Sport Jason Kidd is brein van 2908 O0 Hellebaut Emotioneel goud McCutcheon en Amerikanen 'Lion King' Bekele rammelt aan troon van Keizer Haile Atleet is populairder dan ooit in Ethiopië na olympische dubbelslag. Amerikanen winnen en herstellen rangorde in de basketbalwereld. Hoogspringster verslaat Vlasic en bezorgt haar land eindelijk goud. Titelverdediger Brazilië ontbeert op cruciale momenten vechtlust. 28 Maandag 25 augustus 2008 PZC Met de Ethiopische vlag om zijn schouders geniet Kenenisa Bekele van zijn zege op de 5.000 meter. foto Kevin Frayer/AP door Roel Wiche PEKINC - Ooit zag Kenenisa Bekele als een berg op tegen de grote volksheld van Ethiopië, Haile Ge- brselassie, de man die hem inspi reerde om met hardlopen te begin nen. Maar na zijn formidabele dub belslag in het olympische paleis van Peking rammelt de 'Lion King' aan de troon van Keizer Hai le. De boerenzoon met de wonder- passen won zaterdag na de 10.000 meter ook het goud op de 5000 meter. Als vijfde atleet in de geschiedenis won Bekele beide loopnummers, maar de grootste winst was mis schien wel dat hij daarmee iets presteerde wat Gebrselassie nooit is gelukt. De grote Haile eindigde in het Vogelnest slechts als zesde op de 10.000 meter en sloeg de ma rathon over wegens de deken van smog, een besluit waarvan hij later spijt kreeg. Grootmoedig prees hij zijn kroonprins, hoewel Bekele eer der een rivaal dan een vriend is. „Hij is geweldig, ik wist dat hij dit allemaal kon presteren." Bekele kon zijn geluk niet op. Nooit verborg hij zijn ambities dat hij ooit de grootste van Ethiopië wil zijn, de geboortegrond van zo veel virtuoze langeafstandslopers. Met zijn dubbele goud kent de su prematie van het Oost-Afrikaanse land op de lange afstand geen weerga. Eerder presteerde Tiru- nesh Dibaba bij de vrouwen het zelfde. De verwachting is dat een massa van zeker één miljoen vooral Beke le (26) deze week in de hoofdstad Addis Abeba zal toejuichen op het Plein van de Revolutie, waar de grote helden van Ethiopië op een groot doek zijn vereeuwigd. De olympisch kampioen is begena digd met een natuurtalent dat zelfs in eigen land uiterst zeld zaam is. Op de ultramoderne loop band in zijn eigen fitnesszaal kan hij het tempo opvoeren tot liefst 26 kilometer per uur. Maar net zo goed traint hij in de heuvels rond Addis Abeba, op pu re intuïtie. Het leverde hem een stortvloed aan titel en records op, zowel in de cross als op de baan. Bekele is drievoudig wereldkampi oen op de 10.000 meter en greep op die afstand ook in Athene de olympische scalp. Het goud van zaterdag had ook een Nederlandse gloed, want Beke le is een van de kroonjuwelen uit de stal van Jos Hermens. De voor malige hardloper beleefde twee ui terst succesvolle weken: de atleten van zijn Global Sports wonnen sa men liefst zeven keer goud en tweemaal zilver. Met een grote glimlach zag hij Be kele zaterdag naar zijn tweede olympische titel lopen via een machtige demarrage in de slotron- de. Met 12.57.82 scoorde hij een olympisch record, maar zijn in Hengelo gelopen wereldrecord (12.37.35) bleef ruim buiten bereik. Het zal het jubelfeest in Addis Abe ba er deze week ongetwijfeld niet minder op maken. Kenenisa Bekele wint na de 10.000 ook de 5.000 meter. De Ethiopiër presteert daarmee iets wat zijn voorbeeld Haile Gebrse lassie nooit is gelukt. Het Amerikaanse basketbalteam had wat goed te maken. Het 'Dream Team' was in China omgedoopt tot het 'Redeem Team'. In 2004 kwam de ploeg, vol arrogante en zelfzuchti ge spelers, niet verder dan brons. Maar in Peking was alles weer bij het oude. Hoewel Spanje uitzonder lijk goed partij bood, was het goud voor de NBA-sterren uit de VS: 118-107 (69-61). De oudste van het stel, Jason Kidd, speelde weinig. Maar belangrijker dan de 35-jarige guard van de Dallas Mavericks was niemand. door Edward Swier PEKING - Je hebt doeners en den kers. Van de eerste categorie had het Amerikaanse basketbalteam er op de Spelen in Peking voldoende. Geef Kobe Bryant en LeBron Ja mes een bal en ze zijn al bij de bas ket. Jason Kidd was echter het brein van de ploeg. De Confucius, schreef een Ameri kaanse verslaggever. Het was niet eens zo'n stomme vergelijking. De Chinese filosoof uit de vijfde eeuw voor Christus heeft, nu nog, een grote invloed in China. Kidd had hetzelfde bij de Amerikaanse bas ketballers. „Zijn leiderschap was onontbeerlijk. Al speelt hij maar twee minuten, dan nog geeft hij wel direct de juiste richting aan", erkende Dwayne Wade met het goud om zijn nek. Alle ogen in Peking mochten dan gericht zijn op Bryant en James, de belangrijkste schakel van de ploeg was Jason Kidd. Aan zijn sta tistieken was nauwelijks af te le zen welke invloed Kidd had. Hij schoot bijvoorbeeld nauwelijks, liet dat graag over aan de jeugd. Zijn teamgenoten waren gemid deld negen jaar jonger. Maar waar de rest deed, dacht Kidd. In 2004 zat Kidd thuis voor de buis. Althans, hij keek een paar wedstrijden en besloot daarna de Spelen te laten voor wat ze waren. Na het toernooi, dat de VS met brons afsloot, wist Kidd niet hoe snel hij contact op moest nemen met technisch directeur Jerry Co- langelo en coach Mike Krzyzewki. In Peking moest het anders, con cludeerden Coach K en Kidd al na een paar gedachtewisselingen. Het moest minder arrogant, maar voor al ook minder zelfzuchtig. „Dat hebben we gelukkig uit deze jon gens kunnen praten." Vrijdag, in de rust van de halve fi nale tegen Argentinië, was sprake van lichte paniek in de kleedka mer. Het ging niet zo makkelijk als de dagen ervoor. Jason Kidd voer de het woord. De guard legde uit dat hij begreep dat ze hongerig wa ren, na de mislukking op de Spe len van 2004 en het WK van 2006, maar gaf aan dat wie te gulzig is zich makkelijk kan verslikken. Op het veld voegde hij de daad bij het woord. „Toen liet Jason het gebeu ren", complimenteerde coach Mi ke Krzyzewki de spelverdeler. Coach K's verlengstuk in het veld vond het niet meer dan logisch dat hij opstond. Zoals Kidd het ook niet meer dan vanzelfsprekend vindt dat hij op de bank als een brandweerman optreedt. Viel er wat te blussen, voelden zijn jonge re teamgenoten zich onheus beje gend door de tegenstander of scheidsrechters, kwam Kidd im mers tussenbeide. „Daarom ben ik hier, ik moet zor gen dat iedereen zich gedraagt", lachte Kidd over zijn rol. „Ik heb de rest ook uitgelegd dat de span ning alleen maar toe zou nemen, de druk ook. Ik heb iedereen ver teld over mijn ervaringen in 2000. In Sydney was het niet anders, ook daar konden we in de beslis sende fase onze cruise control ab soluut niet gebruiken. Je hebt heel veel generale repetities en één éch te uitvoering. En het moet iedere keer weer beter." Kidd is van de huidige Amerikaan se profs de meest gelouterde. De olympische finale leverde hem zijn 56e opeenvolgende zege in een USA-shirt op. Kidd is pas de dertiende basketballer in de ge schiedenis met twee olympische ti tels. Twaalf landgenoten - onder wie David Robinson, Charles Bar- kley, Patrick Ewing, Michael Jor dan, Karl Malone en Scottie Pip pen - gingen hem voor. Maar voorspelde Kidd gisteravond: „Over vier jaar zitten een paar van deze jongens ook bij dat lijstje. Ze zullen nog een keer terugkomen." Zelf kan hij het zich niet voorstel len. „Al zei LeBron James in de kleedkamer net iets heel gemeens. Hij weigert mee te gaan naar Lon den als ik thuis zou blijven." 1*5 Met in het oog springende spe- Iers als Dwayne Wade, Kobe Bryant en LeBron James pakken de VS het basketbalgoud. Jason Kidd is het brein van de ploeg. Tia Hellebaut schreeuwt het uit nadat ze over 2.05 meter is gegaan. Ze be zorgt België daarmee de eerste en enige gouden plak. foto Julie Jacobson/AP PEKING - Ze leek onaantastbaar. Iet wat arrogant reeg Blanka Vlasic sinds juni 2007 de overwinningen aan elkaar bij het hoogspringen. Al leen het wereldrecord (2,09) ont brak nog aan haar erelijst. Dat wil de ze bewaren tot Peking. De Kroa tische nam zaterdagavond echter met een gezicht op onweer de zil veren medaille in ontvangst. Het goud was weggekaapt door Tia Hellebaut. Voor Vlasic telde in Peking maar één medaille. Na haar afgang in Athene vier jaar geleden (slechts PEKING - Het olympisch volleybal goud ging bij de mannen naar de Verenigde Staten. Het team ver sloeg titelverdediger Brazilië met 3-1 (20-25 25-22 25-21 25-23). Dat was verrassend, maar ver diend. En vooral emotioneel. De Amerikanen knokten met boven menselijke inzet voor hun coach Hugh McCutcheon, voor wie de Spelen van 2008 een dramatische herinnering zullen blijven door de moordaanslag op zijn schoonou ders in Peking. De Brazilianen begonnen, aange voerd door de routiniers Giba en Gustavo, nog overtuigend aan wat vooraf een routineklus leek. Maar allengs vertoonde het gezicht van bondscoach Bernardinho steeds meer verontrusting. Met name Clayton Stanley zorgde daarvoor, met een reeks denderende opsla gen. Ook de aanvallen van 'Het Beest', die zijn 205 centimeters en 104 ki lo evenals ploeggenoten Lloy Ball en Sean Rooney in dienst heeft ge steld van Dinamo Moskou, waren amper te verdedigen. Hij zou twin tig punten bijeen slaan, waaronder tal van winnende, van achter de service- en de 3-meterlijn. De Zuid-Amerikaanse opponent werkte in de hoogstaande eind strijd wel steeds flinke achterstan den weg, maar ontbeerde op cru ciale momenten de nietsontziende vechtlust en het opportunisme dat de Amerikanen wel kenmerkte. Na bijna twee uur uur strijd moes ten de Brazilianen berusten in de derde Amerikaanse titel na de glo riejaren 1984 en 1988. De Russen eigenden zich het olym pisch brons toe. De lange mannen van bondscoach Vladimir Alekno waren in de strijd om de derde plaats te sterk voor Italië: 3-0 (25-22 25-19 25-23).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30