Euforie, adrenaline en heel veel zout mrafiii1 «wniiif iitfïiti i Leren golfsurfen vooral kwestie van ploeteren en water happen. PZC De golven in Domburg zijn hoog genoeg om te leren golfsurfen. foto Arthur Lavooy Tonny Hooftman legt uit hoe je op een surfboard moet gaan staan. foto Arthur Lavooy door Nathalie van de Zande DOMBURG - Golven, een pak en een plank. Meer is er eigenlijk niet nodig om te leren golfsurfen. Be halve misschien een goede instruc teur en een sterke maag. Het zout kruipt bij een surfer na melijk waar het niet gaan kan en ook bij een beginnend surfer zoekt het zeezout zijn eigen weg door het lichaam. Verstopte voor hoofdsholtes maken bij het leren surfen dan ook geen schijn van kans, aangezien er tijdens het ploe teren door de golven behoorlijk wat water naar binnen wordt ge hapt. Surfen leer je namelijk pas op het water. Maar om echt goed te leren surfen is droogoefenen een vereiste, legt Tonny Hooftman uit Middelburg uit. Hoewel hij momenteel geen surflessen geeft, is surfen nog steeds zijn passie. „Als m'n vrien den bellen dat er goede golven zijn, vlieg ik vaak voor of na m'n werk nog even het water op." Op het strand legt hij de basis van het surfen uit, waarbij duidelijk wordt dat de sport uit Amerika af komstig is. Surfen doe je namelijk niet op een plank, maar op een board. Daarbij houd je je goed vast aan de rails van je soft-top wach tend op een set. In welke taal dan ook, belangrijk is vooral de positie van het lichaam op het board. Niet te ver naar vo ren, want dan schep je water. Niet te ver naar achteren want dan maak je geen snelheid. 'Ook op het water gelden voorrangregels en gedragscodes' Ook de gedragsregels op het water neemt Tonny door. „Tijdens de les sen leren nieuwe surfers vaak niet de regels die op het water gelden. Als mensen dan het water opgaan zonder enig besef van gedragsco des en voorrangsregels kan dat tot behoorlijke irritaties leiden bij ervaren surfers." Tenslotte wordt geoefend hoe je op je board tot stand moet komen. Dit keer op keer opspringen is be hoorlijk uitputtend en leidt on- heroepelijk de volgende dag tot een flinke portie spierpijn. Na dit trainingskamp is het einde lijk tijd om het water in te gaan. Dan blijkt al snel dat schijn ook op het water bedriegt. De golven die de Domburgse kust op spoelen lij ken misschien niet zo hoog, maar ploeterend met een board is zelfs een beetje branding al een behoor lijke uitdaging. Twee belangrijke lessen zijn dan ook snel geleerd. Kom nooit tussen een golf en je board, het kan je een paar tanden kosten. En let goed op je leash, het touw om je enkel dat voorkomt dat je board ervandoor gaat. Het kan namelijk een struikeltouw zijn als je op je board wil springen en als het om je heen wikkelt kan het behoorlijk afknellen of snijden. Maar ondanks alle gevaren is er voor de beginnende surfer geluk kig ook nog een beetje veiligheid te vinden op het water: schuim. Door te wachten op schuim, ofte wel een golf die al is omgeslagen, tref je golven die zelfs voor een be ginneling enigzins te beheersen zijn. Dan is het alleen nog een kwestie van gaan staan. Omdat er onein dig veel mogelijkheden zijn om uit balans te raken, is dat een behoor lijke uitdaging. Meestal eindigt een poging op de knieën of sta je even halfslachtig gehurkt te wiebelen op je board. Hierna beland je op het strand of duik je richting schu rend zand en een flinke hap zout water. Maar als het dan toch even tjes lukt: adrenaline en euforie. Proberen te staan op een surfboard is zelfs 'in het schuim' absoluut niet makkelijk. foto Arthur Lavooy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44