Zeeland Vestingstedendagen Asbest vrij bij brand Thermphos Vijgen PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Productie stilgelegd na brand in transportlift bedrijf Vlissingen-Oost. 2 I Maandag 25 augustus 2008 PZC WIM HOFMAN Ooit, op reis door Midden- Italië en op weg naar de wonderlijke tuinen van Bomarzo, wilden we ergens even pauzeren en wat drinken en eten. Het was zo mer, erg warm en we zochten wat schaduw onder een oude vijgenboom. Het was geen gelukkige plek, want aan de boom zaten niet erg veel bladeren en de vijgen die eraan hingen wa ren donker violet en overrijp. Ze hadden de neiging op ons neer te ploffen. Vreemd was dat wel, want er was geen zuchtje wind. Ik had nog nooit zoveel rijpe vijgen bij elkaar gezien en blijk baar stak niemand daar een vinger uit om die vijgen te pluk ken. Nu groeien vijgenbomen ta melijk gemakkelijk en ook in Zeeland staan nogal wat van die struikachtige bomen, die wel tien meter hoog kunnen wor den. Ook in onze tuin hebben we al een tijdje een vijg staan en nu zijn er weer al heel wat vijgen rijp. Niet dat ze zo rijp worden dat ze vanzelfvan hun tak vallen. Dat komt hier zelden voor. Zo gauw ze rijp zijn, komen vogels erin pikken. We proberen dan ook die beesten voor te zijn. Het plukken van vijgen is geen moeilijk werk. Je ziet wel aan de kleur of zo'n vrucht te plukken is. Veel vijgen aan de boom worden echter nooit rijp; ze blijven klein en hard en groen aan hun grijze en knobbelige takken zitten. Op oude schilderijen zie je wel eens Adam en Eva afgebeeld met een vijgenblad. Je zou haast denken dat in het Bijbelver haal met de verboden vrucht de vijg bedoeld is en dat de be wuste boom geen appelboom, maar een vijgenboom zou zijn geweest. Dat die twee een vijgenblad kozen om zich mee te bedekken, lijkt me niet zo heel gek. De bladeren zijn stevig en groot. Af en toe zijn ze wel vijfentwintig centimeter. Ik had nog nooit zoveel rijpe vijgen bij elkaar gezien COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenemieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Kruiwagen vol wijn voor de juiste sfeer. De Nederlandse Vesting stedendagen in Hulst trok ken zaterdag naar schatting 20.000 bezoekers. Cisteren waren er volgens bezoekers manager Monique de Bruijn meer dan 30.000 bezoekers. door Eugène Verstraeten en Jeanette Vergouwen Uren, vele uren zijn er in ge stopt om van de eerste Ne derlandse Vestingstedenda gen in Hulst een bijzonder evene ment te maken. Maandenlang heb ben vrijwilligers gewerkt met naald en draad of anderszins hun bijdrage geleverd. Jong en oud. „Dat maakt het nog eens extra mooi", zegt burgemeester Jan Frans Mulder zaterdagmiddag in zijn openingsspeech vanaf het po dium op de Markt. Blij kijkend naar de dan strakblauwe hemel. Daar zou een paar uur eerder geen Hulstenaar zijn geld op hebben ge zet. Want de hele ochtend komt het water met bakken naar bene den, voordat het uiteindelijk toch opklaart. Te laat voor de deelne mers aan de rommelmarkt, die dan dan al een paar keer door weekt zijn. De binnenstad doet op zijn minst wat onwerkelijk aan. Bezoekers in hedendaagse kleren flaneren door middeleeuws aangeklede mensen de straten waarin ook stadbewo ners uit die tijd rondkuieren. Alsof ze met een tijdmachine een sprong in de tijd hebben gemaakt. Historisch ogende banieren han gen naast schreeuwende winkelre clame. Banieren, waar trouwens ook vele uren werk in hebben ge zeten. Tussen kraampjes met de monstraties van oude ambachten worden bh's verkocht. Een middel eeuwse jongen loopt met een gsm aan zijn oor. Het woud van ijzeren paaltjes in de binnenstad, de 'Hul stenaartjes', is gecamoufleerd met tientallen jute zakken en stroba len. Voor een middeleeuws effect is er ook nog flink wat stro op straat uitgestrooid. Wel leuk, maar niet praktisch, zo blijkt, als de be zoekers op de terrassen 's avonds een tractor met spuitende giertank zien opdoemen. Gelukkig komt er alleen maar water uit. Op het stro blijken autobanden weinig grip te hebben en dus wordt eerst alles ge sproeid en zoveel mogelijk opge veegd, voordat er weer auto's de binnenstad in mogen. Zondagoch tend moet er opnieuw stro ge strooid worden om de sfeer te ver hogen. 'Ik wilde eerst als Vliegende Hollander komen, maar het kostuum was bezet' Een peloton met musketten gewa pende soldaten van onduidelijke herkomst marcheert door de Gent sestraat,onder het aanheffen van een strijdlied. „Het is goed om in België te zijn", klink het uit volle borst. België? Ongetwijfeld zullen deze schutters de Tachtigjarige oor log niet winnen. Om de histori sche sfeer geen geweld aan te doen mogen er geen fietsers de binnen stad is. De politie laat agenten te paard surveilleren. Druk is het wel, maar verkeerspro blemen zijn er niet echt. Zondag middag moet de Absdaalseweg worden afgesloten. Bezoekers krij gen al in Kapellebrug kaartjes met parkeeradviezen. De schapenwei tegenover Life en Garden, die met behulp van honderden meters lint en vele tientallen paaltjes in een enorm parkeerterrein, kan niet ge bruikt wordfen omdat die te dras sig is. Mensen laten zich niet zo maar naar een plekje dirigeren. Ve len zoeken een parkeerplaatsje in de woonwijken. Het leidt niet tot problemen. Schepen Co van Schaik van buur gemeente Terneuzen lijkt wel in cognito op bezoek, want hij is ge kleed als een middeleeuwse hori ge. „Ik wilde eerst als Vliegende Hollander komen, maar het kos tuum was bezet." Hij heeft van de Hulster organisatie een passende outfit gekregen. De Breugheliaanse maaltijd op de Markt levert een fraai gezicht op. De spijzen worden rijkelijk be sprenkeld met bier en wijn. Als sommigen nog aan het toetje lepe len begint het promenadeconcert van de Koninklijke Stedelijke Har monie onder leiding van Bart Pic- queur. Geen middeleeuwse mu ziek, maar met een afwisselend programma met onder meer een compilatie van operamelodieën van Verdi weten de muzikanten een groot publiek te boeien. De be loning is een langdurig applaus na een spetterend slotakkoord met de Belgische musicalster Jurgen Stein. Het is dan nog flink doorstappen naar de Keldermanspoort, waar le gers zich opmaken voor een heuse veldslag. Even later knallen de musketten en bulderen de kanon nen. Kruitdamp waait over de bin nenstad. Dan mengen middeleeuwers zich onder het overwegend jeugdige uit gaanspubliek om nabij de Hout markt het glas te heffen op de klanken van de driemans band die daar optreedt. Het blijft nog lang gezellig in kroegen en op terras sen. Want ook dat zijn de Vesting stedendagen. door Maurits Sep VLISSINGEN-OOST - Bij een brand bij chemiebedrijf Thermphos in Vlissingen-Oost is zaterdagoch tend asbest vrijgekomen. Het be smette gebied is afgezet. Een speciaal bedrijf is ingezet om monsters te nemen. Dat bedrijf zal het gebied ook schoonmaken. Zo wel brandweermensen als mede werkers van Thermphos die in de buurt van de brand zijn geweest, zijn ontsmet. De asbest is volgens Thermphos niet buiten het bedrijf sterrein gekomen. Omliggende be drijven zijn wel geïnformeerd. De brand ontstond om zes uur in een transportlift in een van de fa brieken van Thermphos. Omdat er mogelijk asbest was vrijgekomen, was de alarmfase twee afgekon digd. In Middelburg werd een coör dinatieteam geformeerd. Behalve de bedrijfsbrandweer van Thermp hos rukten ook korpsen uit omlig gende gemeenten uit. Zowel uit Middelburg als Borsele kwamen wagens naar het bedrijf. Rond ne gen uur konden de brandweerploe gen terug naar hun kazernes. Bij de brand is niemand gewond geraakt. Naar de oorzaak ervan wordt nog gezocht. Door de brand moest het productie vrijwel de he le dag worden stilgelegd. Om ne gen uur 's avond werd een deel van het bedrijf weer opgestart. De productie wordt gevoed door twee transportliften. Daarvan is er nu een buiten gebruik. Een steltloper voert zijn act op voor de Hulster basiliek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2