spectrum 22 PZC Zaterdag 23 augustus 2008 Bern geniet na van Oranjerc -s Keurig, proper, beleefd, be schaafd en rustig. Van alle Eu ropese hoofdsteden is Bern (128.500 inwoners) waarschijn lijk het netste en braafste jon getje van de klas. De geschiedenis van de monumentale stad gaat terug tot 1191 en in al die voorbije eeu wen is er nooit iets opwindends voorgeval len in deze oase van rust aan het riviertje de Aaie. Tot in juni 2008 horden Nederlan ders bezit namen van de stad, haar hotels, pensions, vakantiehuisjes, campings en provisorische kampementen die tot in ver re omtrek waren opgeslagen. Op 9 juni (Nederland-italië 3-0), 13 juni (Nederland-Frankrijk 4-1) en 17 juni (Nederland-Roemenië 2-0) trilde Bern op haar eeuwenoude grondvesten. In trein, vliegtuig, bus, auto en soms met krankzin nig opgetuigde caravans, aanhangers en vrachtwagens stroomden niet-aflatende la dingen Oranjefans binnen. Ze namen van af de vroege ochtend bezit van de terrasjes en de fanzones, marcheerden met tiendui zenden naar het Stade de Suisse Wankdorf of voerden bij grote televisieschermen in de binnenstad hun vreugdedansen uit. Tien keer lieten de mannen van Marco van Basten het net trillen. Evenzoveel ke ren verschoot Bern van kleur. De drie met overmacht gewonnen poulewedstrijden stortten de stad in nachtelijk feestgewoel. In opdracht van de stad en het kanton werd Das Orange Wunder van Bern in Euro 2008 veranderde Bern voor korte tijd in 'de hoofdstad van Holland'. Een miljoen voetbalfans kwam in juni naar de Zwitserse hoofdstad. Het Nederlands elftal won er op oogstrelende wijze zijn drie poulewedstrijden. Das Orange Wunder is het in boekvorm gegoten dankbetoon van de stad en het kanton Bern. door Dolf Ruesink foto's Philipp Zinniker boekvorm vastgelegd door fotograaf Phi lipp Zinniker en de journalisten Urs Frie- den en Charles Beuret. Met name de schit terende fotografie maakt het deze week verschenen boek tot een memorabele uit gave. Zo heeft Zinniker de supportersmars naar het stadion in beeld gebracht als een bedevaartstocht, een hedendaagse proces sie. Met de kerktorens, de leien daken en karakteristieke Berner schoorstenen als de cor, zie je een wonderlijke Oranjerups cere monieel over de Kornhausbrücke trekken. Veel foto's zijn van grote afstand geno men, waardoor de massaliteit van die merkwaardige oranje vlek nog meer in druk maakt in het bruin en grijs van de stad. Al vanaf de loting voor het Europees kam pioenschap voetbal, op 2 december 2007, was Bern door lichte koorts bevangen. Met de titelkandidaten Frankrijk, Italië, Neder land en Roemenië kreeg burgemeester Alexander Tschappat zijn 'Hammergrup- pe'. De speelstad ging zich opmaken voor een groots onthaal. 'En juist daarom was ik erg sceptisch', merkt schrijver Pedro Lenz in het boek op. De in Bern woonach tige auteur vreesde een commercieel spek takel. 'Ik verdacht de stad er van dat men zich niet op fans, maar op consumenten zou richten. Fans hebben geen vermaak nodig, geen superlatieven, geen fanzone en spektakel. Een fan verlangt alleen naar de wedstrijd.' Lenz wilde thuis in alle rust de wed strijden bekijken op televisie. 'Maar toen kwamen de Hollan ders. Ik werd er door naar de straat getrokken, was volkomen overdon derd en raakte volledig in de ban. Plotse ling keerde ik in mijn jeugdjaren terug. Johnny Rep, Johan Cruyff en Johan Nees- kens. Het aanvallende sterrenvoetbal van de jaren zeventig was er ineens weer. Een gevoel van opwinding en sensatie in het hoofd. Onstuimige Nederlanders die we reldkampioen Brazilië de oren wasten. Het spel dat zo eenvoudig en wonderbaarlijk lichtvoetig was, dat je gedurende seconden geloofde in het paradijs te verkeren.' Toen Nederland in euforische stemming richting Basel trok, was het wonder van Bern geschied. De hoofdstad nam met een lach en een traan afscheid van Oranje. Pe dro Lenz keek met een verdrietig gevoel naar het feestende legioen. Waarom? 'Om dat het mooiste Hollandse voetbal altijd kort voordat het de hemel lijkt te berei ken, wordt gestopt. Ik heb het in 1974 en 1978 meegemaakt. De nieuwe wonderspe- lers Robben en Sneijder konden dat niet weten, net zo min als de hossende fans op de Berner Bundesplatz. Onvolwassenheid en overmoed, twee ziekten die meestal vanzelf overgaan, hadden de Nederlanders van hun realiteitszin beroofd.' Voor Oranje eindigde het beloftevolle Eu ro 2008 met een kater. Bern leefde mee met het drama. Amper twee maanden na dato is er nu Das Orange Wunder, een grootverpakking tissues die ons moet hel pen de tranen te drogen. Charles Beuret, Urs Frieden - Das Orange Wunder Met foto's van Philipp Zinniker. 120 pagina's, Duitse tekst, 31,50 euro. Uitgever: www.benteli.ch. In Nederland leverbaar via: Coen Sligting Bookimport, Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 76