Buitenland Jetset neemt bezit van de Bosporus Lichtere champagnefles moet hoge transportkosten drukken Generaal moet weg na bloedige luchtaanval Boeing crasht in Kirgizië: 71 doden 'Dutchbatters willen getuigen vóór Karadzic' Het aantal miljonairs in Turkije steeg in een jaar met achtduizend. Proef met minder zware fles is revolutie in de champagne-industrie. Offensief blijkt negentig Afghaanse burgers het leven te hebben gekost. PZC Maandag 25 augustus 2008 7 Istinye Park, het meest luxe winkelcentrum van Istanbul. Het aantal miljonairs in Turkije stijgt snel. foto Serkan Taycan/CPD door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Een jong meisje - hoge hakken, kort rokje, grote zonnebril - stapt uit de BMW. Haar chauf feur rijdt verder. Hij komt haar, wanneer ze uitgeshopt is, weer ha len. Dit is Istinye Park, het meest luxueuze winkelcentrum van Istan bul. Hier winkelt rijk Istanbul. Hier zit ten de exclusieve winkels van Louis Vuitton, Gucci en Jimmy Choo. Twee blonde meiden komen net uit de Gucci-shop. „Istinye is het beste winkelcentrum van Istan bul", vertelt de 28-jarige Sema <^a- talbas. Ze komt hier bijna elke f r BISJKEK - Bij een vliegtuigongeluk in de buurt van de Kirgzische hoofdstad Bisjkek zijn gisteren minstens 71 mensen om het leven gekomen. Dat heeft een regerings woordvoerster meegedeeld. Het toestel, een Boeing 737, was net opgestegen voor een vlucht naar Mashhad in Iran, toen zich technische problemen voordeden. De piloot probeerde terug te keren naar de luchthaven Manas, maar het toestel stortte enkele kilome ters voor de landingsbaan neer, zei minister voor Noodsituaties Kamtsjibek Tasjijev. Verscheidene overlevenden zijn met brandwon den in een ziekenhuis opgeno men. Twee verkeerden in kritieke toestand. Het toestel behoorde toe aan de Kirgizische maatschappij Itek Air, maar de vlucht werd uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van Iran Aseman Airlines. week. „Ik ben dol op merken als Gucci, Chanel, Burberry." Het aantal miljonairs en miljar dairs aan de Bosporus groeit snel. Het blad Forbes zette dit jaar Tur- kije's financiële hoofdstad met 34 miljardairs op de vierde plaats in de wereld. Net achter Moskou, New York en Londen. Het aantal Turken met meer dan een miljoen dollar op de bank steeg het afgelo pen jaar met meer dan achtdui zend. En het rijke leven van de upper- class aan de Bosporus is goed, weet Erkan Unal. Hij is de mana ger van Reina, de bekendste club van Istanbul. „De blauwe moskee, de Ayia Sofia en Reina moet je in Istanbul gezien hebben", zegt hij. De Turkse jetset komt hier eten, drinken en dansen. Maanden eer der zat Paris Hilton hier nog aan een cocktail in een van de loges, te huur voor 2.000 dollar per avond. Unal heeft de laatste jaren de Turk se clientèle zien groeien. Het zijn meestal de dochters en zonen van rijke papa's die vaste gast zijn. „Zij zijn rijk, héél rijk. Ze komen met hun privéjacht naar de club toe. Gaan op vakantie naar Dubai of de Malediven. Zij zijn dol op exclu- 'Zij zijn dol op exclusieve merken. Turken houden van het vip-leven' sieve merken. Turken houden van het vip-leven", zegt hij. De vele roddelbladen staan vol met het le ven van de Turkse jetset. Voor de deur van Reina staan bijna elke avond cameraploegen om de Turk se 'rich and famous' te spotten. Het stijgende aantal 'nieuwe rij ken' laat zien hoe het land in ra zendsnel tempo verandert. Het land is de economische crisis van 2001 opvallend snel te boven geko men. De metropool Istanbul zorgt met 11,5 miljoen inwoners voor 42 pro cent van de landelijke belastingin komsten en neemt 16 procent van de Turkse werkgelegenheid voor z'n rekening. Er is een fikse stij ging te zien van het aantal buiten landse investeerders en onroerend- goedprijzen zijn de laatste vijf jaar verdubbeld, zo niet verdriedub beld. Ondanks de voortdurende politieke onzekerheid wordt ook dit jaar een economische groei van 4 procent verwacht. Maar de con trasten zijn enorm. Een ambte naar verdient gemiddeld 700 lira, zo'n 350 euro. Het minimum inko men ligt op 435 lira, nog geen 220 euro. REIMS - De dure brandstof laat ook de Franse champagneproducenten niet onberoerd. In de strijd tegen de torenhoge transportkosten zet ten zij nu een nieuw wapen in: de lichtgewicht champagnefles. De dure bubbelwijn wordt traditio neel gebotteld in extra zware fles sen van circa 900 gram (leeg). Zo moet worden voorkomen dat de champagnefles - die onder hoge druk staat - spontaan kan explode ren. Ter vergelijking: een doorsnee wijnfles weegt minder dan de helft. Champagnehuis G.H. Mumm - ei gendom van de Franse wijn- en li keurproducent Pernod Ricard - ex perimenteert nu met een fles die Fles van Laurent-Perrier. slechts 835 gram weegt. Dat lijkt een klein verschil, maar betekent een revolutie voor de champagne industrie waar de '900-gram fles' al sinds de negentiende eeuw de norm is. Intussen zijn er al 2,5 miljoen licht gewicht flessen champagne gepro duceerd, die nu in de wijnkelder moeten rijpen voordat ze de deur uit mogen. Het 'Comité Interprofessionel du vin de Champagne', dat toeziet op de productie en verkoop van de bubbelwijn, heeft sterk aangedron gen op de proef Mocht de lichtge wicht fles het houden, dan zullen alle champagneproducenten wor den aangespoord over te stappen. „Als je meer flessen in een vracht wagen stopt, heb je minder benzi ne nodig", aldus een zegsman. Dat scheelt volgens berekeningen drie duizend vrachtwagenritten per jaar. Jaarlijks worden wereldwijd circa 340 miljoen flessen champagne verkocht. Bij de doop van boten wordt soms gebruik gemaakt van geprepareerde flessen om te voor komen dat het glas intact blijft. Dat zou ongeluk brengen. KABUL - De Afghaanse president Hamid Karzai heeft de hoogste mi litair in het westen van het land ontslagen. De generaal wordt ver antwoordelijk gehouden voor een luchtaanval vrijdag van buitenland se strijdkrachten waarbij tientallen burgers omkwamen. De bevelhebber van het westelijke korps, generaal Jalandar Shah Beh- nam, en ook een commandant van de commando's zijn wegens nalatigheid met 'onmiddellijke in gang' ontslagen, stond gisteren in een verklaring van Karzai. Hij ver oordeelde de 'ongecoördineerde luchtaanval' in het district Shin- dand zaterdag al fel. Uit onderzoek van de Afghaanse autoriteiten in het getroffen dorp Azizabad bleek gisteren dat negen tig burgerdoden zijn gevallen door het bombardement. „De meeste slachtoffers zijn vrouwen", zei mi nister van Islamitische Zaken Ne- matullah Shahrani, die belast is met het onderzoek. Eerder was sprake van ruim zeventig doden. Shahrani zal spreken met Ameri kaanse speciale eenheden die be trokken waren bij de operatie. Vol gens de minister hebben de Ameri kanen de actie niet gecoördineerd met het Afghaanse leger. De door Amerikanen geleide coali tiemacht beweert dat de luchtaan val was gericht tegen een kamp van talibanstrijders. In Azizabad hebben woedende dorpelingen za terdag Afghaanse militairen be laagd. De militairen wilden hulp bieden, maar werden met stenen bekogeld. Volgens de Verenigde Naties zijn dit jaar bijna zevenhonderd bur gers in Afghanistan gedood, onder wie 255 door toedoen van Afghaan se troepen of hun bondgenoten. BELCRADO - Ten minste vijftien Dutchbatters willen voor het Joe- goslavië-Tribunaal getuigen ten gunste van Radovan Karadzic. Dit is zaterdag bevestigd door Milivoje Ivanisevic, lid van het verdedi gingsteam van de voormalige lei der van de Serviërs in Bosnië-Her- zegovina. Hij zei al twee ex-Dutchbatters te hebben gesproken. Het leger van de Bosnische Serviërs zou na de verovering van Srebrenica in juli 1995 onder de ogen van Dutchbat ruim 7.000 moslimmannen heb ben vermoord. Het is een van de aanklachten tegen Karadzic. De twee Nederlanders zouden Ivanisevic hebben verteld dat Dutchbat eerder zichzelf moest be schermen tegen de moslims dan de moslims tegen de Serviërs. Ook j zou het Bosnisch-Servische leger de moslimvrouwen en -kinderen voedsel en water hebben gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7