilligers van Stichting Zeeuwse Klipper Avontuur houden het schip varende. De opbrengst uit verhuur aan groepen is voor het hoogst noodza kelijke onderhoud. Maar de staat van Avontuur gaat achteruit. Op 13 september, Monumentendag, presenteert de stichting een nieuw restauratieplan. De kajuit, het ruim, alles moet worden gereconstrueerd en in de originele staat worden teruggebracht. Inclusief de marmeren vensterbankjes en de bedstee. In het ruim moet een grenenhouten vloer komen, en de houten luikenkap en stalen spanten moeten weer zichtbaar worden. Kosten: minimaal een half mil joen euro. „Dat is een probleem", zegt voorzitter Jan Dieleman. „We zijn bezig met een culturele waardebepaling om subsidies te kunnen aanvragen en sponsors te zoeken." In de loop van volgend jaar verschijnt een boek over de geschiedenis van het schip en haar twee zus terschepen de Catharina en de Elizabeth. Dieleman: „We willen de mensen een beeld geven van hoe het er vroeger uitzag. Het heeft pas waarde om iets te behouden voor de toekomst als je de geschiedenis ook weet." Tot ieders verrassing bleek die geschiedenis gemak kelijk te reconstrueren. Vrijwilliger Dennis Helmich bezocht verschillende schipperszoons en -dochters, die zijn geboren en opgegroeid op de Avontuur, en inmiddels over de tachtig jaar zijn. Zij hadden nog levende herinneringen aan de vaartijd van de klip per. Ze vertellen over het dagelijks leven aan boord. Ook is er nog een verslag uit 1944, toen het schip tot zinken is gebracht door het terugtrekkende Duit se leger. Net als het schip worden de vrijwilligers steeds ouder en de stichting staat te springen om nieuwe bestuurs- en bemanningsleden. „Als we nu niets doen, loopt het op een dood spoor", zegt Die leman. „Over zes jaar is het schip honderd jaar. Dit stukje Zeeuwse nostalgie is het waard om behouden te worden." Op 13 september vanaf 10 uur viert Stichting Zeeuw se Klipper Avontuur haar 25-jarig bestaan in de haven aan de Coese Houtkade, met een expositie over het verleden van de Avontuur en een presentatie van het nieuwe restauratieplan. Voor meer informatie over de Avontuur: www.zeilen-avontuur.nl. Voorzitter van de stichting Jan Dieleman (rechts) met oudste vrijwilliger Wim Grootjans. foto Willem Mieras V V. door Engel Reinhoudt Onlangs zag ik een aflevering van 'Spui ten en Slikken'. Mie verbazing neem je dan kennis van een ongekend direct spreken over seks en drugs. Dat is toch even wat aars dan de taal die a ons beschikbaer ao in onze jonge jaeren. D'r wier niet eêns open lijk over esproke en a dat gebeurd'n gieng dat in bedekte termen. Ik dienk da onze dialecten erm bin an woorden en benaemingen voe aolles wat a mie seks te maeken eit. Neem noe de naem voe het mannelijk lid. Tegen woordig is dat hin probleem. Het is piemel of pe nis of het bekende drieletterige woord dat a voe het geval gebruukt wordt of soms ok voe eêl de man zelf Vroeger dust je dat a glad nie te gebru- ken en kenden ons óóguut plasser, fluitje of je flietertje, mae nog vee meêr oa ze het over je 'je-weet-wè'. 'Die mekeert an z'n je-weet-wè, die is mie z'n je weet wé naé d'n dokter ewist'. Be kend is 't grapje Taet 'n es kieke, dan krieg je een gulden'. Wie a zö stom was om daè in te trap pen, kreeg het antwoord: die kan nie kieke, die ei gin oogjes. Een 'n was genoeg om an te duu- ën wat a je bedoel'n. A je 't eêl netjes wou zegge dan ao je 't over je mannelijkheid. Ok oard'n je nog wé es het woord tampeloeres. Voe het vrouwelijk geslachtsorgaan was het a nie vee anders. Kut was onbehoorlijk en vadder weet ik nie aars as sneetje. Ik dienke a op 't durp alleeêne den dokter en de bovenmeêster wiste wat a een vagina was. Het gebruuk van het woord kut om an te geven a t'r wat nie deugt is tegenwoordig schering en inslag. Vreemd eigen lijk a zo 'n negatieve lading verbonde wordt an een onmisbaer vrouwelijk onderdeêl. Fuckjoe oar je ok vee tegenwoordig as scheldwoord. Dat vind ik ok nie in anmerking komme as anvul- ling op oanze woordenschat. Voe de geslachtsdaed ze in 't Zeêuwse woor denboek ok nie vee plekke noadig ehad. Dat wier omschreve en nie bie naem 'enoemd. Om- schrieve lukt'n beter as het gebruuk van een woord as neuke of naaie. Dat vonde ze grof De seksuele beteêkenisse van die woorden vind je nie eêns in het Zeêuws woordenboek. Z'è 't het edae, die ei t'r bie in béde elege of die is t'r mie in 't nist ekrope were uutdrukkingen die a nog a es gebruukt wiere. Ok oar'n je 'd'r op gae, d'r op krupe of rieë'. Voe andere seksuele handelingen bestoenge d'r gin woorden en misschien deeë de mensen daè ok wè nie an. Ik noait ehoare over beffe of pupe en evenmin over naemen voe aol- lerlei standjes. Wè kom je in 't woordenboek nog tegen 'ze zit mar a z'n te puken' en dat be- teêkent handtastelijk zitte vrieë. Voe zin in seks, begeerte, wordt het Nederland se woord geil gebruukt. Zó geil as beuter en een geilen bok of beer bin bekende uutdrukkingen. Vergelieke van mensen mie beêsten dus, mae het kan ok andersom. Mie een lopse teef kan ok een geile meid bedoeld worre. En a je een bitje brimstig bin, dan wete de meeste mensen wê oe laete a 't het is. Lank k edocht a het woord hiele direct mie geil te maeken ao, mae dat ei toch een andere achtergrond. Hielen beteêkent begerig kieke, hunkeren. Je vindt het woord in de Dikke van Dale nog terug in de vorm van gieler en dat is een bedelaer. In het Zeêuws etymologisch woor denboek wordt het woord verklaerd as afkom stig van gilen en dat is bedelen. Dat eêne kind ao een zak vol mie snoep en de rest van de guus zat 'r op te hielen. Reacties naè cn.zeeuws@zeelandnet.nl ofWerril- aan 214453 CA 's-Heerenhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32