Noord-Bevelandse meesterstukken Beelden maken tekst vaak overbodig „Over vier dagen is het zover. Nu niet verzaken" Expositie, recordaantal deelnemers én boek bij jubileum kunstroute. Foto's over Cultuur, Wereldbeeld en Religie bij Nieuw Zout. Galerie geopend bij landgoed in Geersdijk Nazomerfestival houdt singles night John Mayall verzorgt concert in Middelburg 38 I Zaterdag 23 augustus 2008 PZC Lees het log van Ruud van Meijel op www.pzc.nl/nazomerfestival door Rolf Bosboom KATS - Er was dit jaar zelfs enig kunst- en vliegwerk nodig om alle deelnemende kunstenaars fatsoen lijk te kunnen presenteren in de folder. Dit jaar doet dan ook een recordaantal van 32 kunstenaars mee aan Kunstspoor, dat dit en volgend weekeinde op Noord-Be veland wordt gehouden. Het eve nement beleeft zijn tiende editie. De grote deelname zegt iets over de populariteit van de kunstroute op het eiland. Toch laat de organi satie niet zomaar iedereen toe: de kunstenaars moeten op Noord-Be veland - geheel of gedeeltelijk - wo nen en/of werken en op (semi)pro- fessioneel niveau actief zijn. Kunstspoor begon in 1999, om te laten zien wat er in de omgeving allemaal gebeurt op het terrein van beeldende kunst. „Dat is zeker gelukt", stelt Lenny van Broekho ven van de organisatie vast. „Elk jaar komen er meer kunstenaars bij, ook bijvoorbeeld mensen die een vakantiehuis met atelier op Noord-Beveland hebben." Het werk van de 32 deelnemende kunstenaars is verspreid over 23 lo caties. Uitvalsbasis is Galerie Kats, waar de expositie Het Meesterstuk is ingericht. Alle deelnemers droe gen daarvoor één werk aan. „In de Teunn (Teun Nijkamp) uit Kats koos voor Tempo doeloe. „Het is een schilde rij waar ik tevreden over ben. Ik heb lange tijd in Indonesië gewoond en heb ook een beetje Indische familie. We zijn berooid teruggekomen: van rijkdom ineens naar de armoede. Iets van de nostalgie heb ik proberen uit te beelden: het Indische droombeeld op een armoedige keukentafel." Deelnemers Kunstspoor 2008 in Kats: Lenny van Broekhoven, Adri Karman, Teun Nijkamp, Jet Nijkamp, Anneke Frenks, Frida van Overbeeke, Lineke Catshoek, Tes van den Boo gaard en Onno de Graaf. In Kortgene: Kiek Zwager, Regi van Driel, Hans Keukelaar, Renée Mink, Frans Prunier, Maarten van IJzerloo, Michiel Klop en Lydia Klop-Steendijk. In Wissenkerke: Paul en Marion Kamper, Joske de Jonghe en De Praktijk. In Colijnsplaat: Gidion van de Swaluw, Erika Wagenknecht, Lazy65. We gens omstandigheden is de expositie van het werk van Rie de Ligt-Dek- ker, Ingrid Bom, Ben Zonnenberg en Jacques Benschop, die in Kamper land zou zijn, verplaatst naar proefboerderij de Rusthoeve in Colijnsplaat. In Geersdijk: Danny van Rijt en Neeltje Meerman. In Kamperland: Cas Donker. tijd van de gilden moesten kunste naars zich bewijzen met een mees terstuk", legt Van Broekhoven uit. „Het was een proeve van be kwaamheid." De tentoonstelling omvat tevens werk van de ere-ex- posanten van de afgelopen jaren: Cornells Markusse, Wim Vaarzon Morel, Andries Minderhout, Leen- dert van der Pool, Piet Rijken, Ad ri Duvekot, Cornells en Martijn Doolaard en Dirk Jan Koets. Ter gelegenheid van het tweede lustrum van Kunstspoor is een zeer fraai vormgegeven boek ver schenen, waarin alle kunstenaars zich presenteren en hun meester stukken worden getoond. Kunstspoor, vandaag en morgen én zaterdag 30 en zondag 31 augustus, van 11.00 tot 18.00 uur. Folder is op alle locaties en elders verkrijgbaar. Zie ook www.kunstspoor.nl. Expositie Het Meesterstuk bij Galerie Kats, Dorpsstraat 16, Kats. Geopend: tijdens Kunstspoor. Het boek 'Het Meesterstuk' is op alle locaties te koop voor 12,50 euro. Marion Kamper uit Wissenkerke selecteerde dit keramisch object voor de expositie. „Het is moeilijk om zelf je meesterstuk te kiezen. Dit is in elk geval representatief voor mijn werk: speels en zakelijk tegelijkertijd, de geo metrische vormgeving, de precieze manier van afwerking. Omdat het pro ces van maken heel moeilijk was, heb ik hier wel een speciale band mee." door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Een oudere man in scootmobiel strekt zijn arm omhoog om het jonge meisje naast hem over haar bol te strelen. Daar onder staat de tekst: 'Hulp en naastenliefde. Aangeboren? Aangeleerd? Welke rol speelt reli gie daarbij?' Het is een van de voorbeelden waarin het beeld de tekst overbo dig maakt. De foto is van Ton van Santen, een van de Zeeuwse ama teurfotografen wiens werk is opge nomen in de reizende tentoonstel ling van het project Nieuw Zout. Cultuur, Wereldbeeld 8c Religie Tn Beeld' luidt de titel van deze ex positie, die deze weken te zien is in de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. De presentatie bestaat uit 40 foto's op het formaat 1,50 bij 1 meter. De collectie is samengesteld uit werk van Zeeuwse amateurfotografen en werd geselecteerd uit ruim 150 inzendingen. De keus daaruit werd gemaakt door fotograaf Hans Aarsman van de Volkskrant en Frank Boots, hoofdbestuurder van de landelijke fotobond BNAFV af deling Zeeland. Het thema inspireerde de makers tot verrassende creaties. Sommi gen bleven dicht bij het aspect reli gie, anderen brachten juist de in vloed van godsdienst en de ver schillende uiterlijkheden daarvan binnen de samenleving in beeld. Zo noemt BettyVonk haar inzen ding letterlijk Verschillen. Zij legde drie zeer uiteenlopende vrouwen op een perron in één beeld vast. Licht blijkt bij meerdere deelne mers een geliefd onderwerp. In het oordeel van de jury is Ernst van der Steen uit Zierikzee daar het beste in geslaagd. Zijn foto toont een 'wolk van een baby', die met intense blik naar een doop- kaars tuurt. Een mooie manier om hoop op een gelukkige toekomst tot uiting te brengen. Van der Steen mag za terdag 30 augustus de eerste prijs als winnaar van deze expositie in ontvangst nemen. Zijn echtgeno te, Barbara van der Steen, toont een geheel andere, maar eveneens zeer geslaagde interpretatie van 'licht'. Ze fotografeerde de lichtba nen op een stenen kerkmuur die door gekleurde vensters naar bin nen vallen. Ook André Joosse koos voor het licht met een foto van een kerk in verval, waar het dag licht door het gat in het dak naar binnen stroomt. M. Woltering-Stevens verrast met een bijzondere foto van een bid dende massa mensen, op de rug gezien en geknield op de grond. Charles Linssen, ambassadeur van Nieuw Zout, levert een persoonlij ke bijdrage met een prikkelende fo to: een deel van een kerkmuur met op de voorgrond een streng bordje met de tekst Eigen Terrein. Verdere tekst erbij lijkt overbodig. De toeschouwer mag best zelf in staat worden geacht de navrante te genstelling op te pikken. Opvallend mooie foto's leverden verder onder meer Nancy Lawson met Opvoeding, R. Coene met Re ligie en Cultuur, Albert de Vries met Water en Mischa de Muynck met Geloven. Fototentoonstelling, t/m di. 9 sept, Brouwershaven, Sint Nicolaaskerk, da gelijks: 13.30 - 16.30 uur, daarna op tal van andere locaties in Zeeland. GEERSDIJK - Bij de nieuwe Hofste degalerie Lijn 3 op het landgoed Rijckholt in Geersdijk is tot tot eind oktober de eerste tentoonstel ling te zien. Het gaat om schilde rijen van zowel Rian Verbeen als Stella Burggraaf en keramische werken van Yvonne Dolle en An neke Slappendel. De expositie is te bezoeken op vrij dagen en zaterdagen, tussen 11.00 en 17.00 uur. Het adres is Provincia- leweg 2. MIDDELBURG - Het Zeeland Nazo merfestival houdt woensdag 3 sep tember een 'singles night' rond de theatervoorstelling Dodendans, op gevoerd bij een bunker bij Koude- kerke. Hiermee wil het festival de drempel voor alleenstaanden verla gen en hen in de gelegenheid stel len met elkaar in contact te ko men. Alle bezoekers krijgen op ver toon van hun entreekaart twee gra tis consumpties bij terugkomst op het Abdijplein in Middelburg. MIDDELBURG - De Britse blueslegen de John Mayall (74) komt volgen de maand naar Nederland voor een serie van tien concerten. Vrij dag 26 september treedt hij met zijn band The Bluesbreakers op in de Stadsschouwburg in Middel burg. Dat concert begint om 20.00 uur. Mayall bracht vorig jaar zijn 56e al bum uit, getiteld The Freddie King Legacy. Fototentoonstelling van Nieuw Zout in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven met op de voorgrond de winnende foto van Ernst van der Steen. foto Dirk Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40