Politiebond: jaarverslagen zeggen niet alles het begin van het einde voor Fup Goudswaard Vragen CU over omroep 3 HALEN 1 BETALEN Politie HOUTEN VLOEREN! Jan Stins BAX - TERHEI JDEN de gehele zomercollectie PZC Zaterdag 23 augustus 2008 3 Je vindt de auto die ie zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl COMMENTAAR Het is goed dat er een onafhankelijk onderzoek komt naar de problemen bij de Zeeuwse politie. Want sinds korpschef Fup Goudswaard vorige maand op een zijspoor werd gezet, vreet deze kwestie aan het imago van de sterke arm. Dit mag niet te lang doorgaan. De ondernemingsraad van de politie wil dat korpsbeheerder burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg afstand houdt van het onderzoek. Deze wens is logisch, want vooralsnog kan niet worden uitgesloten dat hij zelf een deel van het probleem is. Het heeft er veel van weg dat Schouwenaar de groeiende onrust in het korps onvoldoende heeft onderkend. De onvrede lijkt echter vooral te wijten aan een korpsleiding met een ongelukkige hand van besturen in combinatie met voortwoekerend ongenoegen aan de basis. Of dat terecht is of niet, het zal waarschijnlijk moeilijk worden om de gelederen weer te sluiten. Dus zelfs als uit het onderzoek blijkt dat er geen echte misstanden zijn, heeft het Zeeuwse korps heel veel schade opgelopen. reid waren lange dagen te maken zonder alle overuren te declareren. Die 'jonge Goudswaardianen' moes ten kwaliteit leveren. Deden ze dat, dan werden ze goed beloond, wat tot afgunst leidde bij de mannen en vrouwen die waren gepasseerd. Onder Goudswaards leiding werden ook heel wat bijna zekere promoties geblokkeerd en vonden degradaties plaats. Tevens werden agenten tegen hun wil overgeplaatst. Het ongenoegen over dat beleid, ver sterkt met de onrust over de gevol gen van het scholierenprotest en het terugdraaien door de rechters van die twee recente schorsingen, zorg de binnen het korps voor een zeer negatieve stemming. Daar kwam bij dat Goudswaard zo nu en dan, buiten de procedures om, mensen aannam. De ondernemingsraad kon niet langer al die signalen ne geren. Met name niet omdat nogal wat individuele agenten bij hun bonden aanklopten met klachten. Elders is het gebruikelijk om bij onvrede om te kijken naar een baan bij een ander korps. In Zee land niet. Hier blijven ontevreden werknemers zitten en hopen dat er een moment komt dat hun baas vertrekt. Agenten die loyaal zijn aan Goudswaard, en dat zijn er nog heel wat, wijzen erop dat hij dat alles deed om een enigszins in geslapen korps wakker te schud den. Hij eiste prestaties. En wie die niet leverde, ondervond daar de gevolgen van. Ook was het on der zijn leiding gedaan met het aannemen van presentjes. En voor half geld of gratis eten afhalen bij de Chinees of voordringen bij de snackbar, was ook uit den boze. Dat alles zette kwaad bloed. Zeker bij de agenten die erop gerekend hadden dat ze na verloop van tijd wel automatisch een hogere rang zouden krijgen. Wat zich ook wreekte: Goudswaard liet zich veel te weinig op de werkvloer zien waardoor hij niet langer als 'een van ons' werd beschouwd. Daar staat wel tegenover dat hij zeer veel oog had voor agenten die bij voorbeeld ernstig ziek waren. Die dienders beschrijven de hoofdcom missaris als 'goud waard'. Zo regel de hij voor agenten die wegens ziekte afgekeurd zouden worden, een baan zodat ze bij het korps konden blijven en financieel niet in een diep gat vielen. Binnen het korps heerst wel verba zing dat Goudswaard zich zo mak kelijk heeft laten wegsturen. Veel agenten kennen hem als een straat vechter, als iemand die hoe dan ook zijn gelijk probeert te halen. gelegd en voor de doe-het-zelver Bergen 28 - 076-5932188 www.baxhoutenvloeren.nl www.lamelparket.nl uurwerkmaker/ instrumentmaker Voor al uw uurwerk restauraties .uratoren nj ensen die vaky kunnen waardère] damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janrtins.nl In het artikel van de PZC van giste ren over leerlingenvervoer ontbre ken de gegevens over de gemeente Borsele. In de gemeente Borsele maken 120 kinderen gebruik van aangepast vervoer naar school. Dat kost de gemeente jaarlijks zo'n 400.000 euro. De totale kosten van Zeeuw se gemeenten voor leerlingenver voer zijn ruim vijf miljoen euro. Het vervoer is bedoeld voor kinde ren die naar een speciale school of niet-openbare school gaan. MIDDELBURG - De Statenfractie van de Christenunie wil weten waar om het dagelijks provinciebestuur niet ingrijpt bij Omroep Zeeland. De aanleiding is het vertrek - bin nen een halfjaar - van hoofdredac teur Edwin van Laar. In de PZC heeft gedeputeerde Van Waveren aangegeven bezorgd te zijn, maar geen reden te zien in te grijpen. De Christenunie vraagt waarom niet, omdat 'de situatie bij Om roep Zeeland al geruime tijd geen reden geeft voor enthousiasme'. In de schriftelijke vragen aan het college wordt verder gesteld dat Omroep Zeeland de luisteraar se rieus moet nemen en de aanhou dende kritiek op de programme ring niet naast zich neer moet leg gen. De Christenunie wil weten welke concrete stappen worden ge nomen om de situatie bij de om roep te verbeteren. Vanaf vandaag SPIJKERHARD D maar ook wij van de bonden, vin den dat Goudswaard best melding had mogen maken van het feit dat hij geen positieve AIVD-verkla- ring had gekregen. Dat is niet ge beurd, maar de kwestie speelde niet pas net voor de zomer, die speelt al maanden. Dat was al veel langer bekend bij mensen binnen en buiten het korps. De vertegen woordigende lichamen wisten ech ter van niets en dat zegt toch ook weer iets over de vertrouwensrela tie met de top." Volgens Van Meeuwen kan uit de personeelscijfers niet opgemaakt worden waarom mensen de dienst hebben verlaten. Diverse vertrok ken medewerkers zijn verdwenen, omdat ze problemen hadden met de top. Dat er veel oud en nieuwer zeer onder de korpsleden leeft blijkt volgens Van Meeuwen uit de reacties op de speciale site-adres sen. „Mensen reageren dagelijks op de mailadressen. Soms met zeer indringende zaken." De regio nale NPB-voorzitter hoopt dat met een nieuwe korpschef snel ge werkt kan worden aan het herstel van de vertrouwensbreuk. De Nederlandse Politiebond (NPB) heeft een speciaal email adres (NPBzeeland@zeeland- net.nl) opengesteld waarop Zeeuwse agenten hun verhaal, klachten of opmerkingen kwijt kunnen. te rol. De raad heeft moeten con stateren dat het vertrouwen steeds meer werd geschaad, dat de com municatie met de top verslechter de, dat de aandacht voor specifieke regionale problemen bij de korps chef verslapte en dat hij doorging met een ondoorzichtig aanname beleid nadat hij daar al diverse ma len over bekritiseerd was." Plaatsvervangend voorzitter Corné van Meeuwen van de NPB in Zee land is stellig. „Het belangrijkste verwijt dat de korpschef te ma ken valt is dat hij niet wilde luisteren en dat hij over za ken waarover gecommuni ceerd moest worden juist niet thuis gaf De OR, Uit de kille cijfers van de jaarversla gen van Politie Zeeland kan moei lijk worden opgemaakt wat er met name het laatste jaar gespeeld heeft. Het besluit van de onderne mingsraad van het Zeeuwse korps om het vertrouwen in de top op te zetten is niet plotsklaps genomen. „Daar is echt heel wat aan vooraf gegaan. Er zijn heel wat dingen ge beurd die niet zomaar in cijfertjes te vangen zijn. Gevoelens spelen daarbij een gro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3