wonen 38 m Kunst tussen het groen PZC Zaterdag 23 augustus 2008 wonen@wegener.nl 024-3650509 Een tuin is allang niet meer het terrein van planten en meubilair alleen. De buitenkamer vormt een ideaal decor voor kunstobjecten en daarvan afgeleide voorwerpen. Maar let op: „Beplanting kan een beeld maken of breken." door Corine van Zuthem De tuin is een verlengstuk van het huis geworden. Het is een multifunctionele leefplek met ruimte voor onder meer een outdoorkeuken, internetaanslui ting, buitendouche en loungebed. Ook kunst hoort erbij, vindt hovenier Henk Hup. „Een kunstobject maakt een mooie tuin compleet. Het is een blik vanger. Bovendien valt er dan in het winterseizoen ook nog iets te beleven in de tuin." Hup is eigenaar van hoveniersbedrijf Hortus Novus in Ede. Hij ontwerpt tui nen, legt ze aan en werkt regelmatig sa men met galeries en kunstenaars. „Mensen denken bij het ontwerpen van een tuin vaak uitvoerig na over erf- afscheiding, bestrating en beplanting. Helaas wordt een kunstzinnig element overgeslagen. Dat is jammer, want kunst brengt een tuin tot leven, vooral als er sprake is van een uitgebalanceerd samenspel met de beplanting." Hup werkt bij het maken van een tuin ontwerp veel met zichtlijnen. „Die kun je enorm versterken als je aan het eind een object plaatst. Dat geeft meer diep te aan de tuin. Je blikveld wordt er als het ware naartoe getrokken." Van belang is wel dat er gekozen wordt voor de juiste beplanting, waarschuwt hij. „Planten kunnen een beeld maken of breken." Zo ontwierp hij ooit een tuin met daarin veel siergrassen. Daar tussen kwam een metershoge ranke vo gel van brons. „Een prachtige combina tie. Die siergrassen bewegen in de wind en onttrekken de vogel zo nu en dan aan het zicht. Dat maakt een tuin spannend. Maar een groepje grof gebla derde hosta's er omheen had als een vlag op een modderschuit gestaan." Hup constateert tot zijn genoegen een toenemende belangstelling voor kunst in de tuin. Ook tuincentra en bouw markten haken in op die trend met be tonnen, terrazzo en polystone beelden. Een wulpse nimf voor in de vijver bij voorbeeld, of een Manneken Pis. „Het hangt natuurlijk van je smaak en porte monnee af maar ik vind dat je moet kiezen voor échte kunst", zegt Hup. „Die betonnen beelden zien er zeker niet altijd beroerd uit, maar er gaan er dertien van in een dozijn. Van een uni ca heb je veel langer plezier. Zo'n beeld verveelt nooit." Ook de zussen Anneke Biersteker en Yvon van Egmond (www.kunstinde- tuin.nl) propageren het gebruik van kunstobjecten in de tuin. Biersteker maakt beelden, Van Egmond schrijft ge dichten die vervolgens op een perspex plaat komen. Het is een bijzonder ge zicht in de border: de woorden worden omlijst door het groen. „Het materiaal houdt zich goed. Je moet er alleen af en toe wat modder afvegen." Volgens Biersteker valt er nog een we reld te winnen. „Veel mensen willen wel een schilderij boven de bank, maar een beeld in de tuin? Ze denken dat je daarvoor een heel grote tuin moet heb ben, of dat het erg duur is. Ik heb zelf een klein tuintje, waar maar liefst drie beelden in staan. Een tuin is een plek waar je ontspant, waar je vrienden ont moet. Een kunstobject voegt een extra dimensie toe en maakt er een volwaar dige en persoonlijke buitenruimte van. Bovendien: kunst doet iets met je en raakt je. Als je het mooi vindt, word je daarvan iedere keer dat je erlangs loopt vrolijk en blij." Niet alleen driedimensionale kunst kan een blikvanger in de tuin zijn, ook muurschilderingen en uitvergrote fo to's kunnen de buitenkamer ver fraaien. Een door een kunstenaar ge schilderd trompe d'oeil op een schutting of buitenmuur (bijvoorbeeld een stille ven van een zuilengalerij of een open staand raam) kan enorm veel diepte ge ven aan een klein stadstuintje. Ook tuinposters, grote foto's van na- tuurdoorkijkjes, bloemen of reproduc ties, nemen in toenemende mate bezit van de buitenkamer. De posters zijn ge maakt van kleurechte en weerbestendi- ge fotodoeken en kunnen tijdens een regenbui gewoon blijven hangen. Som migen zijn zelfs afwasbaar. Het is ook mogelijk een eigen foto af te laten drukken als tuinposter. Bijvoor beeld het uitzicht vanuit de vakantie bungalow, om het zomergevoel langer vast te houden. Of een foto van je ge liefde op de schutting. Er zijn ook pos ters verkrijgbaar die in een wissellijst geplaatst kunnen worden. In de zomer Van Gogh's zonnebloemen in je achter tuintje, 's winters een besneeuwd al penlandschap tussen de coniferen. Voor wie inspiratie wil opdoen: in de mo- deltuinen van Appeltern is een beelden tuin met een steeds wisselende expositie. www.hortusnovus.nl www.tuinposter.nl www.kunstindetuin.nl www.appeltern.nl Weerbestendige tuinposters zijn er in verschillende maten. foto GPD Herfstasters, een paar Sedums en anemonen. Dat is het wel zo'n beetje, qua herfstig bloeiplezier in veel Nederlandse tuinen. De lol lijkt er wel af zodra augustus op z'n eind loopt. Doodzonde, vinden Lidie en Freddie Fahner van de ge lijknamige vaste-plantenkwekerij in Deurningen. Er zijn tal van mooie plantensoorten die de bor der tot ver in oktober op de been houden. Ook al heb je helemaal geen ver stand van vaste planten, dan is er toch een simpele truc om te zor gen dat je bloeiplezier na half au gustus niet helemaal wegvalt. „Wij adviseren mensen om de planten voor hun tuin niet in één keer aan te schaffen. Vaak kun je dan aan de tuin precies zien wanneer de aan leg is geweest. Mensen zijn nou eenmaal geneigd die planten mee te nemen die op dat moment op de kwekerij bloeien. Daarom is het veel handiger elke maand een paar planten aan te schaffen in plaats van veel ineens, dan weet je alvast dat de bloei gespreid is", leggen de experts uit. Veel mensen vinden na terug komst van vakantie dat de tuin wel zo'n beetje over het hoogtepunt heen is. Dat is jammer, want met de Indian summers van de laatste jaren kun je soms nog tot diep in september buiten zitten. Om te be ginnen moet de border in deze tijd van het jaar even lekker onder han den worden genomen om de zaak op te frissen. Bind omgewaaide bloemstengels aan of knip ze af. Blad dat er ziek uitziet, moet er ook af. „Dat doe je niet alleen voor het mooie, maar ook om je border gezond te houden. Oud en ziek blad is een broedplaats voor schim mels en andere aandoeningen. Als je bijvoorbeeld ziek loof aan de pioenrozen laat zitten, kan de plant ten onder gaan. Nu schoon maken is dus voorzorg voor je vol gende bloeiseizoen." Papavers moeten ook flink worden teruggeknipt. Ook een vaste plant als de ridderspoor (Delphinium) die er verlept uitziet, kan rustig een heel eind worden terugge knipt. „Vaak zie je het nieuwe fris se loof er alweer onder zitten." Planten die te dicht op en over el kaar heen groeien, kunnen ook de Grote foto: Er zijn tal van mooie plantensoorten die de border tot ver in oktober op de been houden. foto's Torna Tudor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94