PZCI25 Spreiding van goud is een lichtpuntje 2.V0& 36 en 37 28 en 29 Twaalfde plaats op de medaillespiegel is een behoorlijke prestatie. Duizenden fans genieten in Terneuzen van de Eneco Tour Maandag 25 augustus 2008 jJEneco 'Redeem Team' herstelt rangorde in het basketbal Tip? sport@pzc.nl Maarten van der Weijden laat de Nederlandse vlag wapperen tijdens de sluitingsceremonie van de Olympische Spelen. foto Robin Utrecht/ANP door Cijs van Oosten PEKING - Nederland is in Peking als twaalfde geëindigd in het landen- klassement. De medaillespiegel oordeelt traditioneel over de spor tieve prestatie van een land op de Olympische Spelen. Maar wat zegt het eigenlijk? Chef de mission Charles van Com- meneé had voor de Nederlandse olympische ploeg als doelstelling een plaats bij de eerste tien in de medaillespiegel. Dat is met een twaalfde plaats niet gelukt. En dan luidt de vraag: wat zijn de gevol gen van dit falen? Die zijn er nau welijks. Het is meteen de eerste aanwijzing dat de olympische me daillespiegel niet al te serieus moet worden genomen. De medaille spiegel zegt namelijk weinig over het onderliggende verhaal van de prestaties. Van Commenée zegt zelfs tevre den te zijn met de twaalfde plaats van Nederland, omdat 'we dicht in de buurt van de top tien zijn ge komen'. „De evaluatie en de analy se van de komende maanden moet uitwijzen wat we moeten doen om de top tien de volgende keer wel te halen." De zeven gouden medailles volde den aan de verwachtingen, het to tale aantal medailles bleef steken op zestien waar op z'n minst op twintig was gerekend. De zonde bokken waren snel gevonden: baanwielrennen en zwemmen (open water uitgezonderd) lever den te weinig op. Twee medailles slechts, wèl twee keer goud. Vooral voor Jacco Verhaeren en zijn begeleidingsteam waren de Olympische Spelen in Peking een hard gelag. De zwemprofessor ver kondigde vooraf dat de zwemmers van alle Nederlandse sporters zich het meest optimaal op de Olympi sche Spelen hadden voorbereid. In de uitvoering bleek het tegendeel waar: de meeste zwemmers ge droegen zich nerveus, verkrampt en paranoïde. Verhaeren maakte een foutje in de periodisering en legde de piek eind juli tijdens een trainingskamp in Hongkong. De hockeysters en dressuuramazo- ne Anky van Grunsven waren de enigen die niet bezweken onder de druk van het moeten winnen. Opvallend is dat de meeste ver wachte medailles niet werden ge wonnen, iets wat waarschijnlijk mentale oorzaken heeft. Nederland beëindigt de Olympi sche Spelen op de twaalfde plaats in de medaillespiegel. De spreiding van de gouden medail les was nog nooit zo groot. Het waren juist de verrassingen die de Nederlandse score positief kleurden: de onbevangen waterpo- losters, Maarten van der Weijden, de lange-afstandszwemmer met een missie, de vrouwenacht en de ervaren roeisters Kirsten van der Kolk en Marit van Eupen in de lichte dubbeltwee. De vraag waarom de vrouwen (zes keer goud) het zoveel beter doen dan de mannen (één keer goud) liet Van Commenée grotendeels onbeantwoord („Het is toeval"). Hij vond mogelijk een verklaring in het feit dat de afstand met de wereldtop voor de Nederlandse sportvrouwen gemiddeld geno men kleiner is dan voor de man nen. Van Commenée vond nog een lichtpuntje in het feit dat de zeven gouden medailles in zes verschil lende sporten vielen: zwemmen, wielrennen, paardensport, hockey, roeien en waterpolo. Nog nooit was de spreiding zo groot, ook niet acht jaar geleden in Sydney toen twaalf keer goud werd gewon nen. Er zal een dezer dagen onge twijfeld een populist opstaan die met een zakrekenmachine de me daillespiegel manipuleert door het aantal medailles te delen door het aantal inwoners van een land. Het is onzinnige informatie, die niets zegt over het sportklimaat van een land. Om teleurstellingen te voorko men: ook in dat klassement staat Nederland niet bovenaan, maar waarschijnlijk Bahrein. Om de ene gouden medaille van het golfstaatje, van een ingehuur de Marokkaanse hardloper, te eve naren moet China 1710 gouden me dailles winnen. Een kansloze mis sie, want er zijn maar 302 gouden medailles te vergeven. Het geeft maar aan dat de beteke nis van de medaillespiegel vooral een kwestie van interpretatie is. Het is maar hoe je het wilt zien. Vanuit de wetenschap dat het voor Nederland steeds moeilijker zal worden de top tien te halen, is een twaalfde plaats inderdaad een alleszins behoorlijke prestatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27