Gezondheid Gemaskeerde hoge bloeddruk, de StilstC killer 'M WËEBÈËL Ernst van astma neemt af bij puberjongens Oorontsteking kan tot overgewicht leiden COPD-patiënt gebaat Ploegendiensten zijn bij luchtwegverwijders niet per se ongezond PZC Maandag 25 augustus 2008 1 9 Je ziet hem niet, voelt hem niet en op het spreekuur kan zelfs de dokter hem niet vinden. Niettemin lijdt minstens een op de twaalf mensen aan 'gemaskeerde hoge bloeddruk'. Toch kun je deze stille killer opsporen. Gewoon thuis. door Will Gerritsen ijn probleem is", tobt G.K. op het internetforum, „dat ik bang ben om mijn bloed druk te (laten) meten; bij zelfme- ting is de bloeddruk sterk ver hoogd (180/100 soms), terwijl eer dere metingen bij de (huis)arts vaak een licht verhoogde (140/80) bloeddruk uitwezen. Tijdens een maximale inspanningstest bij een sportarts was de bloeddruk zelfs relatief laag." Dikke kans dat G.K. aan een rela tief kort geleden ontdekte vorm van hoge bloeddruk lijdt: gemas keerde hoge bloeddruk, ofwel ge maskeerde hypertensie. Belangrijk ste kenmerk: de dokter kan deze ongezonde bloeddruk tijdens het spreekuur niet vinden, ook al doet hij de meting met manchet en sfygmomanometer met de grootst mogelijke precisie. „Het goed me ten van de bloeddruk is gewoon weg heel moeilijk. De bloeddruk waarden fluctueren constant de he le dag", zegt de Maastrichtse on derzoeker Willem Verberk, die ver schillende studies over gemaskeer de hypertensie in (inter)nationale Voor de huisarts kan het moeilijk zijn om de juiste bloeddruk te meten. Hoge bloeddruk, ongezond Hoge bloeddruk leidt tot hartfalen, aderverkalking (oorzaak van hart en herseninfarcten) of tot het uitstulpen of openscheuren van slag aders. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu is een verhoogde bloeddruk verantwoordelijk voor 20 tot 30 procent van de sterfte aan beroerte, hartziekten aan kransslagader en hartfalen. Medisch topblad The Lancet berekende dat 'n kwart van de wereldbevolking ho ge bloeddruk heeft. vakbladen heeft gepubliceerd. Hij laat een grafiek zien van iemands bloeddruk gedurende een heel et maal. Een grillig verlopende curve, vol pieken en dalen. Het profiel- plaatje van een zware bergetappe in de Tour-krant is er niets bij. Verberk: „Uit onderzoek blijkt dat de bloeddrukmeting tijdens het spreekuur de slechtste voorspeller is van sterfte aan hart- en vaatziek ten, in vergelijking met andere me tingen. Eén keer meten op spreek uur of visite: nee, daarmee kun je geen betrouwbare diagnose stel len." Toch is een solide meting van levensbelang: verhoogde bloeddruk is een belangrijke ver oorzaker van (fatale) hart- en vaat ziekten, maar kan ook bijdragen aan nier- en oogstoornissen, en aan dementie. Omdat je hoge bloeddruk niet ziet en zelden voelt, wordt hij ook wel eens een stille killer genoemd. Gemaskeer de hoge bloeddruk is dan mis schien wel de stilste killer. Verberk en zijn collega's van de Universiteit Maastricht publiceer den recent in de American Journal of Hypertension een doorwrochte analyse over hoe vaak gemaskeer de hypertensie voorkomt. Zij hou den het op 8 procent van alle vol wassenen. Circa een op de twaalf mensen boven de achttien jaar heeft dus verborgen hoge bloed druk. Een voorzichtige schatting: in de medische literatuur kom je waarden tot 45 procent tegen. Gemaskeerde hoge bloeddruk is schadelijk zo lang hij niet wordt foto Lex van Lieshout/ANP ontmaskerd en behandeld. Ver berk: „De gezondheidsrisico's zijn nagenoeg even groot als die bij een 'gewone' hoge bloeddruk. Het gevaar is dat deze patiënten niet worden ontdekt, daarom geen be handeling krijgen en dus extra ge zondheidsrisico's lopen." Toch is de fluisterstille killer betrekkelijk makkelijk op te sporen. Je kunt ge woon thuis je eigen bloeddruk gaan opnemen, met een meter die je in de winkel koopt. Volgens de richtlijnen zou dat twee keer 's morgens en twee keer 's avonds moeten gebeuren, een week lang. Het gemiddelde van die waarden (de eerste dag telt niet mee) geeft een betrouwbare indicatie van ie mands bloeddruk. Moeten we dan maar nu met zijn allen naar de shop hollen om een bloeddrukmeter aan te schaffen? Verberk vindt dat niet zo verstan dig: „Thuis je bloeddruk meten is niet voor iedereen geschikt. Je moet met het apparaat kunnen omgaan. Bovendien kunnen som mige mensen zo geobsedeerd zijn of raken door hoge bloeddruk, dat die door hun nervositeit vanzelf omhoog schiet." Thuis bloeddruk meten Thuis zelf je bloeddruk meten levert betrouwbaardere resul taten op dan bij de huisarts. Dat hebben drie grote Ameri kaanse organisaties op het ge bied van hart- en vaatziekten onlangs in een gezamenlijke wetenschappelijke verklaring uitgesproken. »- Expert Willem Verberk kan dat alleen maar onderschrijven. Of schoon hij sinds kort bij een be drijf in bloeddrukmeters werkt, raadt hij mensen niet aan om zomaar een meter aan te schaf fen. „Overleg altijd eerst met je arts. Sommige huisartsen le nen bloeddrukmeters uit voor thuismetingen. Koop je zelf een bloeddrukmeter: neem ap paraat dat is goedgekeurd." »- Op www.hartstichting.nl is een overzicht van goedgekeurde meters te vinden. Klik op 'Nieuws', 'Onze standpunten' en dan op 'Bloeddruk: Zelf bloeddruk meten'. Hoe kan dat? »- Waarom slaagt de dokter er niet in 'gemaskeerde hoge bloeddruk' te vinden? Expert Willem Verberk: „Deze vorm van hoge bloeddruk zie je vaak bij rokers. Hoezo? Als je bij voorbeeld een pakje per dag rookt, dan heb je continu een verhoogde bloeddruk. Ga je voor een bloeddrukmeting naar de dokter of het zieken huis, dan moet je meestal even wachten en kun je niet roken. In die tijd daalt je bloeddruk." Een aparte categorie betreft de patiënten met een reeds ge diagnosticeerde hoge bloed druk, die derhalve bloeddruk- verlagende medicijnen ne men. Mogelijk werken die bij voorbeeld slechts zes uur per etmaal. Slikken ze het kort voordat ze de bloeddruk bij de arts laten meten, dan ziet de dokter een vertekend resultaat. Ook zijn er patiënten die bloed- drukverlagers niet of amper slikken, echter wel als ze bij de dokter op controle moeten. Zo zijn ze van het 'gezeur' af. Hoge bloeddruk Bij een bloeddruk van 140/90 mmHg, zoals gemeten door de arts, is er sprake van verhoog de bloeddruk. Een bloeddruk van 120/80 mmHg geldt als normale bloeddruk. Toch neemt de kans op hart- en vaat ziekten al vanaf een bloeddruk van 115/75 mmHg toe. Een bloeddruk van 120-139/80-89 mmHg betekent extra risico's op een hoge bloeddruk. jongens met astma hebben meer kans dan meisjes dat de ernst er van afneemt na begin van de pu berteit. Overgevoeligheid van de longen voor prikkels neemt bij jon gens wel en bij meisjes niet af stelt K. Tantisira (Harvard Medical School, Boston) in het blad Ameri can Journal of Respiratory and Cri tical Care Medicine op grond van gegevens van ruim duizend kinde ren met astma. Weten welke facto ren een rol spelen bij de afname van astma kan nieuwe inzichten opleveren voor astmabehandeling. Zowel het op kinderleeftijd (vaak) hebben van oorontsteking als het laten verwijderen van keelamande- len, gaat samen met een verhoogd risico op overgewicht op latere leef tijd. Dit meldde L. Bartoshuk (Uni versity of Florida) op een congres van de American Psychological As sociation in Boston op grond van gegevens van ruim 6.000 volwasse nen. Hij vermoedt dat beide kun nen leiden tot beschadiging van ze nuwen die van belang zijn voor smaak en dat zo een voorkeur ont staat voor zoet voedsel. foto ANP Het gebruik van lang werkende luchtwegverwijders - al dan niet in combinatie met corticosteroï- den - vertraagt bij mensen met de chronische longaandoening COPD verdere achteruitgang van de long functie. Dit concludeert B. Celi (Tufts University, Boston) in het blad American Journal of Respira tory and Critical Care Medicine op grond van onderzoek onder ruim 5.000 patiënten. De beste manier om de achteruitgang van de long functie te vertragen, is overigens stoppen met roken. Niet alleen het sociale leven van mensen in ploegendiensten is bij een werkweek van minder dagen, maar meer uren per dag (bijvoor beeld 3 dagen van 12 uur) gebaat, mogelijk draagt zo'n werkweek ook bij aan een betere gezondheid. Schadelijk voor de gezondheid is zo'n werkweek in ieder geval niet. Dit stelt C. Bambra (Durham Uni versity) in het vakblad Journal of Epidemiology and Community Health op grond van een uitgebrei de analyse van veertig onderzoe ken over dit onderwerp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19