land Strandcampagne Europese partij valt in Vlissingen in het water 'Guido is prof, 'Het was meer kunst aan spullen te komen dan er van af te geraken' 1 4 I Maandag 25 augustus 2008 PZC Taxichauffeur beroofd door twee klanten Brand en vernielingen in tuinen Middelburg Bromfietsen gestolen in Middelburg Botsing op kruispunt bij Serooskerke Automobilist schept fietser in Vlissingen Tholenaar mishandelt plaatsgenoot Neuropeans strijden voor meer invloed burgers op Europa. Kunstenaars lovend over niveau van eerste kunstroute Zoutelande. Diamanten paar runde in Vlissingen de Hema in het klein. W OOST-SOUBURG - Een 25-jarige taxi chauffeur is zaterdagochtend tus sen half zes en half zeven beroofd door twee klanten. De mannen waren in Middelburg ingestapt en wilden naar de Amstelstraat in Oost-Souburg. Daar aangekomen kreeg de chauffeur volgens de poli tie een scherp voorwerp in zijn nek gedrukt en werd hij gedwon gen zijn geld af te geven. De man nen stapten daarna uit. De buit be draagt enkele honderden euro's. MIDDELBURG - Op het Middelburgs volktuinencomplex stond in de nacht van zaterdag op zondag een schuurtje in brand. Een ander schuurtje was opengebroken. Er zijn spullen uit gestolen. Ook is een tunnelkas vernield. Een pas sant wist de brand te blussen. Afge lopen week werden ook al vernie lingen aangericht. MIDDELBURG - In Middelburg zijn dit weekend twee bromfietsen ge stolen. Uit de Gravenstraat ver dween in de nacht van zaterdag op zondag een gele Yamaha met ken teken FP633H. De bromfiets stond zowel op het stuurslot, als op een kettingslot. In de Granaat verdween zondag tussen 3.00 en 12.30 een zwarte Piaggio met kenteken DB863G. De ze bromfiets stond alleen op het stuurslot. SEROOSKERE - Op de kruising Wilgenhoekweg/Kadetweg bots ten gistermiddag twee personen auto's tegen elkaar. De ene werd bestuurd door een 19-jarige vrouw uit Middelburg. De andere door een 42-jarige man uit Retie (B). Beiden verklaarden door groen licht te zijn gereden. De auto's raakten beschadigd. VLISSINGEN - Op de Boulevard de Ruyter in Vlissingen reed een auto mobilist zaterdagavond om 19.45 uur een fietser aan. De 19-jarige au tomobilist reed richting Bel- lamypark. Hij kwam in de bocht, aan het einde van de boulevard, op de verkeerde weghelft terecht en schepte daar een 40-jarige fiet ser. Een 7-jarig meisje dat bij de man op de fiets zat, liep een schaafwond op. Alle betrokkenen zijn woonachtig in Vlissingen. SINT MAARTENSDIJK - Een man (18) uit de gemeente Tholen is zater dagavond mishandeld in de Bos straat in Sint Maartensdijk. De man is door een plaatsgenoot (20) uit een stilstaande auto getrokken, daarna geschopt, geslagen en be dreigd. Het slachtoffer liep hoofd letsel op. Beiden kennen elkaar en zijn verwikkeld in een conflict. door Henk Postma VLISSINGEN - De victorie had zater dagochtend moeten beginnen in Vlissingen. Maar daar kwamen de Neuropeans van een koude, en vooral kletsnatte kermis thuis. Na een lange reis, die langs de stranden van Italië, Spanje, Portu gal, Frankrijk en België voerde, pro beerden ze in Vlissingen de zon- aanbidders warm te maken voor hun politieke partij. Die wil dat de burgers in Europa veel meer zeg genschap krijgen. Maar er was zaterdagochtend in Vlissingen geen zonaanbidder te bekennen. In plaats daarvan gutste de regen bij bakken uit het zwerk. De drie Neuropeans - een Neder lander, een Fransman en een Duit ser, zochten hun toevlucht in het halfoverdekte winkelcentrum, en deelden daar nog wat folders uit aan verwaaide voorbijgangers. Daarna zetten ze met hun caravan koers naar Scheveningen, waar de 25.000 kilometer lange strandcam pagne eindigde met een bijeen komst voor pers en publiek. De Neuropeans zijn de eerste poli tieke partij die volgend jaar in heel Europa meedoet aan de verkiezin gen voor het Europese Parlement. Hun programma bevat vooralsnog louter voorstellen om Europa de mocratischer te maken. Want zoals het nu gaat... „Het is nu niet of nauwelijks mogelijk Eu ropese bestuurders, politici en I** De Neuropeans willen een demo- cratischer Europa. Ze zijn de eer ste politieke partij die volgend jaar in heel Europa meedoet aan de verkiezingen. ambtenaren ter verantwoording te roepen. Sterker nog, het is niet eens mogelijk hen te vervolgen wanneer ze zich niet aan de regels houden", zegt de coördinator van de Neuropeans in Nederland, Vero- nique Swinkels. De belangrijkste actiepunten van haar partij voor heel Europa: Nieu we Europese verdragen worden pas van kracht wanneer in alle lid staten minstens de helft van alle burgers akkoord is. Datzelfde geldt voor uitbreiding van het aantal lid staten. Het Europese Parlement krijgt volwaardige democratische bevoegdheden. Er komt een geza menlijke Europese visie op de we reld. En er komt een Europees uit wisselingsprogramma waaraan ie der jaar 500.000 jonge Europea nen kunnen meedoen. Volgens Swinkels telt de partij in Neder land inmiddels een zestigtal leden. Zeeuwse leden zijn er nog niet. door Maurits Sep ZOUTELANDE - ,Ja gek hé", lacht Arthur Mink. „Is dat nou geen mooi verhaal?", schatert Schot man. Ze zijn al anderhalf jaar bijna-buren; één huis zit er tussen hen. Maar pas op deze eerste kunstroute van Zoutelande ontdek ken ze van elkaar dat ze allebei schilderen. En dat ze in de Cathari- nakerk ook nog eens naast elkaar exposeren. Tja, waar de kunstroute 'Golvende kunst in bruisend Zoutelande' al niet goed voor is. Dorpelingen le ren elkaar beter kennen en dan ook nog eens van een onverwach te kant. „Ik schilder al heel lang, zo'n twintig jaar in totaal", vertelt Arthur Mink. Een tijdlang raakte hij geen penseel aan. En sinds hij zijn hobby een paar jaar geleden weer oppakte, is hij vooral voor zichzelf bezig. Hij loopt niet te koop met zijn werk - al is het dat 'Ze hebben het altijd over Domburg, maar Zoutelande is ook een kunstenaarsdorp' wel tijdens de kunstroute. „Maar je houdt het een beetje voor je, wat je doet. Dat blijkt ook voor an deren te gelden. Pas nu zien we van elkaar dat er meer Zoutelan- ders met kunst bezig zijn." Schotman vindt het een prachtige ontdekking. Ze geniet van de ge sprekken met haar collega's. „Die inspiratie is fantastisch. Ik zou nu het liefst meteen gaan schilderen, maar ik moet nog een paar uur hier staan." De kunstroute is zaterdag aan de laatste dag bezig, de middag is net begonnen en het wordt zoetjesaan drukker in de kerk. Drie dagen staat het dorp in het teken van kunst. „Als de mensen alles goed willen bekijken, hebben ze die tijd hard nodig", zegt Schotman. Want zo veel is er te zien. Dertien kunstenaars uit Zoutelande tonen hun werk en dan zijn er ook kun stenaars van buiten die exposeren. De schilders zelf zijn verrast over het niveau van eikaars werk. Arthur Mink en Marion Schotman hebben in de Catharinakerk gezel schap van Guido Metsers, die er schilderijen en tekeningen heeft hangen. „Drie volkomen verschil lende kunstenaars", constateert Mink. Zelf schildert hij stillevens. Geen portretten, zoals Metsers. „Dat kan ik niet. Ik vind het veel te moeilijk om de gelijkenis van de gezichten te treffen. Maar Metsers is dan ook een professional, ik ben meer een gummertje. Iets opzet ten, gummen, veranderen. Ik schil der niet veel. Op zondag sowieso niet, dan ben ik liever buiten. Trou wens, na drie uur werken verslapt mijn aandacht. Die tekeningen van Metsers zijn razend knap. Daar spreekt een enorme flair uit. Ik had dat graag ook gekund, maar dat werk van mij is dan toch maar gepriegel, meer ambachtelijk." Juist daarom is Metsers wel dege lijk onder de indruk van Minks stil levens. „Dat is echt knap hoor, wat hij kan. Ik heb in mijn hele leven misschien twee stillevens geschil derd en daar heb ik meteen de bijl in gezet. Mijn thema is de mens." Hij kijkt Schotman aan. „En in jouw werk herken ik de zee, de duinen, abstraheringen van land schappen. Kijk, iedereen heeft z'n eigen kwaliteiten. Je moet weten en doen wat je kunt. Het niveau van de kunstroute vind ik echt heel hoog. Ze hebben het altijd over Domburg, maar Zoutelande is ook een echt kunstenaarsdorp." Catharinakerk De Catharinakerk is dringend toe aan restauratie. Om geld in te zamelen voor de opknapbeurt is een schilderij van Maurits Schoenmaker van de Catharinakerk per opbod verkocht. Het bracht uiteinde lijk 1650 euro op. Het schilderij is gekocht door de dochter van een vroegere dominee van Zoutelande. door Henk Postma VLISSINGEN - Zowat overal op Wal cheren kwam hij aan de deur. Eerst met paard en wagen. Daarna met z'n bestelbus. „Als je dat nu zou doen, sturen ze de politie op je af Toen vroegen ze je op de kof fie." Spullen verkopen zit de Vlis- singer Rob Vermeulen (80) in het bloed. Zelfs nu, twintig jaar na zijn pensionering, wil hij er nog wel eens op uit trekken om in een dorp of op een boerderij wat za ken te doen. Komende zaterdag hoeft niemand hem te verwachten. Dan ontvangt hij zelf bezoek. Dan viert hij zijn zestigjarig huwelijk met Annie de Clerq (82). Er is dan een receptie in 't Huis ter Schelde. De Grote Dag was gisteren al. Maar die vond plaats in de familiaire sfeer. Rob en Annie brachten twee kinderen groot: zoon Luc en dochter Carla. Die trouwden en hebben inmid dels zelf ieder een kind. Er is nu zelfs alweer een achterkleinkind. Overigens zal het diamanten paar de komende dagen nog heel wat handjes moeten schudden. Want in het Atrium van verzorgingscen trum Ter Rede komen ze vrijwel dagelijks oude klanten tegen. Men sen die ze al jaren niet meer had den gezien. Maar met wie ze twee jaar terug plotseling weer oog in oog stonden toen ze bij Ter Rede hun flat betrokken. In Vlissingen kennen ze het stel vooral als uitbater van het 'klom penwinkeltje' aan de Glacisstraat. „Zeg maar, de Hema in het klein." Ze verkochten er huishoudelijke spullen, schoenen, en klompen aan mensen van alle rangen en standen. Ook aan Vlissingers die het niet breed hadden. Die kon den met enige regelmaat een klom penbriefje bij de gemeente halen. Daarmee haalden ze gratis een paar klompen bij de Vermeulens. De rekening ging naar de gemeen te. Annie runde de winkel. En Rob ging langs de dorpen en boerderij en. Hij verkocht er 'alles waar ik maar wat aan kon verdienen': huis raad, boerenbroeken, fietsbanden, noem maar op. „Wat of de klan ten vroegen, daar zorgde ik voor. Het was vaak meer een kunst om aan spullen te komen, dan er van af te geraken." Onderweg deed hij reparaties aan huis. Bij de een hielp hij een kapot te stofzuiger aan de praat, bij de ander draaide hij een lampje in. Of hij hielp een koe bevallen. Kom daar vandaag de dag nog maar eens om. Ze vonden het leuk. Da Rob Vermeulen en Annie de Clerq waren gisteren zestig jaar met elkaar ge trouwd. Zaterdag vieren ze dat met een receptie. foto Lex de Meester gelijks in contact met de mensen. „Je wist alles van iedereen." Als ze opnieuw konden beginnen, zou den ze het morgen weer doen. Ook al hadden ze nooit ook maar I** Het Vlissings echtpaar Rob Ver- meulen en Annie de Clerq viert het 60-jarig huwelijk. Vlissingen kent het paar vooral als uitbater van 'het klompenwinkeltje'. één enkele werkdagje vrij. Op va kantie gaan, was er niet bij. Ja, een dagje naar de Efteling, een dagje naar de dierentuin, en een dagje naar Amsterdam. Dat was het in al die jaren wel zo'n beetje. En dat dan alleen op zondag. „Want een klant kan je niet voor een gesloten deur laten staan. Daar kom je, als het moet, zelfs 's nachts nog voor uit je bed."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14