Zeeland 'B Nederland moet aan Interim krijgt steun burgemeesters Kinderloos PZC 2 I Dinsdag 26 augustus 2008 PZC Risicogebieden bij overstroming OR politie is blij met onderzoek naar problemen bij korps. ewust kinderlozen jaloers, zij voelen zich achterge steld'. Vorige week besteedden radio en tv ruim aan dacht aan hun traumatische verhaal. De bewust kin derloze. Zij kunnen nooit in het peperdure hoogseizoen op va kantie vanwege de terreur van hun collega's met kinderen. Het is een achtergestelde minderheid die strijdt voor kinderloos winkelen en kindvrije parken. Ik kan me daar alles bij voorstellen. Kinderen zijn inderdaad luidruchtig en soms uiterst vervelend. Laten we alle kinderen opsluiten en laten opvoeden in kampen door strenge sergeant majoors. De kampen omringen we door hoge wallen en ge luidsschermen. Ouders mogen slechts één keer per jaar een be zoekje brengen aan hun kroost. Alle opvoedproblemen zijn dan ook in één klap de wereld uit. Einde bureau jeugdzorg, kinder rechter etc. We laten ze pas los als ze voldoende ontevreden en verzuurd zijn. Ongeveer het niveau als de achtergestelde bewust kinder loze van nu. Geheel in de geest van de tijd zullen zij de macht grijpen en genadeloos afrekenen met alle uitvreters. Zorg is een woord dat ze niet kennen. Alleen het collectief telt, geheel volgens de geest waarin ze opgevoed zijn. De eerste die aan de beurt zullen komen zijn de bewust kinderlozen. Een gruwelijk senario, nietwaar? Het zou fijn zijn als we een middenweg weten te houden tus sen een stammencultuur en hyperindividualisme. Gewoon een beetje gemeenschap. Ik schik hier wat in, jij daar wat. Zo simpel is dat. De gedachte om kinderen uit het straat-, winkel- en wereld beeld te willen schrappen is tamelijk kortzichtig. Als we toch iets schrappen laten we de zeuren dan schrappen. Of ze nou kinderloos zijn of niet. Als we toch iets schrappen laten we de zeuren dan schrappen Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes -Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Gracht weg 23a, Zierikzee Postbus 80,4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1: automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie In Waterland Nederland wagen verzekeraars zich niet aan het dekken van overstromingsrisico. Nóg niet, want er gloort licht aan het eind van de tunnel. door Marcel Modde Nederland is het enige land in Europa waar in woners maar moeten vertrouwen op een do natie uit een rampenfonds indien huis en haard bij een overstro ming schade oplopen. Dijkdoor braken en rivieren die buiten hun oevers treden zijn hier gelukkig al lerminst alledaagse gebeurtenis sen. Toch deden verzekeraars de dekking van een natuurramp in die categorie na 1953 collectief in de ban. Het financiële risico is te groot, oordeelden ze. Die terughoudende opstelling is niet meer van deze tijd, aldus on derzoekers van de Vrije Universi teit (VU) Amsterdam. In het licht van de klimaatverandering is zo'n verzekering nu hard nodig, vindt volgens Jeroen Aerts de doorsnee Nederlander. Hij baseert zich op interviews onder elfhonderd land genoten, van wie meer dan de helft aangaf behoefte te hebben aan een extra stuk zekerheid. De Vereniging Eigen Huis rept in dat verband zelfs over tachtig procent van de huiseigenaren. Aerts legt de relatie met een groeiende vraag naar buitendijkse woningen. Rot terdam en Dordrecht hebben op dat front grootse plannen in oude havengebieden. Ook de apparte mentgebouwen bij Breskens (Port Scaldis) zijn volgens hem een goed voorbeeld van efficiënt om springen met beschikbare ruimte voor woningbouw. De onderzoeker maakt een duide lijk onderscheid tussen binnen- en buitendijkse bewoning. „Voor wie achter de dijken woont, ligt de situatie anders. Je mag verwach ten dat de landelijke overheid en de waterschappen zorgen voor ste vige dijken. Breken die door, dan is dat hun verantwoordelijkheid. Daar betalen we met z'n allen be lasting voor." Voor bewoners van buitendijkse complexen geldt die garantie niet, aldus Aerts, en dus moeten ze de kans krijgen zich fi nancieel in te dekken. Wat de over heid overigens niet ontslaat van de morele verplichting op bijstand, benadrukt de onderzoeker. Bijkomend voordeel van een over- stromingsverzekering is dat bur gers zich bewuster worden van de risico's. De ervaringen in Duits land wijzen volgens Aerts uit dat verzekerden veertig procent min der schade hebben dan mensen zonder een dergelijke dekking. Dat komt door specifieke voorwaarden die daar bij het aangaan van de ver zekering worden gesteld. „Huizen moeten op een bepaalde hoogte worden gebouwd, de cv-ketel In Zeeland bestaat altijd een kans op een overstroming. Wat zijn in dat geval de overstromingsdiepten? indicatie waterdiepte bij overstroming 1 0,2 m i 0,2 - 0,5 m ,1 0,5 - 0,8 m 1 0,8 - 2 m ■1 2 - 5 m Hi 5 m PZC Willi komt in plaats van in de kelder op zolder te staan en op de begane grond ligt geen parketvloer maar plavuizen. Aerts vindt dat banken en verzekaars zich meer zouden moeten bemoeien met bouwplan nen voor woningen die zoveel mo gelijk 'watersnoodproof zijn. „Ze worden totaal niet betrokken in de discussie over de klimaatveran dering. Terwijl hun belang en ex pertise toch enorm is!" Het Verbond van Verzeke raars heeft positief gerea geerd op het onderzoek. Dat mag ook worden verwacht, zegt directeur Marinus Schroevers van ZLM Verzekeringen in Goes. Al sinds 1992 buigen overheid en verzekeraars zich over herinvoe ring van een dekking van overstro mingsrisico. Een conceptplan ligt op tafel en wordt momenteel juri disch binnenstebuiten gekeerd. Schroevers verwacht dat het zeker geen jaren meer zal duren voordat de verzekering in Nederland wordt geïntroduceerd. Maar alleen wanneer het door alle schouders wordt gedragen. Woningeigenaren komen derhalve niet uit onder een uitbreiding van hun opstalverzeke ring, zegt Schroevers. „Ook niet wanneer je hoog en droog op de Veluwe woont." Evenmin kan bij rampen een aan zienlijke bijdrage van het Rijk ach terwege blijven, is de ZLM-direc- teur het hartgrondig met de onder zoeker eens. „Wij als verzekeraars kunnen dat nooit alleen oplossen. De impact van een overstroming is enorm. Uitgaande van een worst-case scenario loopt de zout- waterschade al snel op tot 12,5 mil jard euro. Dat zou betekenen dat de verzekeraars failliet gaan. Als dat gebeurt, kan dus niets meer worden verzekerd en stort heel ons stelsel in. Ondenkbaar!" Het model dat nu op tafel ligt, legt het risico in eerste instantie bij de ver zekeringsmaatschappij, vervolgens bij de herverzekeraar en dan komt de overheid om de hoek. Het voor schrijven van gewenste vloerbekle ding en de plek van de ketel gaat Schroevers evenwel te ver. „Daar beginnen we hier niet aan." Overigens keren de meeste maat schappijen al wel uit wanneer kel ders en begane grond door toe doen van hevige regenval water schade oplopen. „Dat is van een heel andere orde." door Emile Calon MIDDELBURG - Interim politiekorps chef Hans Vissers kreeg gisteren het vertrouwen van de Zeeuwse burgemeesters. Hoewel hij pas over één tot twee weken officieel wordt benoemd, verwachten ze veel van hem. De burgemeesters waren gisteren bijeen in Middelburg om te praten over de crisis die ontstaan is bij de Zeeuwse politie nadat de OR het vertrouwen had opgezegd in korps chef Fup Goudswaard. Tijdens die ruim vijf uur durende sessie be paalden ze dat Vissers, korpsbe heerder Koos Schouwenaar en hoofdofficier van justitie Diederik Greive er samen voor moeten zor gen dat de relatie met de onderne mingsraad wordt hersteld. Die raad zegde eind vorige week ook gedeeltelijk het vertrouwen in Schouwenaar op omdat hij in het conflict tussen OR en korpsleiding niet onbevooroordeeld en objec tief zou kunnen handelen. OR-voorzitter Chris Vink bena drukte gisteravond blij te zijn dat het regionaal College die opdracht voor het onafhankelijk onderzoek heeft verstrekt. Tegenover deze krant wilde hij niet vertellen wat volgens hem de problemen zijn binnen het korps. Hij merkte wel op dat hij die zal melden aan de le den van de onderzoekscommissie. Wel benadrukte hij dat die com missie bemand moet worden met echt onafhankelijke leden. Schou wenaar stelde dat hij officieel niet weet waarom de OR het vertrou wen in de korpsleiding heeft opge zegd en wat de problemen zijn waarmee de OR werd geconfron teerd. Hij en zijn collega's vinden het simpele feit dat de OR proble men signaleert echter voldoende om dat onderzoek te gelasten. Hij sloot niet uit dat de Nationale Re cherche dat onderzoek uitvoert. Vink toonde zich verbaasd over het gebrek aan kennis bij Schouwe naar. „We hebben de afgelopen we ken tweemaal met hem gesproken over de problemen." Volgens Schouwenaar is tijdens die gesprek ken van de kant van de OR geen informatie uitgewisseld. „Er zijn geen feiten en omstandigheden ge noemd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2