Buitenland Onduidelijkheid over aftocht Russen Digitaal speuren naar de Muur Friese zeilers komen om voor Franse kust 3 HALEN 1 BETALEN Lampje brandt al zeventig jaar de gehele zomercollectie Moskou houdt troepen op controlepunten tegen zin van Georgië. Digitale sporenzoeker brengt verdwenen scheidslijn tot leven. Verraderlijke zee bij Arcachon wordt echtpaar noodlottig. PZC Zaterdag 23 augustus 2008 9 Vanaf vandaag MOSKOU - Volgens het Russische ministerie van Defensie is de terug trekking van Russische troepen uit het buurland Georgië gisteren vol tooid. Moskou zou daarmee heb ben voldaan aan de verplichtingen die zijn vastgelegd in het bestand dat onder Franse bemiddeling tot stand kwam. Georgië, de VS en Frankrijk zijn het daar niet mee eens, omdat Moskou wel troepen handhaaft op controleposten in bufferzones bij de afvallige regio's Zuid-Ossetië en Abchazië. Georgië beschouwt die troepenstationering als een bezet ting van staatsgrondgebied. Vol gens de Verenigde Staten staat het instellen van controleposten en bufferzones niet in de wapenstil standsovereenkomst die met Geor gië is gesloten. Ook zijn er nog mi litairen rond de stad Poti. Georgië bevestigde gisteren wel dat Russische troepen de stad Gori en omgeving hebben verlaten. Go ri ligt aan de belangrijkste oost- westverbinding in Georgië, ten zui den van Zuid-Ossetië waar de vijandelijkheden ruim twee we ken geleden uitbraken. De VN-Vei- ligheidsraad sloot zijn laatste spoedbijeenkomst over Georgië in de nacht van donderdag op vrijdag af zonder resolutie. De vijftien le den tellende raad wist opnieuw geen overeenstemming te berei ken over het beëindigen van de vij andelijkheden en het beginnen van een dialoog. De EU stelde gis teren vijf miljoen euro extra be- De VS, Frankrijk en Georgië zijn niet tevreden met de terugtrek king van de Russen uit Georgië. Rusland blijft met troepen aanwe zig in 'bufferzones'. BERLIJN - Drie dagen na de val van de Muur, op 12 november 1989, trok Richard von Weizsacker de stoute schoenen aan. De toenmali ge bondspresident van West-Duits- land ging naar de Potsdamer Platz in Berlijn, toen nog een kale vlak te als scheiding tussen Oost en West, en begon richting het Oos ten te lopen. Helemaal alleen. „Als bondspresident is het niet ge- 'Het verloop van de geschiedenis van de Muur is simpel terug te vinden' bruikelijk om als verkenner te ope reren, zeker niet in een politiek vol strekt onduidelijke situatie, maar ik was erg nieuwsgierig", herin nert Von Weizsacker zich. „Al snel hadden de grenswachten me in het vizier. Een hogere officier kwam op me af en zei, met al het militaire protocol dat hij kende: 'Meneer de Bondspresident, geen bijzonderheden.' Voor mij waren er op dat moment geen andere woorden die in groter contrast hadden kunnen staan met de bui tengewone situatie van die dagen." Von Weizsackers anekdote is te ho ren op de eerste multimediagids 'Walk the Wall' over de Berlijnse Muur. Een navigatiesysteem waar mee de toerist moeiteloos het ver loop van de geschiedenis van de grotendeels gesloopte Muur kan te rugvinden. Een poging van de gemeente Ber lijn, als opdrachtgever, om de zo gehate Muur weer zichtbaar te ma ken nadat hij begin jaren negentig zonder mededogen werd opge ruimd. Het schermpje laat zien waar je staat en toont het verloop van de Muur. Via symbolen op het scherm kan gekozen worden voor informatie in geluid en beeld. Het blijkt een boeiende manier om dwars door de stad te wandelen en in eigen tempo op zoek te gaan naar de verhalen aan weerszijden van de Muur. Bijvoorbeeld het verhaal van de Canadese 'Muursloper' john Run nings. De timmerman en vredesac tivist klom in 1986 voor het eerst op de Muur en begon hem met een klophamer te slopen. Beelden laten zien hoe hij door grenssolda ten omlaag werd getrokken. Na drie maanden cel kwam hij weer vrij. Hij zou nog 32 keer op de Muur klimmen. De vredesactivist streefde naar een wereld zonder grenzen. „Wie van bepaalde zaken niet zijn verstand verliest, heeft niets om te verliezen", motiveerde hij zijn gevecht tegen de Muur. Het zijn deze extra's, naast de ba sisinformatie, die de multimediale gids heel aardig maken. Bij de East Side Gallery, het be schilderde stuk muur aan de Mühlenstrasse dat er nog steeds staat, leren we meer over de arties ten die hier in 1990 hun fantasie de vrije loop lieten. Ook Thierry Noir schilderde in 1990 legaal een stuk vol, maar was daarvoor al ac tief aan de westkant. „De Muur stond op plaatsen vijf meter op Oost-Berlijns grondgebied. We moesten snel schilderen, want de grenswachten konden ons ieder moment verrassen. De illegaliteit en geboden snelheid gaven enor me inspiratie." Voorlopig hebben de samenstellers zich beperkt tot verhalen langs vijftien kilometer Muur, van de East Side Gallery in het zuiden tot de Bernauerstrasse in het Noorden. Hoewel de Muur 160 kilometer lang was, is de Muur daarmee nu al helemaal tot leven gewekt. schikbaar voor hulp aan Georgië. Het geld komt bovenop de 1 mil joen euro die de EU op 10 augus tus al had toegezegd. Eurocommissaris van Ontwikke ling Louis Michel klaagde gisteren dat het noodgebied voor hulpverle ners moeilijk bereikbaar is. Hij riep Rusland op de hulpverleners hun werk te laten doen. Het EU-geld wordt gebruikt voor voed sel, onderdak, medische hulp en andere benodigdheden. Minister Bert Koenders (Ontwikkelingssa menwerking) zei gisteren ernstig bezorgd te zijn over de beperkte le vering van humanitaire hulp. Tege lijk heeft hij na overleg met Unicef besloten 800.000 euro extra ter be schikking te stellen. Volgens schat tingen van de VN zijn tijdens de gevechten 158.000 mensen op de vlucht geslagen. pagina 11vredesplan voor Geor gië rammelt LONDEN - Een gloeilamp in de hal van de woning van de Britse wedu we Mo Richardson lijkt het eeuwi ge licht te geven. Het peertje brandt al sinds haar schoonvader het in 1938 in een lamp draaide. Het peertje van het model Swann-Edison heeft er al onge veer 600.000 branduren opzitten. SPIJKERHARD DE BESTI ARCACHON - De verraderlijke bran ding, hoge brekers en de vele zand banken voor de kust bij het Franse Arcachon, bezuiden Bordeaux aan de westkust, zijn de Nederlandse zeilers Anne en Wies de Jong ver moedelijk noodlottig geworden. Het pas gepensioneerde echtpaar, beiden zestig jaar, was op zijn zeil jacht de Louise onderweg naar Spanje, de eerste etappe van een zeilreis die gespreid over jaren moest voeren naar de Caraïben. Woensdagochtend werd het stoffe lijk overschot van Anne de Jong bij Biscarosse aangetroffen. Vijf kilometer verderop, bij La-Tes- te-de-Buch, werd zijn vrouw Wies gevonden. Vlakbij haar lagen twee opgebla zen zwemvesten. „Het kan een aanwijzing zijn dat ze door een golf overboord zijn ge slagen", zegt David Arnoult, de po litieofficier die het onderzoek naar de schipbreuk leidt. „Ze hebben voorbereidingen ge troffen om zichzelf in veiligheid te brengen, maar dat is niet gelukt." Het echtpaar was dinsdag uit Port Médoc vertrokken, iets ten noor den van Bordeaux. Toen ze in nood kwamen, lijkt het erop dat ze hebben geprobeerd, op de motor Arcachon te bereiken. Met de hoge brekers en de levens gevaarlijke zandbanken voor de baaimonding hadden ze beter ver der uit de kust kunnen varen, zegt Arnoult. „Het is een bijzonder gevaarlijke plaats. De golven waren dinsdag verschrikkelijk. Het is echt niet aan te raden onder die omstandig heden te varen." Een Fries zeilersechtpaar is voor de kust bij het Franse Arcachon verdronken. Hoge brekers en le vensgevaarlijke zandbanken wer den hen fataal. Wij starten weer eind augustus! VMBO-T in één jaar naar het diploma HAVO in één jaar naar het diploma of in twee jaarvia HEXBO VWO in één jaar naar het diploma Studeren per vak mogelijk. Vrijstellingen vanuit het reguliere dagonderwijs zijn mo gelijk. Wij bieden een volwassen aanpak van de studie: begeleid zelfstandig studeren. 16- en 17-jarigen alleen toelaatbaar via het voortgezet onderwijs. Vraag onze folder aan, kijk op: www.roczeeland.nl (onder cluster Educatie, Opleidingen) of bel voor een afspraak! Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen kunnen inwoners uit Zeeuws-Vlaanderen tot de opleidingen toegelaten worden. ROC Zeeland, cluster Educatie Verlengde Bonedijkestraat 279 6383 BC Vlissingen T0118-558660 www.roczeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9