Binnenland Politiek tegen zorgfusie Explosie ontwricht wooncomplex Klein koolwitje het vaakst gezien Golf van medeleven na dood Fortunafan Zijruit 'ingegooid' op snelweg 'Verzekering nodig tegen overstroming' CDA, PvdA, SP vrezen voor 'verlies van menselijke maat'. Acht appartementen raken onbewoonbaar in centrum Doetinchem. Auto ontploft in Hoensbroek Wandelaars tellen tweeduizend vlinders voor Vlinderstichting. Nederlanders dood door ongeval in België Meisje (5) komt om na aanrijding met auto Voetbalclub opent condoleanceregister na dodelijk ongeval op A16. 6 Maandag 25 augustus 2008 PZC den haag - CDA, PvdA en SP wil len dat het kabinet een stokje steekt voor de nieuwe fusieplan nen van zorgorganisatie Espria, één van de grootste spelers in de zorg. De drie partijen zijn bang dat door de overnameplannen de bureaucratie toeneemt en perso neel en cliënten er de dupe van worden. „Wij maken ons grote zorgen over het verlies van de menselijke maat", stelt CDA-parlementariër Jan de Vries. Vorige week ageer den zeven vakbonden al tegen de fusieplannen. De leiding van Espria is verbaasd over alle ophef, maar kon gisteren geen commen taar geven op de Kamervragen die CDA en SP stellen aan minister Ab Klink (Volksgezondheid) en staatssecretaris Jet Bussemaker. Espria is een samenwerkingsver band van Philadelphia (gehandi captenzorg), de Evean Groep (thuis- en ouderenzorg) en Woon zorg Nederland (huisvesting). Bij elkaar heeft de organisatie een ge schatte jaaromzet van 1,4 miljard euro, 225.000 cliënten en 38.000 medewerkers. Aanleiding voor de ophef is het plan van Philadelphia om de Stichting Thuiszorg Mid den-Gelderland over te nemen. Ze ven vakbonden schreven vorige week in reactie hierop een open brief waarin zij spraken van een fu sie tussen verlieslijdende partijen waar niets goeds uit kan komen. Net als de bonden vrezen CDA en SP dat er door de fusieplannen voor de cliënten op de Veluwe minder is te kiezen. Bovendien steekt het de Kamerfracties dat de drie zorgorganisaties verenigd in Espria zich ogenschijnlijk naar bui ten toe presenteren als één organi satie. Dit terwijl minister Ella Vo gelaar (Wonen, Wijken en Integra le CDA, PvdA en SP willen de nieu- we fusieplannen van Espria tegen houden. Ze vrezen, net als de vakbonden, voor negatieve gevol gen voor personeel en cliënten. tie) afgelopen juni een fusie tus sen woningcorporatie Woonzorg Nederland en de twee zorgorgani saties heeft verboden. Een woord voerder van Woonzorg Nederland ontkent dat er sprake is van een fu sie. „We zijn niet één organisatie, maar werken intensief samen." CDA, PvdA en SP willen verder dat Klink haast maakt met de in voering van een fusietoets voor zorgondernemingen. Nu beoor deelt de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) alle fusies in Nederland. De Vries: „Maar dan wordt voornamelijk gekeken naar economische overwegingen en dat is nogal eenzijdig. Bij zorgfusies moeten juist maatschappelijke overwegingen een rol spelen." doetinchem - Door een gasexplo sie zaterdagochtend in een apparte mentencomplex in het centrum van Doetinchem zijn acht wonin gen onbewoonbaar geraakt. De ontploffing deed zich voor op de eerste verdieping van het gebouw met drie woonlagen. Daarop ont stond een kleine brand, maar die kon snel worden geblust. De 43-ja- rige bewoonster van het apparte ment waar de ontploffing plaats had, liep brandwonden op. „Alsof er een bom in mijn huis af ging", omschrijft een buurman de explosie. De ramen trilden zelfs in de huizen op 2 kilometer afstand. Zowel de voor- als de achtergevel van het zeventien woningen tellen de complex zijn ontzet. De bewoners werden geëvacueerd en opgevangen in een nabijgele gen pand van de gemeente. Volgens een woordvoerster van woningcorporatie Sité, de eigenaar van het complex, kan het negen maanden duren voordat de appar tementen weer bewoonbaar zijn. hoensbroek - Onbekenden heb ben in de nacht van vrijdag op za terdag in Hoensbroek een auto tot ontploffing gebracht. Dat gebeur de met een op de auto aange bracht projectiel, zegt de politie. Niemand raakte gewond. Het mo tief is onduidelijk. De politie heeft een onderzoek ingesteld en wil ver der geen mededelingen doen over de zaak. wageningen - Ongeveer tweehon derd wandelaars hebben dit week einde voor de Vlinderstichting tweeduizend vlinders geteld. Dit gebeurde op het Pieterpad, een 480 kilometer lange wandelroute brussel - Door een verkeersonge luk in Baelen in de Belgische pro vincie Luik zijn gisteren twee Ne derlanders van 55 en 60 jaar omge komen. Het gaat om een motorrij der en een vrouw die achterop zat. Het ongeval gebeurde tussen Eu- pen en Malmedy, meldt de lokale politie. Toen de motorrijder wilde inhalen, botste hij frontaal op een voertuig. van Pieterburen (Groningen) naar de Sint Pietersberg (Zuid-Lim burg). Dat heeft de Vlinderstich ting gemeld. Voor de gelegenheid deelde de or ganisatie het Pieterpad op in etap pes die deelnemers voor hun reke ning namen. De wandelaars kon den hun waarnemingen doorge ven op een website. Gisteravond rond acht uur was ongeveer de bergambacht - Een auto heeft za terdagmiddag in het Zuid-Holland se Bergambacht een 5-jarig meisje geschept. Het kind stak onver wachts de weg over. Dat heeft de politie gisteren laten weten. Het meisje, afkomstig uit Bergam bacht, is in de loop van de avond in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam aan haar verwondin gen bezweken. helft van het aantal tellingen bin nen en waren een kleine tweedui zend vlinders geregistreerd. Het klein koolwitje werd met 929 waar nemingen het meest gezien, ge volgd door het landkaartje met 350 exemplaren. „Van die laatste soort waren overigens veel rupsen geteld die zich nog moesten ont poppen tot vlinders", vertelde een woordvoerster. amsterdam - Nederlanders moe ten zich kunnen verzekeren tegen overstromingen. Door de verande ring van het klimaat en de toege nomen kans op wateroverlast, is zo'n verzekering hard nodig. Dat stellen onderzoekers van de Vrije Universiteit (VU) in Amster dam. Nederland is het enige land in Eu ropa waar geen overstromingsver zekering bestaat. In het buitenland is gebleken dat mensen die zijn verzekerd tegen overstromingsscha- de zelf meer maatregelen nemen om overlast te voorkomen, bijvoor beeld door de cv-ketel van de kel der naar de zolder te verplaatsen. Dat komt zowel door bewustwor ding als door verplichtingen in de polisvoorwaarden. Verzekeraars zijn huiverig om over stromingsverzekeringen aan te bie den vanwege de mogelijk zeer ho ge uitkeringen. sittard - De dood van de 36-jari- ge man uit Gronsveld, die vrijdaga vond om het leven kwam na een verkeersruzie op de A16 bij Moer dijk, heeft tot honderden condo leances geleid. Het slachtoffer was een prominente fan van voetbal club Fortuna Sittard. De fanclub heeft een condoleanceregister geo pend. De rouwbetuigingen komen uit heel Nederland, ook van ande re voetbalclubs. De 36-jarige Harald Didderen was op de terugweg uit Rotterdam na de uitwedstrijd tegen Excelsior. De auto waarin hij zat raakte bij knooppunt Klaverpolder van de weg en sloeg enkele malen over de kop. Twee andere inzittenden raak ten lichtgewond. Bij het ongeval was een andere auto betrokken, mogelijk een Belgische BMW, die na het ongeval doorreed. Tussen de beide automobilisten was ken nelijk irritatie ontstaan over rijge drag, zegt de politie. De twee heb ben elkaar vermoedelijk enkele ma len ingehaald om na een inhaalma noeuvre weer vlak voor de ander te gaan rijden. De politie is op zoek naar de andere auto. „Er heb ben zich al wel twee getuigen ge meld", zegt een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiedien sten. lage zwaluwe - Een 54-jarige au tomobilist uit Lage Zwaluwe is vrij dagavond op de A58 bij Tilburg ge wond geraakt, vermoedelijk door dat onbekenden een voorwerp te gen een zijruit van zijn auto gooi den. Dat heeft de politie zaterdag bekendgemaakt. Marius Bogerd was op weg van zijn werk naar huis toen het glas van de zijruit aan de bestuurders kant opeens door de auto spatte. „Ik kreeg veel glas in m'n gezicht, het bloed liep in m'n ogen", vertel de de Zwaluwnaar gisteravond vanuit het ziekenhuis. Zijn gezicht zit vol hechtingen. Bogerd stuurde de auto naar een tankstation, riep daar hulp in en werd met snijwonden aan het ge zicht per ambulance afgevoerd. Bogerd vermoedt dat iemand van uit een inhalende auto een steen heeft gegooid. „Het kan bijna niet vanaf een via duct zijn gebeurd, dan raak je de zijruit niet." Er was volgens hem geen ruzie met een andere automobilist. Bo gerd is boos, hij beseft dat hij door het oog van de naald is gekropen. „Het voorwerp is gelukkig afge ketst. Mensen realiseren zich niet wat er kan gebeuren als ze zoiets doen." Een gasexplosie heeft zaterdag veel schade aangericht in een appartementencomplex in Doetinchem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6