2i spectrum Een merkwaardig zootje ongeregeld RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE voorbij Marjan Berk PZC Zaterdag 23 augustus 2008 Als een verdwaasde kip scharrel ik door mijn boekenbezit. De Rotterdamse Bibli otheek komt straks dertig boeken opha len om een tentoonstelling in te richten met mijn meest geliefde boeken. Met de leesbril op de neus kruip ik heen en weer, sleep stoeltjes aan om de hoogste planken te scannen op de favo rieten. Daarbij ben ik tot een paar merkwaardige ontdekkingen gekomen. Mijn voortreffelijke Portu gese hulp Maria de Fatima, die mij al zevenentwin tig jaar stofvrij probeert te houden, maakt regelma tig mijn boekenplanken schoon. En zet daarna mijn boeken ondersteboven terug. Ook zoek ik te vergeefs naar dierbare lievelingsboeken die ik maar niet kan terugvinden... tot ik na diep nadenken moet concluderen dat ik mijn darlings heb uitge leend. Wanneer ik iets lees waar ik razend enthou siast of diep geraakt door word of flink om gegrin nikt heb, krijg ik iets over me van de handelsreizi ger die zijn schoensmeer aan iedereen wil slijten. Het is wel een vreemde coïncidentie, dat ik in mijn Kalenbergse huis de boeken moest opslaan in verband met de naderende restauratie en het ver zoek van de bieb om mijn lievelingen aan hen af te staan. Maar het laat onverlet dat een aantal van die gekoesterde schatten zijn verdwenen, waarschijn lijk in de boekenkasten van vrienden en kennis sen. En er is nog iets raars: ik vind van sommige boe ken twee of meer exemplaren. Zo is 'Het dagboek van Malte Laurids Brigge' van Rainer Maria Rilke nu vier keer aangetroffen. Ook het 'Dagboek van Alice B. Toklas' heb ik vier keer in mijn bezit. 'Oblomov' van Gontsjarov drie keer en de verza melde gedichten van Jacques Bloem twee keer. Ik denk, dat het restanten zijn van de uit huis getrok ken kinderen. Ik had (en heb) de gewoonte alles wat ik interessant of belangrijk vond in zesvoud aan te schaffen, één exemplaar voor mijzelf en de rest voor de kinderen (vijf). Ja, en af en toe lieten ze zo'n boek dan gewoon achter. Maar er zijn heerlijke boeken verdwenen. Zo is daar 'The Old Devils' van Kingsley Amis zoek. Dat is het allergemeenste boek over ouder worden. Meedogenloos inventariseert de oude Kingsley het verval en de wanhopige pogingen dat verval te ont kennen of vóór te blijven. En de beschrijvingen van de exercities in de liefde op hoge leeftijd zijn hilarisch. Bij welke goeie vriend is dat heerlijke boek in 's hemelsnaam terecht gekomen? Wat ik ook mis is 'Het menselijk tekort' van André Malraux. La condition humaine) Dat boek las ik in de goedkope pocketuitgave met gloeiende oren in de nachtdienst. Veel van dat boek ben ik inmid dels vergeten, maar niet de beschrijving van een man die de opdracht heeft iemand te vermoorden. Hij ziet zijn slachtoffer slapen en staat daar dan met al die gedachten in zijn hoofd... buitenge woon inzichtgevend stuk literatuur over het ver moorden van een medemens. Na veel stofhappen ligt daar mijn selectie van der tig boeken. Een merkwaardig zootje, geen lijn in te bekennen. Behalve dan de grillige lijn van mijn herkenning van het universeel menselijke dat uit die stapel naar mij toekwam. De grootste troost die de literatuur mij biedt is, dat ze gewoon te koop is. Of te leen. In de bibliotheek, dat wel. Want uitlenen, dat is er niet meer bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75