Binnenland Forse groei klassen Bolleboosjes voor hoogbegaafden Operaties uitgesteld door fruitvlieg Gevolgen actie piloten tot zaterdag merkbaar Verdachte Ikea-drama: geen opzet 4 Maandag 25 augustus 2008 PZC Staatssecretaris trekt to miljoen uit voor intelligente kinderen. peter y Flevoziekenhuis heeft nog geen idee waar diertje vandaan kwam. Staking 'schopt schema van Transavia een week lang in de war'. DEN HAAC - De Leonardoschool, een aparte klas voor hoogbegaafde kinderen, maakt een explosieve groei door. Waren er vorig jaar nog 32 aanmeldingen, dit jaar zijn er ruim 700 inschrijvingen, zegt initiatiefnemer Jan Hendrickx. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Onderwijs) steekt de komende drie jaar 10 miljoen euro in het on derwijs aan hoogbegaafden, zo werd gisteren bekend. Volgens Dijksma is uitdagender on derwijs aan hoogbegaafde kinde ren te lang verwaarloosd. Uit on derzoek blijkt dat een derde van de hoogbegaafde leerlingen onder niveau presteert. Daar komt bij, stelt de staatssecretaris, dat de poli tiek de neiging heeft zich te rich ten op onderwijs aan kinderen met een achterstand. Een gedeelte van de 10 miljoen eu ro gaat naar de Leonardomethode. Ook de initiatieven waarbij hoog begaafden in hun eigen klas blij ven en een paar uur per week of een dag verdieping van de lesstof krijgen (de zogeheten Plus- en Ver rijkingsklassen), delen in het bud get. Komend schooljaar beginnen veer tien reguliere basisscholen in on der andere Limburg, Zuid-Hol land en Noord-Holland met een of meerdere Leonardoklassen. In Zwijndrecht begint bovendien voor het eerst een middelbare school met een Leonardobrugklas. Het gaat om 45 groepen van zes tien leerlingen met een IQ.van 130 of hoger. De eerste Leonardo school begonnen vorig schooljaar fWj Het aantal klassen voor hoogbe- gaafden binnen regulier onder wijs groeit dit jaar explosief. De ze maand beginnen 45 'Leonardo klassen'. in Venlo. Oudervereniging Ouders&Coo en Pharos, de vereni ging van ouders met een hoogbe gaafd kind, reageren verheugd op de financiële injectie van Dijksma. Ouders&Coo wil dat scholen meer kennis over hoogbegaafd heid krijgen en dat er speciaal les materiaal komt om het kind uit te dagen. Pharos wil dat er ook geld gaat naar wetenschappelijk onderzoek naar hoogbegaafdheid en de ma nier waarop speciaal onderwijs een bijdrage kan leveren aan een positieve ontwikkeling van het kind. Hendrickx van de Stichting Leo- nardoscholen is blij dat het minis terie van Onderwijs 'eindelijk af stand heeft genomen van het ge lijkheidsdennen'. „Er is heel lang gedacht: iedereen is gelijk en moet op dezelfde ma nier onderwijs krijgen. Maar ieder een is natuurlijk niet gelijk, wel ge lijkwaardig." AMSTERDAM - De 25-jarige man die vorige week zondag bij Ikea in Am sterdam een verkeersregelaar aan reed, zegt dat niet met opzet te hebben gedaan. Dat heeft zijn ad vocaat, Johan Keizer, zaterdag be vestigd. De verkeersregelaar over leed dinsdag aan de verwondingen die hij bij het incident had opgelo pen. De advocaat noemt het een tragi sche samenloop van omstandighe den. „Mijn cliënt betreurt het inci dent en is zeer aangeslagen. Hij had niet de intentie de man te ver wonden en zeker niet te laten over lijden." Keizer zegt niet verder in houdelijk op de zaak in te willen gaan. De politie pakte de verdach te in eerste instantie zondag al op, maar de man werd na verhoor heengezonden, omdat het letsel leek mee te vallen. Toen bleek dat de toestand van de verkeersregel aar een stuk slechter was en hij zelfs stierf, liet het Openbaar Mi nisterie de bestuurder weer aan houden. De rechter-commissaris heeft besloten dat de man voorlo pig in hechtenis blijft. 20 WE HET Poav TAKl1 tu AU Her 2C NIET GEVALT MOE-TE-NJ ZE ONT MAAR ONTSL/\AhJ 1 ALMERE - Een fruitvliegje in de operatiekamer van het Flevozieken huis in Almere heeft er vrijdag voor gezorgd dat drie operaties moesten worden afgelast. Een woordvoerder van het ziekenhuis bevestigde dat gisteren. Het ziekenhuis heeft maatregelen genomen. Op het moment dat een chirurg vrijdag wilde beginnen aan een orthopedische ingreep werd het fruitvliegje ontdekt. De operatie werd uit voorzorg afgelast en twee andere geplande operaties werden uitgesteld. De zegsman van het Flevozieken huis kan niet aangeven wanneer de getroffen patiënten weer aan de beurt zijn. Het Flevoziekenhuis heeft een gespecialiseerd bedrijf laten ko men om te onderzoeken hoe het fruitvliegje in de operatiekamer is gekomen en waar het vandaan kwam. Er is nog geen oorzaak ge vonden. Na het incident zijn maatregelen genomen op het gebied van hygiëne. Zo is eten in de nabijgele gen koffiekamer voorlopig taboe en moeten medewerkers van het ziekenhuis hun rommel beter op ruimen. Zaterdag is de operatiekamer weer opengegaan voor de behandeling van patiënten. In het Flevoziekenhuis in Almere zijn operaties afgelast omdat er in een operatiekamer een fruitvliegje werd aangetrof fen. Ze zijn superintelligent, maar toch kunnen veel hoogbegaafde kinderen niet goed meekomen op school. Langzamerhand komt er meer aandacht voor hun problemen. Het kabinet komt met extra geld. „Maar stop deze kinderen niet in aparte scholen." door Arjen de Boer en Laurens Kok Lucas zat nog in de kleuter klas toen hij helemaal vast liep. Hij was rebels, vond school niks en zei dat hij alles toch al wist. „Hij kwam tus sen de middag huilend thuis. 'Ik wil dood', zei hij", herinnert moe der Mirjam Leeflang zich. „Mijn man en ik schrokken enorm. Toen de leerkracht zei dat Lucas wel eens een probleem zou kunnen hebben, gingen we naden ken." Uiteindelijk bleek Lucas met een Hoogbegaafdheid IQ_van 143 hoogbegaafd. Maar er was meer: hij had ook een nega tief zelfbeeld en faalangst. Lucas kon niet op dezelfde school blij ven, maar een alternatief was er niet. Tot zijn moeder dit voorjaar hoorde van de Leonardoschool, een aparte klas voor maximaal zes tien hoogbegaafde leerlingen. Leeflang schreef haar zoon meteen in, maar de reacties waren niet alle maal positief „Sommigen zien hoogbegaafdheid als een luxepro bleem en vinden zo'n aparte klas raar, maar voor ons is het bittere noodzaak." Op de Nederlandse basisscholen is 10 tot 15 procent van de kinderen begaafd tot zeer begaafd, stelt Franz Mönks, emeritus hoogleraar ontwikkelingspsychologie aan de Radboud Universiteit in Nijmegen en oud-directeur van het Centrum voor Begaafdheidsonderzoek (CBO). „Begaafde en zeer begaaf de kinderen kunnen en willen meer", legt Mönks uit. „Ze stop pen niet met vragen en willen al tijd het naadje van de kous weten. Dat is voor leraren, en ouders, wel eens vervelend. Zeker als iemand niet weet hoe hij met zo'n kind moet omgaan." Daarom vallen de- Er bestaan vele tests om te bepalen of een kind hoogbegaafd is. Deze wil len in ieder geval één hoofdvraag beantwoorden: hoe hoog is het intelli gentiequotiënt (IQ)? Maar het IQ is niet zaligmakend om te bepalen of iemand hoogbegaafd is. Bovendien is de IQ-test een momentopname, be nadrukken critici. Een dag na de test kan de uitkomst vele punten lager lig gen doordat een kind 's nachts slecht heeft geslapen. Om goed te bepa len of een kind (hoog-)begaafd is, moet ook worden gekeken naar de om gang met andere jongens en meisjes en hoe gedreven het kind op school is. IQ-waarden: 70 tot 80 moeilijk lerend. Deze kinderen hebben moeite lesstof te ver werken. 90 tot 110 gemiddeld. 80 procent van de bevolking heeft een IQ van rond 100. 110 tot 120 bovengemiddeld. Kinderen met een IQ van 110 leren vlot. 120 tot 130 begaafd. Iemand met een IQ van 120 kan met gemak een universitaire studie afronden. 130 tot 150 hoogbegaafd. Naar schatting is 2 tot 3 procent van de ge hele Nederlandse bevolking hoogbegaafd, hoger dan 150 zeer hoogbegaafd. De meeste testen gaan tot een IQ van 152. Daarboven bestaan er geen betrouwbare testen. Bron: Landelijk Informatie Centrum Hoogbegaafdheid (LICH). SCHIPHOL - Passagiers van lucht vaartmaatschappij Transavia moe ten nog de hele week rekening houden met het uitvallen van vluchten en met vertragingen. Oor zaak is de stakingsactie van mor gen, waardoor de dienstregeling behoorlijk in de war wordt ge schopt. „Het ziet ernaar uit dat we dinsdag veel vluchten moeten schrappen", aldus een woordvoerder van Transavia. „Om te zorgen dat gedu ld De stakingsactie morgen van pilo- ten bij Transavia schopt het vluchtscherma van de luchtvaart maatschappij tot zaterdag in de war, zegt een woordvoerder. peerde passagiers zo snel mogelijk met een andere vlucht kunnen, moet het rooster worden omge gooid. Dat zal nog tot vrijdag of zelfs zaterdag merkbaar zijn." De piloten van Transavia liggen over hoop met hun werkgever. Twist punt is de hoge werkdruk die vol gens de vliegers wordt veroorzaakt door de lange vliegtijden en korte rustpauzes. Uit onvrede daarover leggen de piloten morgen het werk neer. Schattingen over het aantal passagiers dat de dupe wordt van de acties lopen uiteen, pilotenvakbond VNV heeft het over circa 24.000 reizigers op ze ventig vluchten, Transavia houdt het op 10.000 op veertig vluchten. Transavia is nog wel in gesprek met de piloten. Mocht dat niets op leveren, dan spreekt de rechter zich vanmiddag uit over een moge lijk verbod op de stakingsactie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4