Tom Boonen heeft een Belgische wielerfan dolblij met succes Daniele Twee sprintkanonnen winnen etappes in Eneco Tour. Duizenden liefhebbers in Terneuzen getuige van Eneco Tour. 36 I Maandag 25 augustus 2008 PZC PZC Maandag 25 augustus 2008 37 Het peloton draait de Scheldeboulevard in Terneuzen op. De finish ligt op anderhalve kilometer. foto Wim Kooyman door Frits Bakker TERNEUZEN/ARDOOIE - Op de Zeeuwse wegen werd een vernuf tig tactisch spel gespeeld dat Tom Boonen zaterdag in de Eneco Tour aan de etappezege moest helpen. De Belgische sprinter, in opspraak geraakt door een flamboyante le vensstijl, voelde precies aan waar zijn ploeg in de aanloop naar de Westerscheldetunnel een waaier moest maken. Het peloton werd in twee stukken gereden, Steven de longh trok de sprint aan, maar Tom Boonen werd verslagen door Daniele Bennati. De revanche liet maar een dag op zich wachten. De Belg liet zich gisteren uitzwaaien in de Eneco Tour met een zege in Ardooie, waar hij Kenny van Hum mel en Edvald Boasson Hagen met speels gemak het nakijken gaf. De Duitser André Greipel, die onder weg seconden sprokkelde, werd de nieuwe leider. Zaterdag werd de lange sprint in Terneuzen na de aanloop op de Scheldeboulevard sterk beïnvloed door de wind. Tom Boonen: „Ik kreeg vleugels met de wind in de rug, maar in de laatste bocht kreeg ik hem ineens schuin tegen." De Belg perste er nog een ultieme krachtsinspanning uit, maar kon de aanstormende Bennati niet meer pareren. De Italiaan reed een dag later als leider in het klassement Terneu zen uit voor een rit door de Vlaam se Ardennen met een vlakke finale naar Ardooie. Daar greep Boonen zijn laatste kans in de ronde waar in hij vandaag niet meer zal star ten. „Ik ga me nu opmaken voor een paar mooie sprintjes in de Ronde van Spanje", zei hij. De Eneco Tour, die door de con currentie van de Olympische Spe- In de Eneco Tour moet Tom Boo- nen in Terneuzen zijn meerdere erkennen in Daniele Bennati. Een dag later pakt de rassprinter wel de dagzege in Ardooie. De premiesprint aan de Bevelandse kant van de Westerscheldetunnel kon door de renners niet worden gemist. foto Camile Schelstraete De renners in de Eneco Tour komen uit de oostbuis van de Westerschelde tunnel en vervolgen hun weg naar Terneuzen. foto Camile Schelstraete Verloop etappe 3 en 4 Voor de derde etappe van de Eneco Tour gaan zaterdag 145 renners van start. Ze rijden 189 kilometer van Nieuwegein naar Terneuzen. Vier vroege vluchters bepalen het koersbeeld. Matthé Pronk, Hernandez, Gene en Alarcon. Maarten Tjallingi en Laurent Mangel voegen zich er later bij. De kopgroep wordt na 143 ki lometer ingerekend. Het pelo ton is in tweeën gebroken. José Ivan Gutierrez verdient 500 euro door de sprint aan het-eind van de Westerschel detunnel te winnen. Daniele Bennati wint in Terneu zen de sprint voor Tom Boo nen en Jurgen Roelandts. In de rit van Terneuzen naar Ar dooie (212 kilometer) ontsnap pen na 58 kilometer veertien renners. André Greipel blijft het langst voorop met Lars Bak. Frank Hoj, Maarten Tjallin gi, Maarten Wijnants en Mirko Selvaggi sluiten later aan. Aan het begin van de heuvelzo ne, met beklimmingen als de Patersberg, de Oude Kware- mont en de Tiegemberg, be draagt de voorsprong 2.45. »- Michiel Elijzen valt en moet de strijd staken. Ook Fabio Balda- to wordt afgevoerd na een val. Op acht kilometer van de fi nish wordt de kopgroep ingelo pen. Tom Boonen wint in Ar dooie de sprint voor Kenny van Hummel en Edvald Boasson Ha gen. Daniele Bennati (groen shirt) wint de eindsprint in Terneuzen. Hij houdt Tom door Frits Bakker TERNEUZEN - Voor het podium van de huldiging in Terneuzen schreeuwt hij zo hard als hij kan. „Daniele, Daniele", klinkt het van uit de dikke rijen toeschouwers aan de Binnenvaartweg. De to-jari- ge Ruben Bekaert uit Oudenaerde, met zijn fietshelm op en in een rood wielershirt, steekt zijn zelfge maakte spandoek omhoog en juicht. 'Forza Daniele' staat er op het doek, met in kleine letters 'el sim- patico'. En als jonge Belgische sup porter is hij nu eens niet voor Tom Boonen naar de koers geko men, niaar voor Daniele Bennati, die tot grote vreugde van Ruben de sprint wint voor twee van Ru bens landgenoten: Tom Boonen en Jurgen Roelandts. „Het komt door mijn opa dat ik zo'n supporter van Daniele ben", vertelt hij later, als hij samen met zijn zusje Elise met de Italiaanse sprinter op de foto is gegaan. Zijn opa Jean legt het verder uit: „Ik kwam Daniele vorig jaar toevallig tegen in de grotten van Lourdes, waar hij voor de Tour de France tien kaarsjes opstak voor zijn ploeg. We hebben een poosje met elkaar gepraat. Hij vertelde over zijn geloof en zijn bijgeloof Daar na heb ik hem in de Tour met meer dan gewone interesse ge volgd. Hij won twee etappes, waar onder de laatste op de Champs Elysées." De duizenden toeschouwers aan de aankomst in Terneuzen, waar het 's morgens bij de opbouw hard regent, maar in de middagu ren het zonnetje doorbreekt, zien niet hoe de Italiaan zich achter de schermen na zijn winnende sprint een speelbal voelt van verward kij kende organisatoren. De Noor Boasson Hagen wordt naar de hul diging geroepen, omdat hij de nieuwe leider van het klassement is. „Dat had ik niet verwacht", glun dert hij, „want in de sprint werd ik de kant ingereden." Hij meldt zich achter het podium, maar hoort daar dat er een kleine misre kening is geweest met de bonifica- tieseconden. „Daniele Bennati is de nieuwe leider met één seconde voorsprong", roept de Belgische koersdirecteur Rob Discart voor de deur van de dopingcabine. Tom Boonen, tweede in de sprint, kan er wel om glimlachen. Benna ti ondergaat het tafereel met een onverstoorbare blik, zoals hij dat la ter ook doet voor een handvol ver slaggevers in de perszaal. Daniele vertelt er dat hij de Tour de France van dit jaar niet heeft kunnen rijden door een slepende knieblessure. De Eneco Tour is zijn eerste optreden na een lange rust, het wereldkampioenschp op de weg in zijn thuisland Varese is zijn voornaamste doel in het na jaar. „We hebben zo veel toppers in Ita lië, dat ik vorig jaar zelfs na drie rit- zeges in de Vuelta niet eens mee mocht naar het WK. Dat hoop ik nu wel, omdat het een parkoers is met een vlakke aankomst waar een sprinter zoals ik kan winnen." De kleine Ruben is met zijn span doek en zijn zusje de zaal ingeglipt en kijkt mee. Hij is trots op zijn idool, net als de al wat oudere Belg die met een petje van Bennati op rondloopt en vertelt dat hij een fanclub voor de Italiaan heeft opge richt. „Voor tien euro kunt ge lid worden." Op het parkoers waar de sprint net is gereden, lopen nog wat ver dwaalde fans rond, op zoek naar een glimp van de winnaar. Ron Barbé drinkt een glaasje op het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60