spectrum 24 wwm PZC Zaterdag 23 augustus 2008 'Ik wil vooral de lach erin krijgen' Met een foto van blote vrou wen in zijn hand, loopt Rutger Castricum het ter rein op van Paul Wouters, eigenaar van een privé- strand in Brabant. Een strandgast heeft ont dekt dat 'iemand van de directie' via een webcam stiekem naar de blote borsten van de zonnende dames loert. Als Rutger, gewapend met zijn roze micro foon, naar de eigenaar vraagt, stormt een woedende man op hem af. „Stelletje riool- ratten", schreeuwt Wouters, waarna hij de cameraman aanvalt. „Viespeuk", roept Rut ger. „Blijf van die camera af" Het duo van GeenStijl.nl verlaat het Brabantse privé- strand, waarschuwt een bruinverbrande da me - 'Kijk uit waar je gaat liggen' - en zet de film diezelfde middag met bijpassende muziek op internet. 'Liefde, wat is dan lief de', galmt André Hazes, terwijl eigenaar Wouters de poorten sluit. „Heftig dagje", zucht Castricum als hij een paar uur later voor het interview het café in Amsterdam-Zuid binnenstapt. Het 'en fant terrible' van GeenStijl.nl, dat graag het andere gezicht van mensen laat zien door ze te ontregelen, is vandaag zélf ontregeld. „Ik was even in paniek. Ik zag wel dat die man voornamelijk intimideerde en dat hij niet echt keihard zou slaan, maar toch. „Ik schrik van mensen die gewelddadig worden. Ik kan veel hebben, maar geweld, nee, daar moet je bij mij niet mee aanko men. Ik ben niet zo'n held. Als hij vriende lijk had gevraagd of ik het terrein had wil len verlaten, dan was ik wel weggegaan. Hij begon gelijk te meppen. Dan word ik kwaad en raak ik van slag." Bot en lomp, zoals jij ook vaak bent. Ga jij wel eens te ver „Zelden, maar het komt voor. Ik was een keer op reportage in Salou, waar ik leerde 'proppen': jongelui de discotheek inlokken. Ik zag een dik meisje en zei tegen de jon gen die bij de discotheek werkte: 'Gaan ze zo dik ook naar binnen?' Eerst begon het Rebels, dwars, maar met een lach. Rutger Castricum (29), verslaggever van de website GeenStijl.nl, is Nederlands nieuwste 'enfant terrible'. Brutaal van buiten, braaf van binnen. „Ik ben eigenlijk heel burgerlijk." door Carine Neefjes foto Evert Elzinga/CPD meisje te lachen, daarna huilde ze. Ik ben naar haar toe gegaan, heb haar getroost. De huilbui heb ik niet uitgezonden, ik heb het fragment eruit geknipt. Voor het verhaal was het niet relevant. Ik vond dat ik een grens had overschreden." Als Chantal Janzen, winnares van de Meest Sexy Vrouw-verkiezing 2008, jou na afloop in het gezicht spuugt, ben je dan ook te ver ge gaan? „Welnee! Ik zei dat wij, om haar te promo ten, een seksfilmpje van Chantal op onze website hadden gezet. Grapje natuurlijk, maar zij vroeg mij bloedserieus of ik zelf nog wel in de spiegel durfde kijken. 'Ja hoor en dan bevredig ik mij ook nog', zei ik, waarop zij spuugde. Dat vind ik wel zo'n enorme burgertruttenvraag! Dat haat ik! Dan klap ik er drie keer overheen. Zeg gewoon dat ik een klootzak ben en hou op met dat politiek correcte gedoe." Privé ben je ook een pestkop. Je wilt kennelijk altijd aandacht. „Ja, dat vind ik leuk, maar ik wil vooral de lach erin krijgen. Dat geeft mij een lekker gevoel. Mensen verbazen, dat ze 'ooohhh' en 'aaahhh' gaan roepen. Ook op verjaar dagsfeestjes ben ik de entertainer. Zo heb ik laatst mijn neefje van 2 'homo' leren zeg gen. We keken tv en voor de grap liet ik hem een presentator 'homo' noemen, ter wijl de camera van oma liep. Toen ik het filmpje monteerde, heb ik 'homo' eruit ge knipt. Ik wil natuurlijk ook niet dat mijn neefje dat later echt gaat roepen. Ik vind het leuk dingen te doen die eigenlijk niet kunnen. Ik wil graag controversieel zijn." Een rebelse jongen uit een keurig milieu. Rutger Castricum groeit op in Voorscho ten, gaat in Wassenaar naar de middelbare school. Na zijn studie journalistiek aan de Hogeschool in Zwolle, gaat hij aan de slag bij RTV Rijnmond in Rotterdam. Ook werkt hij intensief samen met de beroem de documentairemaker Frans Bromet. „Mijn grote leermeester, maar Frans is veel objectiever, ik ben meer bezig met grap pen maken." Landelijk breekt hij door met zijn filmpje over minister Ella Vogelaar van Integratie, dat hij dit voorjaar maakte voor de website GeenStijl.nl. Rutger vraagt aan de fel bekri tiseerde bewindvrouw waarom ze een spin doctor heeft ingehuurd. Vogelaar slaat vol ledig dicht, kijkt hem minutenlang hulpe loos aan, waarna Rutger treiterend op merkt: 'Maar mevrouw Vogelaar, ik vraag toch niet wat voor kleur ondergoed u aan heeft?' Zijn grootste criticaster is zijn vader. De 57-jarige Castricum senior, die een leiding gevende functie had bij KPN en inmiddels van zijn vrije tijd geniet, volgt zijn oudste zoon op de voet. Vader Castricum vindt dat Rutger moet uitkijken dat hij niet té plat wordt. Als hij een minder goed film pje op de website ziet, pakt pa direct de te lefoon. „Dat gebeurde tijdens het EK voetbal. Ik was op reportage in Zwitserland. In een feesttent van supporters vroeg ik aan een jongen of hij vanavond nog lekker ging neuken. Mijn vader vond dat te plat. Hij hing onmiddellijk aan de lijn - het filmpje stond net op internet - en zei: 'Hier kun je zoveel leuke dingen maken, waarom doe je zoiets?"' Hoe reageer jij op kritiek van je vader? „Soms gooi ik de hoorn op de haak en zeg: 'Hou je kop! Jij hebt er geen verstand van'. Daarna ga ik nadenken, ik neem zijn kri tiek heel serieus. Ik wil geen Willibrord Frequin worden. Achteraf vond ik dat frag ment uit het EK-filmpje ook niet zo ge slaagd. Ik lijk superveel op mijn vader, daar om is zijn feedback zo belangrijk voor me. „Hij is net als ik: de entertainer, de grap penmaker. Met dit verschil dat mijn vader sociaalvoelender is. Hij wil iedereen te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78