Olympische magie voetbal verdampt IOC is 'extreem tevreden' over Chinese Spelen Taking 29Q& Argentinië wint goud in toernooi dat zelden tot de verbeelding spreekt. Finesse Frankrijk geeft de doorslag Jacques Rogge: China en wereld hebben elkaar beter leren kennen. 30 Maandag 25 augustus 2008 PZC De Argentijnse voetballers, met vooraan Lionel Messi en achter hem AZ-doelman Sergio Romero, luisteren naar het volkslied. foto Roberto Candia/AP door Roel Wiche PEKING - Natuurlijk, er waren de to venaar (Messi), de meesterstrateeg (Riquelme) en de dappere verlie zers (Sparta-duo Kaita/Adeleye en Groninger Ajilore). Maar ook de olympische finale tussen Argenti nië en Nigeria (t-o) kon niet ver hullen dat het voetbal op de Spe len steeds meer een inferieure sta tus krijgt. De veredelde jeugdploe- gen maken geen gekte in eigen land los en als de clubs in de toe komst hun spelers mogen thuis houden, kan dat wel eens de dood steek voor het olympisch voetbal zijn. Groots en meeslepend was de fina le nooit en dat had natuurlijk veel te maken met het bizarre tijdstip waarop de wedstrijd stond ge pland. De Argentijnen en Nigeria- nen trapten zaterdag om twaalf uur Chinese tijd af, op het heetst van de dag (32 graden) en in een ambiance die de zindering van de avond miste. Drinkpauzes moes ten worden ingelast om niet ieder een over de kling te jagen. De tijds planning zei alles over de hiërar chie van de Olympische Spelen, waarin voetbal een ondergeschikte rol speelt, 's Avonds stonden de af sluitende nummers van atletiek op het programma, een sport die in Peking wél als koninklijk wordt be schouwd. Dat voetbal zelden echt tot de ver beelding spreekt op het grootste sportevenement ter wereld heeft alles te maken met de regels die de machtige Fifa heeft afgedwongen bij het IOC. De wereld zal op de Spelen nooit watertandend kijken naar de eregalerij van topspelers, maar moet het doen met jong ta lent dat nog tot volle ontplooiing moet komen. Natuurlijk zijn er uit zonderingen zoals de fenomenale belofte van Lionel Messi en een en kele vedette onder de dispensatie spelers (Ronaldinho), maar dat is veel te weinig om de magie van een WK op te roepen. Bovendien wordt het voetbaltoernooi voor PEKING - De Franse handballers hebben voor het eerst olympisch goud veroverd. De torenhoge favo riet voor de titel in Peking verzaak te niet en speelde gisteren in de fi nale IJsland uit de zaal: 28-23. De stugge IJslanders waren dé ver rassing van het olympisch handbal- toernooi. De ploeg verschalkte op weg naar de finale grote handbal naties als Spanje, Rusland, Polen en Duitsland. In de finale gooiden de Noord-Europeanen gewicht en kracht in de strijd, maar de Franse finesse was hen teveel. In de vrouwenfinale pakte Noor wegen op superieure wijze de gou den medaille. Wereldkampioen Rusland werd in de finale wegge speeld met 34-27. De Scandinavi sche ploeg nam zoete wraak op de Russinnen voor de verloren finale op het WK vorig jaar. Bovendien betekende het goud de ultieme olympische bekroning. De Noorse vrouwen waren al in het bezit van zilver en brons. een groot deel afgewerkt buiten het oog van de storm, in dit geval Peking, waardoor de olympische beleving van spelers én toeschou wers verre van optimaal is. Tot overmaat van ramp dreigen nu ook de clubs het olympisch voet bal verder te ontmantelen. Het CAS, het hoogste sporttribunaal, besloot vlak voor de Spelen dat voetballers niet mogen worden op geëist door de nationale bonden, omdat het toernooi niet op de ka lender staat. Barcelona gunde Mes si nog zijn gouden tournee door China, maar de kans is levensgroot dat de clubs in Londen 2012 niet zo coulant zullen zijn. Dat zou het failliet van het olympisch voetbal kunnen betekenen. De liefhebber die zich de afgelo pen twee weken aan deze sombe re gedachten kon ontrukken, zag een toernooi waarin grootmacht Europa wederom een secundaire rol speelde. De winnaar van het goud, Argentinië, leek al bij voor baat vast te staan. Onder de impul sen van de weergaloze Lionel Mes si stoomden de Argentijnen de fi nale in, waarin het dappere Nige ria verrassend goed partij gaf Na het doelpunt van Angel di Ma ria in de 58e minuut, na een prach tige steekpass van wie anders dan Messi, vochten de Afrikanen zich terug in de wedstrijd. Maar een re prise van Atlanta 1996, toen Nige ria een gouden zege op hetzelfde Argentinië boekte, zat er niet in. De Argentijnen vierden de olympi sche titel als een wereldkampioen schap. Later zal ongetwijfeld het besef komen dat het moment van glorie nooit zó groot is geweest. De voetbalfinale tussen Argenti- nië en Nigeria (1-0) kan nauwe lijks boeien. De Argentijnen ma ken wel hun de favorietenrol waar en pakken het goud. door Remko Tanis PEKING - Voorzitter Jacques Rogge van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) is 'extreem tevre den' over de organisatie van de Spelen in Peking. Hij erkende wel dat de situatie rond burgerrechten en mediavrijheid 'niet perfect' was. „We vinden het ongewoon dat geen van de 77 aanvragen van bur gers om te mogen protesteren in de speciale protestparken is geac cepteerd", zei Rogge gisteren, enke le uren voordat het olympisch vuur in de Chinese hoofdstad werd gedoofd. „Volgens de autori teiten zijn de problemen waarover men wilde demonstreren in onder ling overleg met de aanvragers op gelost." Rogge zei de zaak van de twee be jaarde vrouwen Wu en Wang te hebben besproken met de Chinese autoriteiten. De twee, 79 en 77 jaar oud, zijn veroordeeld tot een jaar 'heropvoeding door arbeid', nadat ze een protest vergunning aanvroe gen. „De autoriteiten hebben ons laten weten dat dit volgens de Chi nese wet is gegaan", aldus Rogge. „Dat hebben we als IOC te accepte ren." Over de aanhoudende blok kade van internetpagina's door de Chinese machthebbers, zei Rogge: „De situatie was niet perfect. Al leen, niet het IOC maar China gaat over het internet. Het IOC kan geen veranderingen afdwin gen in een soevereine staat." Volgens de olympische topman hebben de Spelen voor 'giganti sche positieve ontwikkelingen' in China gezorgd. „Het land is meer dan ooit onder de loep genomen. China en de wereld hebben elkaar beter leren kennen. Er zijn vrijere mediaregels, uitgebreide nieuwe wegen, metrolijnen en sportcom plexen en verbeteringen voor het milieu." Bepaalde milieumaatregelen die zijn genomen om de vuile lucht boven Peking schoner te krijgen, worden definitief Vorige maand zijn de 300.000 meest vervuilende auto's van de weg gehaald. Die mo gen ook na de Spelen de stad niet Jacques Rogge meer in, hebben de autoriteiten het IOC verzekerd. De medailleoogst van China heeft in eigen land voor een groot en thousiasme voor sport gezorgd on der de bevolking, aldus Rogge. „Honderden miljoenen mensen willen actiever gaan sporten. Dat is ook een belangrijke erfenis van deze Spelen." Hij noemde de Amerikaanse zwemmer Michael Phelps en de Ja- maicaanse atleet Usain Bolt de twee iconen van deze Spelen. Phelps pakte acht keer een gouden medaille in het zwembad, terwijl Bolt er drie won met recordtijden op de 100 en 200 meter sprint en de 4x100 meter estafette. De Spelen van Peking hebben de lat voor toekomstige gaststeden erg hoog gelegd, vond Rogge. „Het zal voor Londen alleen al onmoge lijk zijn om bij de Zomerspelen van 2012 zoveel vrijwilligers op de been te krijgen als er hier waren, puur vanwege het verschil in inwo neraantal met China."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32