spectrum 18 Naar school PZC Zaterdag 23 augustus 2008 STANDPLAATS N door Windy Kester Op de Hogeschool van Lilleham- mer mag geen van de vierdui zend studenten zich buitenge sloten voelen. Dus belt profes sor Terje half juli alle nieuwelingen per soonlijk op om een praatje te maken en te horen wat ze verwachten van het komen de collegejaar. Heb je eerder gestudeerd of denk je hulp nodig te hebben bij het door spitten van de boekenlijst? Heb je speciale hobby's die aansluiten bij de studie? Hoewel ik er al twee studentenlevens op heb zitten, wil ik deze herfst als 31-jarige een tijdje terug naar de schoolbanken. De ontvangst is hartelijk. Vóór de start van het jaar mogen de verse studenten op spe ciale 'ouderdagen' alvast samen met papa en mama komen snuffelen. Na de speeches op de openingsdag, het zingen van het volkslied en een optreden van de lokale popheid, krij gen alle nieuwelingen een ijsje. Wie studeren daarna nog eng vindt, kan uithuilen op de schouder van Jonas. Jonas is geboren in het jaar dat ik naar de brugklas ging. Nu is hij twee dejaarsstudent en de mentor die mij de ins en outs van het Noorse studen tenleven gaat bijbrengen. Deze taak neemt hij serieus. De eer ste dag van de introductieweek tikt er om drie uur 's middags al een sms'je binnen. 'Lieve kinderen, we zijn bij mij thuis aan het indrinken. Kom en maak kennis met elkaar!' Aangekomen in het drie verdiepin gen tellende studentenhuis waar Jo nas met twee vrienden woont, blijkt de fles Jagermeister al leeg. De over elkaar geslagen armen en afwachten de gezichten van die ochtend hebben plaatsgemaakt voor interesse. Waarom studeer jij? Omdat het Noorse studiesysteem te mooi is om geen gebruik van te maken. Collegegeld bestaat niet. Je betaalt 200 euro per jaar voor kopietjes, een plastic ID-kaart en dat soort dingen, en dat is het dan. Boeken komen er nog bij, maar daarom krijg je in augustus ook extra veel studiefinanciering. Dit geld is, net als de mogelijkheid om je in te schrij ven voor hoger onderwijs, niet leeftijdge bonden en je mag zo lang studeren als je wilt. Wel is het slim wat examens te halen, omdat dan een deel van de studielening omgezet wordt in een gift. Daarnaast wacht er ook nog een leuke belastingkor ting, som ik op. Toch gaat het studentenleven ook in Noor wegen echt niet over rozen, verzekert erva ringsexpert Jonas. Een studiebeurs van 1.000 euro klinkt leuk, maar we leven wel in het duurste land van Europa. De huizen zijn misschien groter, maar ook de kamer huren liggen veel hoger dan in Nederland. Als je al woonruimte kunt vinden. In Oslo worden studenten tijdelijk ingekwartierd in gymzalen. Klasgenote Tina heeft een ander probleem. Studiestad Lillehammer ligt elf uur treinen bij haar ouders vandaan. Een ov-studenten- kaart is een in Noorwegen onbekende, Ne derlandse luxe. Het is maar de vraag of Tina tijd en geld heeft haar familie voor de kerstvakantie te bezoeken. Vanwege de enorme afstanden in het land zit elk week einde met de was naar huis gaan voor een goede maaltijd, er voor de meesten sowie so niet in, verzuchten de anderen. Mentor Jonas probeert de boel op te pep pen en zoekt zijn schaapjes bij elkaar voor een rondleiding in het wilde uitgaansleven van het twee straten tellende stadscen trum. In de studentenpub wacht het persoonlij ke hoogtepunt van mijn nieuwe leven als groentje. „Mag ik je legitimatie zien", vraagt de barman als hij wil weten of ik wel oud genoeg ben om alcohol te bestel len. Denver klaar Hoofdattracties tijdens Conventie Democraten Maandag: Halfzus Maya Soetero-Ng zal over cruciale ervaringen in Obama's leven vertellen. Echtgenote Michelle Obama (foto) mag in primetime uitleggen waar om haar man een uitzonder lijke president zal worden. Dinsdag: Voormalig tegen stander Hillary Clinton (foto) is ster van de avond. Dochter Chelsea zal haar introduce- voor het vicepresidentschap. Donderdag: Precies 45 jaar na Martin Luther Kings (foto) beroemdste toespraak zal Obama de kandidatuur van zijn partij aanvaarden. Het stadion met 70.000 zit plaatsen is al uitverkocht. Overdag spreekt Al Gore. Hollywoodsterren, politieke kopstukken, 15.000 journalisten en talloze fans: allemaal zijn ze op weg richting de Democratische Conventie in Denver. Barack Obama presenteert zich komende week officieel als presidentskandidaat van de Democratische Partij. Fouten vermijden is het devies bij de grote 'Barack Obama- show'. „Voor spontaniteit zal geen plaats zijn." door Frank Hendrickx foto Morry Gash/AP De burgemeester van Denver heeft al ge dreigd dat hij 's nachts de sproeiers gaat aan zetten in de parken van zijn stad. Hij wil voorkomen dat berooide Obamafans de nacht in de buiten lucht doorbrengen. Wildkamperen zal hard worden aangepakt. Denver waant zich even het centrum van het politieke universum in Amerika, nu de Democratische Nationale Conventie (DNC) na honderd jaar weer eens de stad aan de voet van de Rocky Mountains aan doet. Hotels zitten al maanden bomvol. Alleen mensen die tien nachten het toptarief wil den betalen, kwamen destijds in aanmer king voor een kamer. De Democratische Conventie duurt slechts vier dagen, maar dat deed er niet toe. „Tien overnachtingen is het minimum, meneer." Huizenmelkers vragen duizenden dollars per dag voor hun stulpjes en sjofele B B's weigeren gasten op hooghartige wijze. 'Probeert u het eens buiten de stad', laat een eigenaar per mail weten. Half Hollywood is in aantocht. Filmster Warren Beatty en zijn vrouw Annette Be ning komen zeker. De regisseurs Quentin Tarantino en Spike Lee zullen er ook zijn, net als de acteurs Ben Affleck, Edward Nor ton en Susan Sarandon. Hardnekkige geruchten willen verder dat Madonna, George Clooney en Scarlett Jo hansson hun privéjet richting Denver stu ren, waar de muziekzender MTV voor de gelegenheid een feest organiseert met Woensdag: Oud-president Bill Clinton (foto) neemt het woord. Tot dusver blonk hij uit in halfslachtige steunbe tuigingen voor zijn mogelijke opvolger, 's Avonds spreekt de Democratische kandidaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 72