'Aan de gymnastiek' op het water 16 Tijdens een rondvaart in Middelburg moet je niet vergeten te bukken. PZC Het vertrek van de rondvaartboot bij het startpunt Achter de Houttuinen. foto Carla van Loon door Carla van Loon MIDDELBURG - Vanaf het water ziet alles er anders uit. Dat is zeker te merken tijdens een rondvaart door Middelburg. Het water is altijd belangrijk ge weest voor Middelburg, legt Ro land van Banning, eigenaar van Rondvaart Middelburg, uit. Ook al lijkt Middelburg nu redelijk klein, in de VOC-tijd was het een erg be langrijke havenstad. Uitleg over de geschiedenis van Een rondvaart doen? Rondvaart Middelburg verzorgt van 15 maart tot 7 november vaartochten. Er zijn geen vaste afvaartijden. Als een boot (redelijk) vol zit, vertrekt hij. Tussen 11.00 uur en 17.00 uur wordt er gevaren. Een rondvaart kost 6 euro per persoon. Voor senioren en kin deren geldt een kortingstarief. Koffie, kaarten en ijs zijn te koop bij het startpunt, Achter de Houttuinen (bij de AH). Rolstoelen kunnen niet mee op de boot, maar er wordt dan een andere oplossing gezocht. Middelburg is een belangrijk deel van de rondvaart. „Want je moet natuurlijk wel wat kunnen leren van de tocht." Maar een vaartocht is zeker niet al leen een geschiedenisles. „Je moet ook aan de gymnastiek." Want het is niet mogelijk om zonder te buk ken onder de bruggetjes door te gaan en ongelukken zijn natuur lijk niet de bedoeling. Vooral voor de kinderen is het een heel avontuur. „Kun jij de brug aanraken?", vraagt een meisje aan haar vader. Dat blijkt toch niet zo te zijn. Een jongetje dat niet hoeft te bukken, vindt dat maar wat leuk. Zijn moeder vindt best flauw dat hij niet mee doet. Van Ban ning: „Je moet toch echt nog wat groter groeien." De bruggen blijven interessant. Nu hoeft er niet zo heel diep ge bukt te worden om er onderdoor te komen, maar tijdens vloed is het heel wat spannender, vertelt Van Banning. De binnengrachten zijn namelijk ook van getijden af hankelijk. Van Banning weet over alles wel wat te vertellen. Niet alleen over de gebouwen die 'als ze zouden kunnen praten, heel wat boeiende dingen te vertellen hebben'. Maar ook over de schepen die aange meerd liggen. „Niet alleen Amster dam heeft woonboten, zoals u kunt zien wonen er ook in Middel burg mensen op het water. Sommi ge woonboten worden zelfs nog Op de kinderen na moet iedereen in de boot bukken om onder de brug door te komen. foto Carla van Loon gebruikt om mee te varen. Daar om moet dit bruggetje nog steeds open kunnen." De smalste straat (slechts tachtig 'Ze moeten steeds door de voordeur van de buren om hun huis binnen te gaan.' centimeter breed), maar ook het smalste huis (niet meer dan twee meter breed) van Middelburg wor den aangewezen. Er is zelfs een huis zonder voordeur. „De men sen die in dit huis wonen moeten nog steeds de voordeur van hun buren gebruiken om binnen te gaan." Tijdens een rondvaart is het niet verbazend om zelf een attractie te zijn. De rondvaartboot wordt regel matig op de gevoelige plaat gezet door omstanders. Ook vanaf het water kunnen de meest mooie foto's gemaakt wor den. Het zicht op de Lange Jan is fenomenaal vanaf het kanaal. Ook de Oosterkerk kan goed in beeld gebracht worden. „Veel toeristen vergeten het stadsdeel rond de Oosterkerk. Ik zou ze daar graag toch naartoe willen sturen." Al 15 jaar vinden er rondvaarten plaats in Middelburg. „In het be gin waren er vrij veel sceptici. Waarom zouden we ook nog rond leiden vanaf het water?" Maar inmiddels is al wel bewezen dat rondvaarten een boeiend beeld van de stad geven. „Ook steeds meer Middelburgers doen de rondvaart en zij zijn altijd erg verrast." „Sommige mensen vragen mij wel eens of het nooit gaat vervelen om elke dag dezelfde rondvaart te doen. Maar dat is helemaal niet zo." Een vaart is altijd anders. In de zo mer komen er voornamelijk gezin nen. Maar in het voor- en naseizoen hebben we meer klanten van bo ven de 55 jaar. „Zij willen over het algemeen meer weten over het oorlogsverle den van Middelburg." De rondvaarten worden gegeven in het Nederlands en Duits. Al ver telt Van Banning niet in beide ta len hetzelfde verhaal, „want de Duitse toeristen volgen het Neder landse verhaal ook al grotendeels." Ook in het Frans of Engels zijn rondvaarten mogelijk, aangezien er steeds meer toeristen buiten Eu ropa komen. Bekijk Middelburg ook eens op een andere manier en vergeet niet te bukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16