Eneco Tou neus voor waaiers Bennati Koffers pakken en wegwezen Maarten Tjallingi valt twee dagen aan Dumoulin ook de kleinste in Eneco Fabio Baldato (40) in de bloemen gezet PZC Maandag 25 augustus 2008 37 len en de Vuelta geen topbezet- ting kent, blijkt eens te meer een wedstrijd voor de sprinters. Boo nen had donderdag ook al een rit gewonnen en wilde in Terneuzen een dubbelslag slaan. De koers werd op de Bevelandse wegen opengebroken door een plotselin ge tempoverhoging van de Quick Stepploeg. Kevin Hulsmans, één van de gangmakers: „We hadden op voorhand een plan gemaakt om een waaier te trekken en de concurrentie te verrassen." De breuk in het peloton was in drukwekkend, maar miste het be oogde doel, omdat alle kansheb bers in de voorste waaier zaten. De Spaanse tijdrijder José Ivan Gu tierrez won aan het eind van de Westerscheldetunnel zelfs het sprintje voor een premie van vijf honderd euro, maar in het geweld van de echte sprint ging hij even later kopje onder. Daniele Bennati was daarin de sterkste en kreeg de kostbare bonificatieseconden die hem aan kop van het klassement brachten. De Italiaan misstaat niet op het palmares van Terneuzen als wieier- bolwerk. Hij is één van de betere sprinters in het mondiale peloton. De Tour de France van dit jaar heeft hij door een kniekwetsuur gemist, in de Giro won hij drie rit ten en het puntenklassement. De lange, krachtige sprint is zijn specialiteit. Daarin versloeg hij in de Giro zelfs Robbie McEwen en Marc Cavendish. De kleine Britse kamikaze gaf hem in de dagen daarna wel tot twee keer toe sprintles. De opspelende knie heeft Bennati, vorige maand vader geworden van een zoontje (Francesco), geremd in zijn seizoen. Na de Giro reed hij geen enkele koers meer. De Eneco Tour moet zijn conditie terug op peil brengen. Zijn koppositie kwam gisteren na het vertrek uit Terneuzen al snel in gevaar. De Duitser André Grei- pel sprong mee in een vroege ont snapping, bleef later met vijf ande re vluchters over en pakte onder weg in de tussensprints genoeg bo nificatie om de nieuwe leider van de Eneco Tour te worden. succes van Terneuzen en schat dat er zo'n vijfduizend toeschouwers aan de finish hebben gestaan. „Het waren er zelfs nog meer dan vorig jaar." De stille werkers ruimen in een ra zend tempo alles op. Morgen is een nieuwe dag, daarna trekt het peloton naar België voor de slote tappes. Op de grens in Sas van Gent zwaaien 34 motoragenten de renners uit. Voor het Nederlandse korps zit de Eneco Tour erop, de Belgische motorduivels nemen het voor de rest van de ronde over. Overmorgen is bekend wie José Ivan Gutierrez als eindwinnaar op volgt. André Greipel staat aan kop met slechts negen seconden voor sprong op de Spanjaard. Het wordt nog spannend. Een glunderende Ruben Bekaert gaat met zijn idool Daniele Bennati op de foto. Rechts staat Rubens zusje Elise. foto Camile Schelstraete Ik weet zeker dat Tom Boonen niet wilde winnen, omdat hij een dag later uit de Eneco Tour zou stappen." Ron Barbé, voorzitter van het Terneuzense organisatieco mité, na de sprint in zijn stad. „Tom Boonen niet willen winnen? Kom nou, die wil overal winnen waar hij kan. Zeker als hij tegen Daniele Bennati, één van zijn gro te concurrenten, moet sprinten." Ex-renner Jeroen Blijlevens, nu motorcommentator bij SBS 6. „Het is een andere winnaar geworden dan ik had verwacht in Ter neuzen. Servais Knaven, die in mijn tijd als voorzitter de Junioren- driedaagse in Axel won, beloofde me bij de start in Sittard dat hij in Terneuzen zou winnen." Ap den Doelder, lid van de organisatie, zaterdag na de win nende sprint van Bennati. „Ik ga de Eneco Tour uitrijden, want ik heb te veel respect voor de organisatie." Daniele Bennati, die in tegenstelling tot Tom Boonen wel wil meerijden tot het einde. „Ja, ik hoorde dat we goud hebben gehaald, maar de Hollanders hebben er nog een paar meer hè..." Stijn Devolder over het olympisch goud bij het hoogsprin gen van zijn Belgische landgenote Tia Hellebaut. „Ik vind dat Rabobank zijn verantwoordelijkheid moet nemen, het is toch de Eneco Tour?" Michael Boogerd over de ploeg die niets heeft gewonnen in de etappes door eigen land. De vorm van Tom Boonen is goed, de moraal is te rug. „Ze zeggen dat ik er scherper op sta dan ooit, maar het kan nog wel iets be ter", zei de Belgische sprinter na zijn tweede ritzege in de Eneco Tour. Vandaag gaat Boonen niet meer van start, omdat hij la ter in de week naar de Ronde van Spanje vertrekt. „Koffers pakken en wegwezen", zei hij met de rode trui van de leider in het puntenklassement om de schouders. Kenny van Hummel neemt de trui van daag over. De Fries Maarten Tjallingi, tegenwoordig woonach tig in Den Haag, was met zijn aanvallende rijstijl één van de opvallendste renners in de twee dagen dat de Eneco Tour in Zeeland was. Zater dag reed hij met de Fransman Mangel naar een kopgroep van vier, gisteren maakte hij deel uit van een vlucht met vijf die lang in het offensief reed. Tjallingi, die vorig jaar de Ronde van België won en be kendheid kreeg als mountain- biker, rijdt voor Silence Lotto en maakt na dit jaar de over stap naar Rabobank. RUG De kleinste renner van de Tour de France is ook de kleinste van de Eneco Tour. De Fransman Samuel Du moulin van de Cofidisploeg is 1 meter 59 klein. 'De kleine krekel' werd hij gistermorgen op het startpodium in Terneu zen door speaker Cees Maas genoemd. Dumoulin reed zich in de Tour van dit jaar in de kijker met een zege in de derde etap pe van St. Malo naar Nantes. Zaterdag, op weg naar Terneu zen, raakte hij verzeild in een tweede waaier en verspeelde hij bijna twaalf minuten. Hij is veertig, was ooit een begenadigd sprinter en reed gisteren namens wieler ploeg Lampre zijn laatste me ters als wielrenner op Neder landse grond. Fabio Baldato werd voor de start in Terneuzen op het po dium in de bloemen gezet door de rondemiss, die vloeiend Italiaans spreekt. „Ciao Fabio." Op weg naar Ardooie kwam de veteraan gisteren op dertig kilometer van de aankomst zwaar ten val. De ongelukki ge Baldato werd afgevoerd per ambulance en heeft zijn schouder gebroken. 1 I osé Ivan Gutierrez kwam zaterdag als leider van het klasse- J ment in de Eneco Tour naar Terneuzen, maar vergiste zich lelijk in het secondenspel onderweg. Zo won hij de sprint aan het eind van de Westerscheldetunnel, omdat hij dacht dat er bonificatieseconden te verdienen waren. De Spanjaard, gelan ceerd door zijn ploegmaat Luis Leon Sanchez, won er wel een premie mee van vijfhonderd euro, beschikbaar gesteld door de tunneldirectie. Maar aan de eindstreep in Terneuzen kwam hij vier seconden tekort om een nieuwe leiderstrui aan te mogen trekken. Boonen (tweede van rechts) en Belgisch kampioen Jürgen Roelandt achter zich. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61