ort Gevoel van onoverwinnelijkheid PZC 39 Staatsproject 119 Hockeysters winnen voor het eerst sinds 1984 olympisch goud. 44 Zaterdag 23 augustus 2008 door Cijs van Oosten PEKING - Een dag na de waterpolos- ters werden gisteren ook de hock eysters olympisch kampioen. Oran je versloeg China met 2-0. Er is een opvallende overeenkomst tus sen de twee teams: ze hebben de zelfde inspanningsfysioloog en mentaal begeleider. Het is meestal verdacht als de in spanningsfysioloog en de mentaal begeleider langs het veld staan om het feest met het team mee te vie ren. De specialisten horen op de achtergrond te staan, niet het suc ces op te eisen. Maar voor Rico Schuijers, de mentaal begeleider, en Jos Geijsel, de inspanningsfysio loog, werd gisteren aan de rand van het oranje gekleurde hockey- stadion in Peking een uitzonde ring gemaakt. Ze werden nadruk kelijk door de hockeysters betrok ken in de vreugde om de olympi sche titel. Schuijers hielp de hockeyvrouwen elkaar te vertrouwen en een een heid te vormen. Geijsel bracht ze fysiek in optimale conditie naar Pe king. Er werd vanaf januari van dit jaar, inclusief clubtrainingen, door de internationals negen keer per week getraind om nergens een steekje te laten vallen. Vleugelverdediger Maartje Pau- men (22) - de strafcornerspecialist scoorde elf keer maar in de finale niet - vertelde dat twee jaar terug 'de deal is gemaakt om zo fit moge lijk in Peking aan de start te ver- schijnen'. Dus moest er harder worden getraind, luidde de conclu sie. „We hebben de laatste zeven maanden alles opzij gezet", aldus Paumen, „veel tijd met elkaar door gebracht en alles voor elkaar over gehad. De mentale begeleiding heeft ertoe bijgedragen dat we open en direct communiceren." Nederland moest in de finale te gen China tot halverwege de twee de helft wachten op de eerste, be vrijdende treffer van Naomi van As. De tweede volgde tien minu ten voor het einde en kwam van de stick van Maartje Goderie. De hockeysters stuurden in de tweede helft kalm maar vastberaden naar de eerste gouden hockeyplak sinds de Spelen van 1984. Booij kon niet wachten. Ze pakte vijftien seconden voor het einde in de middencirkel Janneke Schop- man stevig beet en wenkte keep- ster Lisanne de Roever uit haar doel te komen. Het goud van Pe king was na een bronzen medaille in Sydney en een zilveren in Athe ne een mooie afsluiting van haar interlandloopbaan van 227 duels. „Ik ben zo trots op dit team", zei Booij. „We hebben er zo hard voor gewerkt, er alles aan gedaan. We wisten en geloofden erin dat we olympisch kampioen konden wor den. Ja, hier hebben we het heerlij ke gevoel van onoverwinnelijk heid gehad. Echt alles klopte." De Nederlandse hockeysters ver- slaan China in de olympische fina le (2-0). Het team is door hetzelf de duo als de gouden waterpolos- ters klaargestoomd voor Peking. China is de Verenigde Staten als beste olympische sportnatie gepasseerd. En zoals het zich laat aanzien, wordt de voorsprong van de Aziaten alleen nog maar groter. Ze zijn niet alleen bereid om daar heel veel inspanningen - al dan niet op eerlijke wijze - voor te verrichten, ze hebben er ook heel veel geld voor over. In 2001, het jaar waarin Peking de Spelen kreeg toegewezen, werd het Staatsproject 119 gelanceerd. Het getal 119 wijst op het grote aantal gouden medailles dat destijds was te verdelen in met name atletiek, zwemmen en watersporten als zeilen, roeien en kanova ren. In die sporten hadden de Chinezen nog een grote achterstand goed te maken. Uit de Spe len in Peking valt te concluderen dat de mil joeneninvesteringen in de ontwikkeling van Chinees talent in voor hen 'vreemde' takken van sport vooralsnog niet het gewenste resul taat hebben opgeleverd. Weliswaar is het eerste zeilgoud binnen en is er in het roeien veel progressie gemaakt, het blijkt toch lasti ger om kampioenen klaar te stomen dan werd gedacht. Een olympische titel is in veel gevallen niet te koop. Dat is een geruststel lende gedachte. Toch is het noodzakelijk dat de rest van de wereld op zijn hoede blijft. Want Project 119 stopt niet na Peking. Waarschijnlijk pluk ken de Chinezen er pas bij de Spelen van 2012 of 2016 de vruchten van. Tegen die tijd zal ook de toegang tot topsport in het wijd vertakte netwerk van sportscholen in het im mense land aanzienlijk zijn verbeterd. Het nagenoeg onuitputtelijke potentieel aan sporters doet dan ook het ergste vrezen. Als het westen ten opzichte van China niet achterop wil geraken, moeten dus forse stap pen worden gezet om het eigen topsportkli maat op een hoger niveau te brengen. In sommige landen, België is een schrijnend voorbeeld, is wat dit'betreft nog veel werk aan de winkel. Uitzonderingen daargelaten (West-Europa staat op meer dan vijftig keer goud) zijn de signalen vanuit Peking er al: de Verenigde Staten vallen toch iets tegen en de Russen zijn allerminst tevreden over hun prestaties. Die gaan er alles aan doen om zich te revancheren. Het is overigens niet te hopen dat de Indiërs (nu één keer goud en één keer brons) tegen die tijd massaal de sportschool worden ingedreven. Met meer dan een miljard inwoners heeft het land net als China enorm veel potentie. De 'bedreiging' van het westen zou dan van twee kanten komen. René van Stee Jamaica beheerst sprintnummers met zes gouden plakken Jacob Wijnstra doet in Zierikzee vertrouwen op voor NK tijdrijden Tip? sport@pzc.nl Naomi van As (links) breekt de ban in de tweede helft: 1-0 voor Nederland. De uiteindelijk 2-0-zege betekende de zevende gouden medaille voor Nederland. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41