De wereldkeuken lekker dichterbij Natte Walcherse schapenkaas is smakelijk ])c IMtk 'Sïïitlx t$eooïdetintf fSTREEKPRÖlilJCT In de Smaak van Edith en Raymond lieten de PZC-redacteuren zich deze maand lei den door adviezen van lezers. Edith ging naar Restaurant De Tropen in Middel burg. Het zou de hele dag waaien en regenen, maar zodra we bij De Tropen aanko men, gaat de zon schij nen. We kunnen zelfs op het terras eten, waar we een diner lang van mogelijk een van de laatste zwoele zomeravonden genieten. Heel vaak al zijn we langs De Tropen gelopen, nog nooit hebben we er gege ten. Nu zijn we vastbesloten. We gaan de keuken testen, ook al omdat verschil lende mensen op de verzorgde en bij zondere kaart hebben gewezen. De Tro pen is gevestigd in een royaal VOC-pand dat stamt uit de koloniale tijd. Het is een gebouw dat kraakt van de sfeer. Veel hout, warme kleuren, een mooie bar. Het is een kleine kaart, maar gelukkig wel gevarieerd. Vooraf kiezen we voor de gewokte sint-jakobsschelpen op een dun sesamdeegje, met een coulis van ge rookte gele paprika en een marmelade van rode peper (14,50 euro) en gemari neerde gamba's met komkommer met mieriksworteldressing (12,80 euro). Eerst wordt een amuse gebracht door eigenaar en gastheer Irving Comijs. Het is een mosterdsoepje om de eetlust op te wekken, die begeleid wordt door een stokbroodje, boter en een tapenade. Een smaakvol trio. De sint-jakobsschelpen zijn sappig en hebben een goede bite. De paprika en peper brengen het beste van de zee vruchten naar boven. Het gerecht is mooi in zijn eenvoud. De gamba's krij gen een opkikker van de mierikswortel. We concluderen dan al dat hier lekker, spannend en met zorg wordt gekookt. De kok kijkt verder dan de Nederlandse of Franse keuken. Het zegt ook iets van het koksteam dat er geen speciale kindermenu's zijn, die bestaan uit die eeuwige frites met kro ketten of vissticks. Kinderen kunnen voor half geld, halve porties krijgen. „Kinderen", verklaart Irving, „moeten mogen proeven wat grote mensen eten. Dat is onze filosofie." En tegelijk goed voor de smaakontwikkeling van de jeugd. We vervolgen met een zeebaars met een cappuccino van kreeft en schuim van asperges (23,50 euro) en een tonijn met koriander (22,50 euro). Ik vraag me af door welke toevoeging de saus zo speciaal van smaak en in ba- Eigenaar en gastheer Irving Comijs in De Tropen. foto Ruben Oreel lans is. Irving moet het antwoord schul dig blijven en raadpleegt de kok. Het blijkt crème fraiche en limoen te zijn. Ik vraag om een rosé gebakken moot to nijn. Een te lang gegaarde, grijze tonijn- moot laat de smaak verdwijnen. Voor mij had de tonijn zelfs nog meer rosé mogen zijn, maar weer valt op dat het gerecht met de zure en romige toevoe ging goed in balans is. De aardappeltjes, gekookt en daarna in de oven warm ge maakt, staken hierbij wat gewoontjes af. Even had ik nog getwijfeld een vleesge recht te nemen. Niet voor de entrecote, maar voor het bijgerecht, een kroketje van Limburgs stoofvlees. Wendy Bet- tenbroek, gastvrouw en mede-eigenaar, stelt voor om het kroketje apart bij mijn tonijn te serveren. Flexibiliteit, die mij gelukkig maakt. Irving en Wendy runnen vanaf 1996 De Tropen. Hans Prevo is alweer een paar jaar de chef-kok. Jammer dat we niet eerder De Tropen hebben ontdekt. Het is een wereldkeuken die niet snel ver veelt en waar zorg aan het eten wordt besteed. We voelden ons een welkome gast. Restaurant De Tropen, Damplein 27, 4331 GC Middelburg. Tel: 0118-637422. www.restaurantdetropen.com. Pinnen ja. Sluitingsdagen op zondag en maandag. Prijs-kwaliteit: Bediening: Entourage: Horen, zien en ruiken: Bij De Tropen is plaats voor romantisch tafelen, maar ook voor een zakenlunch. Conclusie: over de kaart is goed nage dacht. Complimenten aan het koks team, dat verschillende aroma's en ingrediënten uit diverse werelddelen goed weet te combineren. onvoldoende goed matig uitstekend voldoende Voor de oorlog had iedere Walcherse boer wel een paar melkschapen. Van de melk maakten zij kaas voor eigen gebruik. Een lekkernij. door Margot Verhaagen Het klinkt niet erg aan lokkelijk; natte Wal cherse schapenkaas. En zo'n wit blok kaas, drijvend in het water, ziet er op het eerste gezicht misschien niet als delicatesse uit. Toch is het dat. Als basis voor een lekker hapje is het zéér smakelijk. Natte Walcherse schapenkaas is een romige, zachte kaas waaraan geen stremsel en geen chemische stoffen zijn toegevoegd. Er wordt alleen een beetje zout voor de smaak en stremsel om de melk te stremmen bijgedaan. Vergelijk het met Huttenkase, al vinden de makers dat natuurlijk vloeken in de kerk. Het had trouwens weinig ge scheeld of het Zeeuwse melk- schaap was verdwenen. Voor de oorlog had iedere Wal cherse boer er wel een paar en van de melk maakten zij kaas voor eigen gebruik. De jonge, nog natte schapenkaas, was een typisch product van de streek. Het boerenbedrijf veran derde en de schapen verdwenen, maar nu is het melkschaap geluk kig weer in opkomst. De familie Breel uit Veere maakt schapenkaas. En die is van een hoog niveau; ze wonnen er niet voor niets vele malen een prijs mee. Natte Walcherse schapenkaas is overigens een echt seizoenspro duct; de schapen worden tot sep tember gemolken. De hoogste tijd om het nu te pro IÈS'. T Wl SSisfi Natte Walcherse schapenkaas is een delicatesse. foto Ruben Oreel beren. In een voorgerecht met bietjes (krootjes) bijvoorbeeld. Voor 4 personen heb je nodig; 500 g jonge bietjes (geschild), 1 dl olijfolie, peper, zout, 100 g hazel noten, 1 rode ui, geraspte schil van 1 (biologische) citroen, ci troensap, 200 g natte Walcherse schapenkaas. Snij de bietjes in kwarten en hus sel ze in een kom om met de helft van de olie. Bestrooi met peper en zout en verdeel de bietjes over een bak plaat met bakpapier. Grill de biet jes in 30 minuten in een oven van 200 graden Celsius. Leg de ha zelnoten op een ovenschaaltje en doe ze de laatste 5 minuten in de oven. Haal de bietjes van de bak plaat en laat ze afkoelen tot ka mertemperatuur. Meng de olie, de citroenschil en sap en snij de ui in dunne ringen. Voeg de bietjes toe en verdeel ze samen met de noten over de bor den. Roer de Walcherse schapenkaas los met een klein scheutje olie, zout en peper. Verdeel gelijkma tig over de bietjes met daarover de uienringen. Serveer met boe renbrood. Meer informatie: Schapenkaasmakerij Breel, Bie- weg 8, 4351 SK Veere 0118-501342. Ze staan vandaag en morgen met een kraam bij de Nederlandse Vestingsteden dagen in Hulst en op de dinsdagen in augustus op de historische markt van Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56