Ambachten op 'n eigentijdse manier Wegen op de schop in Terneuzen Bezwaren tegen plan Philippine weggewuifd 1 4 I Maandag 25 augustus 2008 PZC Oude en nieuwe ambachten te zien op wolboerderij Koewacht. Knap Brand landbouwschuur snel onder controle B en W Terneuzen verklaren zienswijzen ongegrond. Z door Edy de Witte KOEWACHT - De activiteiten in het kader van het ambachtelijke week end op wolboerderij Blij Bezuiden aan 't Zand in Koewacht vallen za terdagmorgen letterlijk in het wa ter. Het regent pijpestelen. „De lol is er dan vlug af', zegt Janny Wijna van de wolboerderij. De re gen valt geregeld met bakken uit de lucht. Gelukkig breekt 's middags het zonnetje door en komt de aanloop goed op gang. Twee dagen stellen zo'n 500 deelnemers op 147 loca ties in het Waasland en Zeeuws - Vlaanderen de deuren voor het pu bliek open. De mannen en vrou wen met de gouden handjes breng en hun passie voor de kunst en nij verheid in woord en daad over. De bezoekers van Blij Bezuiden krij gen allereerst informatie over de twee schapenrassen Merino en Romney. Onder de partytent demonstreert Andrea van de spingroep Zeeuws- 'Spinnen, kantklossen en breien lijken oubollig. Maar niets is minder waar' Vlaanderen het spinnewiel. Naast haar breit Dennis onder het genot van vrolijke live accordeonklanken van Gea er flink op los. Op de vraag waarom ze met kleine prie men breit, klinkt het antwoord van Dennis logisch. „Dan kun je zelfs als passagier in een auto een breiwerkje opzetten zonder dat je de chauffeur of medepassagier met een priem prikt." In kraampjes worden producten van de nijvere arbeid tentoonge steld. De border collie Flynn toont zijn bedrevenheid in het werken tussen de schapen. Om de wol goed schoon te houden lopen de schapen wel met een jasje aan. Na gedane arbeid duikt Flynn snel in een bak water om goed af te koe len. „Tijdens dit weekend zetten we oude ambachten op een eigentijd se manier in de picture", vertelt Janny Wijna. „Spinnen, kantklos sen en breien lijken oubollig. Maar niets is minder waar. De creativi teit gaat steeds meer terug naar na tuurlijke materialen. Onze activitei ten hebben ongekende mogelijkhe den in huis. In ons breicafé bij voorbeeld is het beregezellig en de sociale contacten varen er wel bij." In Heikant, dat zich steeds meer als kunstenaarsdorp gaat manifes teren, zitten diverse deelnemers op enkele locaties onder een dak. „Dat heeft ook weer een voor deel", weet kunstschilder Johan van Waes. „De bezoekers zien dan tegelijkertijd verschillende technie ken waardoor ze goed vergelij kingsmateriaal hebben." In zijn ate lier stelt Van Waes naast werk van eigen hand ook aquarel, schilder en grafisch werk, glas-in-lood en batik van zijn vrouw, dochter en schoonzoon tentoon. Glasblazer Henk Meppelink laat de bezoekers aan zijn werkplaats aan de Magdalenastraat in Heikant de fijne kneepjes van het glasbla zen zien. Binnen vijf minuten blaast Meppelink van een glazen buisje vakkundig een kunstzinnig bloemenvaasje De enkele duizenden bezoekers hebben twee dagen lang in de grensstreek flink wat informatie kunnen opdoen over de kunst en techniek van oude en nieuwe am bachten. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De komende maan den gaan er in de stad Terneuzen verschillende wegen op de schop. Uit inspecties is gebleken dat een aantal weggedeelten gerecon strueerd moet worden. Vanaf de derde week van septem ber zijn de Driewegenstraat en Ou- delandseweg in Driewegen inge pland. De kabels en leidingen van Delta worden vervangen en er komt een nieuwe asfaltconstructie. Op het gedeelte waar de leidingen en kabel liggen komen klinkers. De trottoirs worden opnieuw ge legd en er komt een verkeersrem- De scholen zijn weer begonnen. En Sam van vijfjaar heeft eens goed om zich heen gekeken. In zijn klas, zo vertelt hij zijn oma, zit een kindje waarvan hij de ma ma best knap vindt. Oma zegt: „Maar jouw mama vind ik anders ook heel knap hoor, Sam." Dat ziet Sam toch anders: „Mijn mer op de kruising van beide we gen. De straten worden afgesloten voor alle verkeer en er komt een omleiding via de Haarmanweg en Ambachtstraat. Daar wordt een tij delijke toegang gemaakt. Vanaf de tweede week van okto ber komt de Jacob Catslaan aan de beurt. Het gaat om het gedeelte vanaf de Axelsestraat tot de Stijn Streuvelstraat. De klinkers worden verwijderd en er komt asfalt. De stoepen worden deels vernieuwd en deels herstraat. De weg wordt afgesloten voor het verkeer, maar de winkels blijven bereikbaar van af de Bernhardstraat en de Oranje- Tip? redactie@pzc.nl moeder? Wat is daar nou knap aan?" „Nou", zegt oma, „ik vind je moe der een knappe meid, veel knapper dan je oma." Daar heeft de kleuter onmiddellijk een troostend antwoord op: „Och, oma, dat geeft niks hoor, want ik ken niemand op school met een knappe oma." straat. Begin november wordt vol gens de planning de Professor Zee manstraat aangepakt. De bestaan de verharding wordt gefreesd, waarna er een nieuwe toplaag wordt geasfalteerd. De fietssugges- tiestroken worden in rood asfalt uitgevoerd. Parkeerstroken en ge deelten van de trottoirs worden herstraat en de bushaltes ver nieuwd. Voor het werk moet de straat worden afgesloten voor alle verkeer. Het winkelcentrum blijft bereikbaar vanaf de Lorentzlaan en de busroute wordt tijdelijk aan gepast. De werken duren ongeveer drie weken. WATERLANDKERKJE - Aan de Turke- ijeweg in Waterlandkerkje brak in de nacht van vrijdag op zaterdag brand uit in een landbouwschuur. In de schuur bevonden zich enke le auto's en caravans. De brand weer werd omstreeks half drie ge alarmeerd en was snel ter plaatse. De brandweerlieden hadden de vlammen in korte tijd onder con trole. De oorzaak van de brand is niet bekend. door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - Burgemeester en wet houders van Terneuzen stellen de gemeenteraad voor de ingediende bezwaren tegen het nieuwe be stemmingsplan Philippine groten deels ongegrond te verklaren. Het plan lag begin dit jaar ter inzage en naar aanleiding daarvan zijn dertien zienswijzen ingediend. Een bewoner van de Kasteelstraat had bezwaar ingediend tegen de bestemming bedrijfsterrein voor het perceel Kasteelstraat 22. Vol gens hem is er veel last van gepar keerde aanhangwagens. De bewo ner vindt het in het kader van de verkeersveiligheid onverantwoord dat daar een bedrijf is gevestigd. Volgens het college van B en W is overlast echter geen planologisch Het Terneuzens college stelt de gemeenteraad voor de ingedien de bezwaren tegen het nieuwe bestemmingsplan Philippine gro tendeels ongegrond te verklaren. argument. Het college wijst erop dat het bedrijf er al vele jaren zit. Omdat er op korte termijn geen bedrijventerrein gerealiseerd zal worden willen B en W niet tor nen aan de bestaande bedrijven in de kern. Een verzoek om kavel 25 in de wijk Waterdijkbos te bestemmen voor woningbouw willen B en W niet honoreren. Volgens de advo caat van de betrokkene lijdt die schade, omdat hij een waardeloze lap grond heeft gekocht. Het colle ge wijst erop dat de man de grond voor eigen risico heeft gekocht in de wetenschap dat er geen bouw- bestemming op de grond lag. „Er is nooit aangegeven dat woning bouw ter plaatse mogelijk zou zijn", aldus het college. Een verzoek van aannemingsbe drijf Haers om de percelen West straat 23 en 25 een bestemming de tailhandel te geven wordt ook niet gehonoreerd. Het bedrijf wil op die bewuste percelen een verkoop ruimte realiseren. Maar dat vinden B en W niet passend op die plaats. De straat is veel te smal en een der gelijke grote winkel zou te veel par keerdruk met zich meebrengen. ZEEUWSE Spinnende dames op wolboerderij Blij Bezuiden tijdens het Ambachtelijk Weekend in Koewacht. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54