Sport Hockeyteam is aan vernieuwing toe NOCNSF keert bonus van 709.000 euro uit Ploeg Oltmans in strijd om brons vernederd door Australië: 6-2. Zeven gouden medailles kosten het olympisch comité 478.500 euro. Hockeytitel gaat naar Duitse mannenploeg Damespolo voor Willem-Alexander CAS wijst klacht van Abrahamian af Zuid-Korea wint finale na fascinerend slot Servische waterpoloërs schakelen elkaar uit Tsjachkiev pakt goud bij zwaargewichten PZC Maandag 25 augustus 2008 31 Het is voorbij, de vlam is uit. Bijna drie weken olympische sport, Chinese vriendelijk heid en ondoorzichtigheid. Bedankt voor alles of op zijn Chinees: Xie-xie! Xie-xie aan China, dat ons als bezoe kers het gevoel heeft gegeven dat het land schoon, vrij en aardig is. China trakteerde ons op het ultieme 'Walt Disney-gevoel', wij waren Mickey, Minnie en Goofy. Xie-xie aan al die soldaten, politie en beveiliging die overal aanwezig wa ren en met ijzeren discipline ons in el ke taxirij met tweehonderd wachten den naar voren haalden. Maar die ondertussen wel zonder duidelijke reden het hele Plein van de Hemelse Vrede woest schoon veeg den. Xie-xie aan de Chinezen die altijd vriendelijk doen, maar me hard uit lachten toen ik languit ging nadat ik een afstapje over het hoofd had ge zien. Helpen? Ben je gek, zo ver gaat hun behulpzaamheid nou ook weer niet. Xie-xie aan alle Chinezen die met me op de foto wilden, niet omdat ik beroemd ben, maar omdat ik groot en blank ben. Dat staat mooi op de schouw: kleine Chinees met witte, Europese reuzin in de Verboden Stad. Xie-xie aan de dictatuur die de ware verhalen over mishandeling van men sen met een mening ver weg heeft ge houden van de olympische glimlach. Xie-xie aan de ondoorgrondelijke Chinese taal die me behalve met het woord Ni Hao (hallo) nu ook heeft verrijkt met xie-xie. Xie-xie dat alles zo goed geregeld is dat de openbare orde op het nipper tje niet verstoord is door de bejaarde dames Wu en Wang. Zij vroegen of ze tijdens de Olympi sche Spelen mochten protesteren te gen het platwalsen van hun huis en werden naar een heropvoedings kamp gebracht. Bedankt aan onszelf, dat we niet al les klakkeloos hebben aangenomen. We kregen het echter niet voor el- kaar om werkelijk achter het masker van China te kijken, hoe hard we ook getrokken hebben. Fardau Wagenaar door Robert-Jan Friele peking - In het duel om olympisch brons beschikten de Nederlandse hockeyers plots niet meer over het teamgevoel dat ze lang hadden uit gestraald. Australië won met 6-2 en maakte een triest einde aan de carrières van recordinternational Jeroen Delmee en doelman Guus Vogels. Het meest wonderbaarlijke van het duel Nederland-Australië was zaterdagavond de nabeschouwing van scheidend bondscoach Roe- lant Oltmans. „Misschien wilden ze wel te graag", opperde Olt mans. Zo graag dat zijn hockeyers bin nen tien minuten met 3-0 achter stonden, in de twintig minuten daarna op 3-2 kwamen, om een minuut later alweer tegen een 4-2- achterstand aan te kijken. De twee Australische treffers uit de tweede helft maakten de vernedering com pleet. Met te graag willen had dat niets te maken. In het eerste gedeelte van de wedstrijd wekten alle 22 hockeyers op het veld de indruk best hun stick tegen een bal aan te willen zetten, maar alleen als die bij hun in de buurt kwam. Die stijl van hockey bleek Australië be ter te liggen dan Nederland, ge zien de snelle 3-0-voorsprong. „Dat is een lekker einde van mijn interlandcarrière", beschreef San- der van der Weide zijn gedachten vanaf de bank. Ook Matthijs Brou wer, keeper Guus Vogels en recor dinternational Jeroen Delmee speelden hun laatste duel in het oranje. Delmee: „En als je dan na tien minuten zo ver achter staat, weet je dat je niet meer gaat win nen." Als voorbereiding hadden beide ploegen voor een alternatief pro gramma gekozen. Australië speel de een potje cricket, de Nederland se hockeyers hielden het bij voet bal. Het moest ertoe leiden dat ieder een na het missen van de finale weer fris op het veld zou staan voor de troostfinale. Maar na deze lossere aanpak was er slechts één coach die zijn ploeg kon prijzen, de Australiër Barry Dancer: „Mijn spelers hebben de kameraadschap laten zien die zo belangrijk is na zo'n grote teleurstelling." Oltmans ontkende - of wilde niet onder ogen zien - dat die bij zijn ploeg ontbrak. Het teamgevoel dat de hockeyers de laatste jaren ver baal hadden beleden, was ineens verdwenen. En in tegenstelling tot hun coach deden ze zelf weinig moeite dat te verhullen. Delmee: „Deze wedstrijd staat symbool voor de naïviteit van sommige jongens, die niets leren van internationaal tophockey." Taeke Taekema: „Misschien moe ten sommige mensen zich afvra gen of ze wel in het Nederlands team willen spelen." Van der Wei de: „We spelen de belangrijkste wedstrijd in twee jaar als een krant. Heel kinderachtig." Het aloude schisma tussen erva ren en (relatief) onervaren interna tionals speelde weer op. De laat- sten wilden al langer graag hun rol opeisen in de ploeg, maar kregen van Oltmans het vertrouwen niet. Hij zou slechts luisteren naar oudgedienden als Delmee, Guus Vogels en Teun de Nooijer. Met mental coach Bouke de Boer werkte de ploeg aan de onderlinge verhoudingen. De ervaren spelers bekritiseerden de jongeren niet meer publiekelijk en sinds het win nen van de Champions Trophy in 2006 straalde de ploeg een een heid uit. Zelfs het mislukte WK van 2006 (zevende) zorgde niet voor breuken. Dat die er zaterdag toch kwamen, had Oltmans niet zien aankomen, zei hij. Het moet een pijnlijke con statering geweest zijn voor de man 1*5 In de strijd om de bronzen me- daille gaan de hockeyers tegen Australië af als een gieter. De nieuwe bondscoach kan begin nen met een vernieuwing. die in zijn tweede periode als bondscoach slechts één Cham pions Trophy won en één EK-titel. Nederland stond in Peking bijna in de finale, maar was slechts con form de norm. Alhoewel het niveau in het vrou- wenhockey veel lager ligt, valt één ding op: Oltmans heeft niets van de vooruitstrevendheid waarmee bondscoach Mare Lammers zijn gouden vrouwenploeg voortdu rend verjongde en andere mensen belangrijk maakte. Delmee droeg onder Oltmans nog steeds de aan voerdersband, De Nooijer was vice- aanvoerder en Jeroen Hertzberger was in Peking het enige frisse ge zicht in zijn selectie. Lammers zei vrijdagavond dat de hockeysters de komende jaren veel prijzen gaan winnen, omdat ze met deze selectie nog jaren voor uit kunnen. Het advies voor Olt mans' opvolger, Michel van den Heuvel, kan niet anders zijn dan: begin met de vernieuwing die zo hard nodig is. Matthijs Brouwer verbergt zijn hoofd in een handdoek na de ontluisterende nederlaag tegen Australië. foto Olaf Kraak/ANP door Gijs van Oosten PEKING - NOCNSF keert 709.000 euro als bonus uit aan de 62 Neder landse medaillewinnaars aan de Olympische Spelen in Peking. De zeven gouden medailles kosten in totaal 478.500 euro, de vijf zilve ren plakken 190.500 euro en de vier bronzen medailles 40.000 eu ro. De duurste medaille is het goud van de hockeysters (160.000 euro). De zestien spelers ontvangen ieder 10.000 euro, gevolgd door het goud van de dertien waterpolos- ters (130.000 euro). Marianne Vos, Maarten van der Weijden en Anky van Grunsven ontvangen voor hun individuele gouden medaille ieder 27.500 euro bruto. Deborah Gravenstijn wordt met haar zilveren medaille beloond met een bedrag van 20.000 euro. Ze krijgt meer dan de roeisters Kir- sten van der Kolk en Marit van Eu- pen, die in de lichte dubbeltwee een gouden medaille wonnen. Van der Kolk en Van Eupen mo gen 38.500 euro delen. De drie Yngling-zeilsters Mandy Mulder, Annemieke Bes en Merel Witteveen delen 34.500 euro, net als de drie leden van het dressuur- team: Anky van Grunsven, Hans Peter Minderhoud en Imke Schelle- kens-Bartels. De vrouwen-470 (Lobke Berkhout en Marcelien de Koning) ontvan gen ieder 14.000 euro. De bronzen judoka's Henk Grol, Elisabeth Willeboordse, Edith Bosch en Ruben Houkes krijgen ie der 10.000 euro op hun rekening gestort. De bonus van NOCNSF is niet be lastingvrij. peking - De Duitse hockeyers leg den zaterdag beslag op de olympi sche titel. Ze wonnen in de finale met 1-0 van Spanje, de ploeg van de Nederlandse bondscoach Mau- rits Hendriks. Christian Zeiler maakte voor de Duitsers de belangrijke treffer in de eerste helft, uit een strafcorner. De regerend wereldkampioen vero verde daarmee voor de derde keer de olympische titel. peking - De Daily Dutch, het nieuwsmagazine in het Holland Heineken House, vroeg voor de laatste editie tal van betrokkenen naar hun mooiste herinnering. Kostuumverkoper Hugo Brink man kwam met het opmerkelijk ste moment. „Eén keer kwam Wil lem-Alexander binnen. Hij bracht een polo terug die Maxima voor hem had meegenomen. Het bleek om een vrouwenpolo te gaan." peking - Het internationale sport- tribunaal CAS heeft het protest van de Zweedse worstelaar Ara Abrahamian afgewezen. Die hoop te zijn bronzen medaille terug te krijgen. Abrahamian smeet het ere metaal vorige week na de podium ceremonie weg uit woede over zijn eerder verloren halve finale. Het Internationaal Olympisch Co mité nam zijn medaille daarop vanwege onsportief gedrag in. peking - De honkbalmannen van Zuid-Korea hebben zaterdag het goud veroverd. In de finale versloe gen ze Cuba met 3-2. De wedstrijd kende een fascinerend slot waarbij de Koreaanse pitcher Chong Tae-Hyon moest werpen met alle honken bezet. Met een dubbelspel maakten de Koreanen het uiteinde lijk af De Verenigde Staten vero verden het brons door Japan te ver slaan (8-4). Peking - De Servische waterpo loërs Denis Sefik en Aleksandar Sa- pic zijn na de verloren halve finale tegen de Verenigde Staten (5-10) met elkaar op de vuist gegaan. Doelman Sefik brak daarbij zijn hand, topschutter Sapic liep een beenblessure op. Beide waterpo loërs moesten door het fysieke on gemak de strijd om het brons te gen Montenegro vanaf de kant be kijken. Servië won wel, met 6-4. peking - De Russische bokser Ra- chim Tsjachkiev heeft de olympi sche titel veroverd in de klasse tot 91 kilogram. De zwaargewicht ver sloeg in de finale de Italiaan Cle mente Russo op punten: 4-2. De finale was een herhaling van het wereldkampioenschap 2007 in Chicago. Toen won de Italiaan. De Cubaan Osmai Acosta Duarte en de Amerikaan Deontay Wilder kre gen brons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33