Fietscross i s niets voor kleine kinderen Ricky Rubio mag tonen wat hij kan Taking 290g Rob van den Wildenberg ziet zijn droom uiteenspatten. Spaanse basketballer verdient NBA-podium voor zijn kunsten. 42 Zaterdag 23 augustus 2008 PZC Lieke Klaus (nummer 66) probeert zich staande te houden tijdens haar race. foto Peter Schols/CPD door Edward Swier PEKING - Alles draait in BMX om de eerste bocht. Wie er als eerste ingaat én uitkomt, heeft de beste kansen. Maar soms gaat het zelfs al eerder mis. Fietscrosser Rob van den Wildenberg was nog geen twee trappen onderweg in de olympische finale toen zijn droom uiteenspatte. De 26-jarige Braban der werd vijfde, bij het debuut van een sport die verraste door de sfeer én het spektakel. Het is een kwestie van vallen én weer.vallen. Op het Laoshan-par- koers vlogen gisteren, ongetwijfeld tot vermaak van miljoenen tv-kij- kers, de BMX-fietsen en hun berij ders in het rond. „Dit zijn de Olympische Spelen, niemand wil remmen", verklaarde Robert de Wilde het grote aantal crashes op de finaledag. In tegenstelling tot bijvoorbeeld het baanwielrennen hebben de BMX'ers als ze eenmaal op het cir cuit zitten nauwelijks of geen rech ten. ledereen heeft vrij baan, wie eenmaal een lijn gekozen heeft moet er rekening mee houden dat een ander hem of haar snijdt. En een schouderduwtje hier of daar, het is ook geoorloofd. Fietscross is, op olympisch niveau, niets voor kleine kinderen. Het is vooral zaak als eerste de eer ste bocht door te komen. „Daarna kun je een hoop risico's ontlopen, heb je controle. Dus moet je zor gen dat nog voor de bocht jouw el leboog net voor die van je tegen stander zit", vertelt een teleurge stelde, met schaafwonden overla den Raymon van der Biezen. Het ritsen van baan 1 tot en met 8 doet de trechter verstoppen. In de eerste run van zijn halve finale er vaart Van der Biezen dat, hij komt snoeihard ten val. De Nieuw-Zeel- ander Marc Willers, met shirtnum mer 777, glijdt juist als Van der Bie zen wil opstaan nog eens van ach teren in. Het minimaliseert Van der Bie- zens kansen op de eindstrijd met een tot een minimum. De eerste bocht is, ten opzichte van de testwedstrijd vorig jaar, een stuk lastiger geworden. „Je moet echt heel krap afdraaien, maar dat kan niet altijd omdat er mensen naast je zitten", merkte Lieke Klaus, die de halve finales bij de vrouwen niet overleefde. De bocht is zo pittig omdat de pis te in de loop der tijd wat ingeklon ken is. En, ook de rijders zijn niet meer dezelfde. „Dit zijn de Spelen, iedereen reed hier vier, vijf kilometer per uur harder", aldus bondscoach Bas de Bever. Van den Wildenberg haalde de fi nale wel. Waar de kwart- en halve finales over drie ritten gaan, wordt de strijd om goud in één rit be slist. „One lap, no crap", lacht Robert de De Nederlandse fietscrossers sluiten hun eerste olympisch op treden in Peking afzonder me dailles. Toch overheerst trots en voldoening. Wilde. Uitgeschakeld op dag één heeft de BMX-nestor nu mooi tijd om zijn maatjes te filmen. Door zijn lens ziet hij dat het al meteen misgaat voor Van den Wil denberg. In hun ijver als eerste bij de eerste bocht te zijn, was er na de start licht contact tussen de Ne derlander en Mike Day. Van den Wildenberg raakt het zicht op de medailles snel kwijt. De Let Maris Strombergs en de Amerikanen Mi ke Day en Donny Robinson zijn ongrijpbaar. „Je moet na zo'n contact even in houden anders is het meteen over, en lig je zo. Dus koos ik er voor mijn eigen race te rijden." Specule rend op foutjes van anderen. Dat gebeurde zowaar. Blij met de er kenning voor hun sport én opge fokt door het gevoel olympische faam te veroveren, haken ook in de tweede bocht drie te gretige rij ders in elkaar. Van den Wildenberg: „Daar specu leerde ik al een beetje op. Er vie len er nog genoeg, maar wel pre cies voor mijn neus. Dat schoot dus niet op." De ervaren Amerikaanse guard Jason Kidd zegt over Ricky Rubio (foto): „Hij wordt echt goed." foto John G. Mabanglo/EPA door Edward Swier PEKING - In het olympisch basket- baltoernooi zijn alle ogen gericht op de Amerikaanse NBA-sterren. Een zeventienjarige Spanjaard wordt vaak over het hoofd gezien. Onterecht. Want Ricky Rubio is een wonderkind. Morgenochtend, 8.30 uur Nederlandse tijd, staat de tiener tegenover Kobe Bryant en LeBron James in de finale van het olympische basketbaltoernooi. Op YouTube is Ricky Rubio, een jonge knul uit het Catalaanse El Masnou, al een enorme hit. Er staan op de website minstens 500 filmpjes met de balvirtuoos in de hoofdrol. Dat zullen er na de Olympische Spelen alleen maar meer worden. De jeugdige basket baller verdient ook een groot po dium om zijn kunsten te verto nen. Het zal niet lang meer duren voor hij in de NBA speelt. La Pistola - zijn bijnaam - verwijst naar de legendarische Pete Mara- vich, Pistol Pete. Diens dribbelkwa liteiten, passing én schotkracht wa ren onnavolgbaar. 'Ricky' heeft veel weg van de jong overleden Amerikaan, lijkt diens reïncarna tie. Mager, een expres slordige bos haar, flinke neus, dikke wenkbrau wen, ietwat treurig staande ogen. En een slungelachtige, nonchalan te maar o zo verraderlijke tred. Ricky Rubio maakte al op zijn veertiende een verpletterende in druk in eigen land met zijn de buut in de hoogste klasse bij Joven- tut Badalona. Hij leidde Spanje bo vendien naar de titel op het EK-jeugd, met 5t punten, 24 re bounds, 12 assists en 7 steals in de finale tegen Rusland. Daarbij een schot vanaf de middenlijn, dat no dig was om een verlenging af te dwingen. In 2010, is de verwachting, zal de knul met zijn haast eng lange ar men (hebben Michael Jordan en Kobe Bryant die ook niet?), mee doen aan de NBA Draft: en zal de rest van de wereld pas echt gaan genieten van zijn soms ondoor grondelijke oplossingen. De Nederlandse center Henk No- rel, werkzaam in Spanje, kent hem goed en ontdekte dat Rubio 'een extra zintuig voor basketbal heeft'. De ervaren Amerikaanse guard Jason Kidd, wiens pad Ricky in de finale zal kruisen, zag het ook al. „Hij wordt echt goed. Hij krijgt nu al liet nodige over zich heen, de aandacht is in en buiten het veld 1*^ Spanje speelt morgen de olympi- sche basketbalfinale. De wereld kampioen heeft een zeventienja rige ster in spe in de ploeg: Ric ky Rubio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44