Proefkampement voor de invasie van Walcheren Er is no^ Zeeland I Veere herdenkt in 2009 mislukte invasie Britten van 200 jaar geleden. 3 6 Zaterdag 23 augustus 2008 PZC Veere heeft al eeuwenlang vriendschappen over zee. Schotten uit het dorpje Culross kwamen in de 13e eeuw naar Zeeland. Eerder al vonden Veerse schippers hun weg naar Schotland. door Tineke Smits Culross is lang het middel punt van stcenkoolhan- del geweest, er was na melijk een hele grote mijn vlak bij Culross. Met die steenkool laadden de Europese schippers hun schepen vol. Ook gingen er ladingen zout mee terug. De dakpannen, die de Hollandse schippers als ballast meenamen, bleven achter in Culross. Dat is nog steeds te zien: het dorp heeft als enige Hollandse dakpannen op de huizen. Het is een pittoresk dorpje. Als je er rondloopt, is het niet moeilijk om te bedenken hoe een dorpje uit de zestiende eeuw eruit heeft gezien. Het heeft wel iets weg van Veere: vlak bij water, leuke kleine huizen, gemoedelijke sfeer en straatjes met kinderkopjes. „In het midden liggen geen kinder kopjes, maar platte stenen. Vroe ger liepen de rijkere mensen in het midden, want dat liep makke lijker! De arme mensen moesten over de hobbelige stenen lopen", vertelt James Watson, die in Cul ross woont en veel van de geschie denis afweet. De steenkoolmijn van Culross was de eerste die onder water lag, in de rivier Forth die vlak langs Cul ross loopt en uitmondt in de Noordzee. Zelfs de toenmalige ko ning James VI toonde belangstel ling en wilde de goedlopende steenkoolmijn graag kopen. In die tijd produceerde Culross ook zout. In heel Schotland werd nergens zo veel zout gewonnen als in het dorpje aan de Forth. En dat trok al gauw de Europese schippers naar Schotland. Het dorp ligt op nog geen veertig kilometer van Edinburgh en was lange tijd een handelscentrum. Totdat de spoorlijn kwam en een deel van de haven afsneed. Dat was natuurlijk hartdig voor de aan- en afvoer van steenkool, maar door die spoorlijn/die (nog steeds) vlak langs de kust loopt, kon het watertoerisme zich niet ontwikkelen in Culross. Heel anders is dat in Veere, waar heel wat aan waterspon kan wor den gedaan, maar in Culross zie je geen mens op het strand. Op een ander punt lijken Veere en Culross weer welop elkaar: vroeger waren het grootheden in handel en werd er heel wat heen en weer gevaren, terwijl beide plaatsen klein zijn ge bleven, waardoor het er nu heel aangenaam vertoeven is. Culross heeft een grote abdij waar vroeger monniken woonden en waar pelgrims kwamen, ook van de Schotse eilanden. Nu is de ab dij niet meer in gebruik, maar de kerk wel, hij ligt hoger gelegen dan de rest van het dorpje en er vlak bij staan twee groene banken. 'De ze bank werd gegeven aan de bur gers van Culross door een delega tie van de burgers uit Veere en de Vrienden van Veere, Nederland, op 30 mei 1996', staat erop. Op één van de banken zitten drie bejaarde mensen, waaronder een echtpaar dat 62 jaar geleden in de kerk getrouwd is. Ze weten heel goed dat de banken een cadeau zijn uit Nederland. „En als ze het niet zouden weten, zou het niet aan mij liggen", lacht gids James Watson. „Ik praat altijd over de oude banden met Zeeland!" Watson is als Schot ook lid van Stichting Veere-Schotland, die is opgezet om de banden met Cul ross aan te houden en de geschie denis levend te houden, zowel in Schotland als in Zeeland. De stich ting probeert de kennis te vergro ten van de beide culturen, de ge schiedenis en samenleving door ook de plaatselijke gemeenschap bij de overzeese vriendschap te be trekken. Dat gebeurt bijvoorbeeld door de Schots-Veerse festivals met straatartiesten, toneelstukken en lezingen die elke twee jaar wor den gehouden. De aanwezigheid van Schotten in Veere is altijd nog wel zichtbaar, kijk alleen maar naar de pakhui zen die uit die tijd stammen (om streeks de zestiende eeuw). Het huis De Swane is zo'n voorbeeld: hier kwamen de Schotten bij el kaar voor feesten en rechtszittin gen! liet was heel gewoon om in die dagen mannen met een kilt over' straat te zien lopen en er werd heel wat Schots gepraat. De Schotten hadden het hier goed naar hun zin, maar Omgekeerd ble ven de Zeeuwen liever thuis, ze kwamen niet in Culross wonen voor de handel. De contacten met de Nederlan ders zijn niet zonder meer verdwe nen uit het straatbeeld van Cul ross: de oplettende wandelaar vindt op enkele plekken nog een Nederlandse tintje. In het dorpje loopt een straat met de naam Veere Park. Die vernoeming stamt uit de jaren negentig, toen Culross gerestaureerd werd en in een schil derachtig stadje veranderde. De Vereniging Vrienden van Veere werd daarbij betrokken en die sa menwerking resulteerde in een ex positie in het stadhuis van Culross en de naam Veere Park. www.veere-schotland.nl door Maurits Sep In 2009 is het tweehonderd jaar geleden dat de Britten en Schotten Walcheren binnenvie len in een poging de opmars van Napoleon te stuiten. Hoewel gran dioos mislukt, vindt de Stichting Veere-Schotland de invasie memo rabel genoeg om er uitgebreid bij stil te staan met een expositie, een boek en een nagespeelde veldslag. De Stichting Promotie Veere heeft de organisatie op zich genomen. Volgens Adri Francke wordt in het laatste weekeinde van juli een Na poleontische veldslag nagespeeld in Veere. „We willen ook proheren om bij de Grote Kerk weer een hospitaal in te richten." Eens in de twee jaar vindt in Veere een Schots-Veers festival plaats om de historische connectie tussen beide gebieden te gedenken en te vieren. Eigenlijk zou dit jaar weer zo'n feest gevierd moeten worden, maar dat is uitgesteld om in 2009 grootser uit te pakken, ver télt bestuurslid Tiny Polderman Van de Stichting:Veere-Schotland. „Vanuit Ciroot-Brilannié vond een invasie van Walcheren plaats om Napoleon tegen te houden. Bij die scheepsmacht hoorden ook Schot ten. Het liep echter uit op een gro te mislukking. De wind stond ver keerd en de soldaten bezweken aan de Zeeuwse koorts." Over die invasie is nooit het laat ste woord gezegd, vult haar echtge noot, en voorzitter van de stich ting, Peter Blom aan. „Want wat was toen het strategische belang van Veere en Walcheren voor de Engelsen? En was het wel Zeeuw se koorts, of leden de soldaten aan malaria?" Volgens Blom wordt gewerkt aan een tentoonstelling over de Zeeuw se expeditie van de Engelsen. Die zal plaatsvinden in de Grote Kerk en het stadhuis in Veere. Verder zal een boek verschijnen over de invasie van 1809. Ter voorbereiding op het grote fes tival in 2009 vindt dit jaar toch al een kleiner evenement plaats, ver telt Francke. „Op 12, 13 en 14 sep tember wordt op het Bastion in Veere een proefkampement opge zet. Drie dagen lang zullen solda ten exerceren, schijngevechten houden, leven zoals ze dat toen de den en op de terrassen verhalen aan elkaar vertellen. Mensen kun nen daarnaar luisteren en het kam pement komen bekijken." Het kampement wordt opgezet door 46 Engelsen en 12 Nederlanders die vaak Napoleontische veldsla gen naspelen. Hollandse dakpannen kenmerken Culross, de groene banken zijn ge schonken door Veere. De Schotse Huizen in Veere heeft een Schotse kamer ingericht. foto's Tineke Smits (Culross) en Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38