Belgen relativeren alles kapot oqp Sport brideshead revisited 9 200Ü Last minute inschrijfauond deeltijdopleidingen avans BY Voor meer actuele berichten uit Peking België is opgelucht, maar zilveren medaille redt de sport niet. interna Clay is klassieke tienkampwinnaar woensdag 27 augustus 18.00-20.00 uur Mi Kijk op: www.pzc.nl/olympischespelen door Peter van der Meeren PEKING - Er zijn in Peking onder hand 830 medailles uitgedeeld. Mauritius, Afghanistan en Togo grepen voor de eerste keer een olympische plak. De Belgen keken jaloers toe, maar slaakten gister middag een zucht van verlichting. Nadat donderdag de in Brussel ge boren schoonspringster Emilie Heymans al zilver won, voor Cana da, wijzigde het vrouwenkwartet de hatelijke nul na één rondje in zilver. Lang zat het tegen, gisteren zat het mee. De sprintsters van Jamaica en Groot-Brittannië gingen in de fout bij het overdragen van de stokjes en de Poolsen werden gediskwalifi ceerd. Ineens voeren Olivia Borlee, Hanna Marien, Elodie Ouedraogo en Kim Gevaert de zilvervloot bin nen. Een Belgisch record (42,54) vormde de gouden omlijsting. De opluchting vertaalde zich in dikke tranen. Van uit het niets staat Bel gië 65e op de medaillespiegel. „Maar laten we de ogen niet slui ten voor de realiteit", zegt Sebbe Godefroid. Hij droeg twee weken geleden vol goede moed de Bel gische vlag het Vogelnest binnen. De 37-jarige zeiler leidde een dele gatie van 103 sporters. Godefroid (in 1996 winnaar van zilver) had het idee dat België de score van vier jaar geleden kon verbeteren. In Athene won tennisster Justine Henin goud en werd twee keer brons veroverd. Maar het optreden van Godefroid en zijn in Leiden ge boren zeilpartner Carolijn Brou wer was lange tijd typerend voor het niveau van de equipe. Het kop pel werd twaalfde van de vijftien. Viervoudig olympiër Godefroid weet wel waarom de Brabanqonne nog niet heeft geklonken. „We heb ben met de Belgische sport in de laatste vier jaar een stap vooruit ge zet, maar in het buitenland heb ben ze vier stappen gemaakt. Het gaat in België niet professioneel ge noeg, er is geen eenheid. De ener gie die gestoken wordt in ruziën en vergaderen, moet in de oplei ding en begeleiding van sporters gestoken worden." In België is de eenheid niet alleen in de politiek ver te zoeken. „Zo- Nederland-België: 247-138 lang Vlamingen en Walen elkaar de tent uitvechten, is het moeilijk om structuur in de sport aan te brengen", zegt Bart Veldkamp. De Nederlandse schaatser, die van 1996 tot 2006 voor België uit kwam, ziet talentvolle sporters af haken, „omdat aan beide kanten van de taalgrens telkens het wiel uitgevonden moet worden. In elke tak van sport wordt de doorstro ming geremd." Het is niet alleen de tweestrijd tus sen Vlaanderen en Wallonië, weet Brecht Desplenter, namens het Bel gische persbureau Belga in Peking. „We hebben in ons land geen sportcultuur. De jeugd mist de dri ve om de stap naar het prof-zijn te maken. En als het niet wil, halen ze de schouders op. Belgen relative ren alles kapot." Hij erkent dat in zijn land met jaloerse blikken naar Nederland wordt gekeken. „We voelen ons altijd het kleine manne ke." Waarom dan niet het Neder landse sportbeleid kopiëren? Des- pienter: „Dat kan, maar dan wel in een land waar de structuren deu gen. Als de Vlaamse minister een sport wat centen toeschuift, staan de Walen meteen te brullen om hetzelfde bedrag." Godefroid ziet het al aan de basis misgaan. „Er is geen talentherken ning. Individueel breekt nog wei eens iemand door, maar de mees ten haken tussen hun zestiende en achttiende jaar af Juist in die cru ciale fase vallen ze buiten het be reik van begeleiders en mensen uit het olympische traject." Desplen ter: „Maar we moeten het ook weer niet pikzwart duiden. Zilver voor de atletes en de voetballers zijn knap vierde geworden. En als de Nederlanders ze niet hadden te ruggehaald in de puntenkoers, had den Iljo Keisse en Kenny de Ketele goud gewonnen." NV Twee dagen voor de sluiting van de Olympische Spelen pakt Bel gië de eerste medaille. Het esta fette-kwartet wint zilver in het atletiektoernooi. PZC Zaterdag 23 augustus 2008 41 Zeven Bentleys staan te glim men in de showroom. Jason Yang Wei staat erbij, hij glimt ook, van trots. Bentleys in Beij ing, China trekt de neus nergens meer voor op. Je rijdt al een Bentley Arnage voor 293.000 euro. In ander halfjaar heeft de firma van Jason 82 van deze patserige bakken verkocht. Voordat een platteland-Chinees zo'n auto kan aanschaffen, moet hij - ge rekend naar het gemiddelde jaarinko men in China - 3648 jaar werken. Jason wacht alweer zes dagen op een klant. Nee, zelf heeft hij geen auto, laat staan een Bentley. „Maar ik rijd er wel eens eentje, hier de deur uit." De deur uit, oversteken, 150 meter lo pen: ik stap de hele andere kant van China in. De straat is nauwelijks an derhalve meter breed. Aan weerszij den huizen, maar dat is een te fat soenlijke benaming. Het zijn krotten. Een hoogbejaarde vrouw zit gehurkt te plassen in de goot. Overal hangen matrassen buiten, de overdekte fietsenstalling fungeert te vens als huiskamer voor de bewaker. Naast zijn broodwinning staat een modern ogende paal. Ik maak uit de stickers op dat de Chinezen hier hun mobiele telefoons kunnen opladen. Daarvan zijn er in dit land iets meer verkocht dan Bentleys: de teller stond gistermiddag op 550 miljoen stuks. Ik loop licht verward terug, langs Jason en zijn auto's. Nee, in de tus sentijd niks verkocht. Peter van der Meeren De vrouwen-estafetteploeg 4x100 meter bezorgde België gisteren de 138e olympische medaille. Ter vergelijking: Nederland staat, met deze Spelen meegerekend, op 247. Van de 37 gouden plakken voor België werden er 14 behaald op de Spe len van 1920 in Antwerpen, waarvan 8 bij het boogschieten. In 2004 scoorde België een keer goud en tweemaal brons. Sydney 2000 leverde twee zilveren en drie bronzen plakken op. In 1996 werd nog twee keer goud, twee keer zilver en twee keer brons behaald. De Belgische equipe heeft vandaag opnieuw medaillekansen. Hoogspring ster Tia Hellebaut staat in de finale, net als de mannen-estafetteploeg 4x400 meter. Bij het mountainbiken komen drie Belgen in actie, onder wie oud-wereld- kampioen veldrijden Sven Nys. festival Het wereldberoemde boek van Evelyn Waugh werd een tegendarische tv-serie en nu is er de film met oa Emma Thompson en Matthew Goode. Kaarten kosten 17,50. Dit is inclusief een optreden van jazzsensatie Wouter Hamel. Koop nu online kaarten bij www.filmbythesea.nl, aan de kassa's van CineCity of via 0900-3300033. festivalkantoor film by the sea badhuisstraat 150 4382 AP vlissingen T +31(0)118 412437 F +31(0)118 416093 E info@filmbythesea.nt PEKING - Met voedselbonnen moest zijn moeder hem grootbren gen. En als het even tegenzat, tim merde hij er met zijn vuisten op los. Het klassieke verhaal van de grote sportheld die zijn moeilijke jeugd overwon, is Bryan Clay op het lijf geschreven. Gisteren triom feerde de Amerikaanse tienkam per op het meest complete num mer van de atletiek, in een kracht proef waarin Eugène Martineau opklom naar de veertiende plek. Ongetwijfeld zal er straks weer een Hollywood-film over de win naar van de zwaarste atletiekdisci- pline worden gemaakt, want kleur rijk is de 28-jarige globetrotter ze ker. Clay werd geboren in Texas, groeide op in Hawaï en woont en traint nu in Glendora, onder de rook van Los Angeles. De tienkam per voelt naast Afrikaans ook Azia tisch bloed door de aderen stro men, want zijn moeder is Japans. Toen zijn ouders scheidden, ging het ook met de kleine Clay de ver keerde kant op. Met als dieptepunt het afsteken van vuurwerk in de badkamer van zijn school. Dat lijkt allemaal weer eeuwen ge leden, want sinds gisteren staat de Amerikaan op gelijke hoogte met tienkamplegendes als Daley Thompson en Dan O'Brien, die ook het olympisch goud mochten smeden. Clay ging gisteren met een enorme voorsprong het laatste nummer in, de 1500 meter, tradi tioneel zijn zwakste nummer. Uit geput beëindigde hij zijn heat als laatste waardoor hij strandde op 8791 punten, ruim onder het we reldrecord. Daarmee nam hij re vanche voor de Spelen van 2004 in Athene, waar hij slechts het zil ver pakte. ontdek 't bij hogeschool Wil jij graag hogerop komen? Vooruitkomen in je werk? Schrijf je dan nu in voor één van onze deeltijdopleidingen in Breda, 's-Hertogenbosch of Tilburg. Neem voor directe inschrijving een uittreksel van het bevolkingsregister of kopie van je paspoort/identiteitskaart, pasfoto en een kopie van je diploma en cijferlijst mee. Bel voor meer infor matie ons Centraal Informatie Centrum (076) 525 05 50 of (073) 629 52 50 of kijk op www.avans.nl. Economie er. Management Gezondneici Onderwijs Breda 's-Hertogenbosch Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43