Roosevelt financieel op eigen benen Den Haag is bang voor precedenten Op termijn mogelijk sprake van een echte Zeeuwse universiteit. Stekker zou eruit getrokken worden en faillissement dreigde. PZC Zaterdag 23 augustus 2008 33 door René Schrier MIDDELBURG - Vanaf heden is de Roosevelt Academy financieel zelf standig. Slechts als het gaat om de accreditatie, de onderwijskundige erkenning, is de school nog afhan kelijk van de Universiteit van Utrecht. Maar over het belangrijk ste, de centen, bestaat voor de ko mende jaren duidelijkheid. De Middelburgse academy kan be schikken over de opbrengsten uit een fonds dat de school in staat moet stellen zelf de broek op te houden. En dat is een novum in Nederland. Dat fonds, ruim 15 mil joen euro, is het afgelopen jaar in alle stilte samengesteld. Geheim zinnigheid, omdat als er ook maar iemand af zou haken, dat een do mino-effect zou hebben. Gedepu teerde George van Heukelom en Hans Adriaansens kijken elkaar nog wel eens aan en zuchten dan. Hoeveel uren vergaderen met po tentiële geldschieters, juristen en ambtenaren van het ministerie van Ronald Plasterk zouden ze er het afgelopen jaar op hebben zit ten? Provinciale Staten hebben 'ja' ge zegd tegen een bijdrage van in to taal 3 miljoen euro voor de Roose velt Academy. Maar wat hebben ze voor garantie dat de gedeputeerde niet over enige tijd weer voor ze zal staan met een verzoek om fi nanciële steun voor het de Roose velt Academy. Ze hebben immers de bijdrage van 5 miljoen voor de Hogeschool Zeeland nog maar am per verwerkt. Van Heukelom: „Misschien zal er op termijn nog eens sprake zijn van een echte Zeeuwse universi teit. Dat zal extra geld kosten. Dan sta ik er weer. Maar kijk eens naar de bedragen die al gegaan zijn naar het speciaal onderwijs, het re gulier onderwijs, de Hogeschool Zeeland. Zet het allemaal maar eens op een rijtje. Daar schrokken sommige Statenleden ook van." Komt die eigen onafhankelijke Zeeuwse universiteit er ooit een keer? En hoe zit het eigenlijk met de status van de Roosevelt Academy? Is dat nu een universiteit zoals sommi gen beweren of een dependance van Utrecht? Adriaansens: „De titel uni versiteit is een vrije titel. Liever noem ik het academy zoals ook de officiële naam is. Als het gaat om de bekostiging door het ministerie dan zijn er 14 universiteiten in Ne derland en daar zit Zeeland nog niet bij." Adriaansens legt geen klemtoon op het woordje 'nog': „Dat duurt even. Kijk maar eens hoe lang Limburg er over gedaan heeft. Maar het streven zal er op gericht blijven als Roosevelt Aca demy helemaal regulier in de pu blieke bekostiging terecht te ko men en in Zeeland een volwaardi ge universiteit te hebben." De Roosevelt Academy in Middel- burg is een stuk zelfstandiger ge worden nu de school financieel op eigen benen staat, dankzij de vorming van een fonds. Een blik op de internetsite van de Universiteit van Utrecht leert dat de Middelburgse vestiging duide lijk een vestiging van Utrecht is, voor de bachelor opleiding Liberal Arts and Sciences. Dat staat ook in de nieuwe gemeenschappelijke re geling die tussen de Universiteit van Utrecht en de Hogeschool Zee land is opgesteld. En hoe staat Plasterk hier in? Van Heukelom: „Plasterk wilde als mi nister geen precedenten scheppen. Daar waren ze heel bang voor. Want er zijn in Nederland inmid dels nog 27 university colleges zo als de Roosevelt Academy. Daar om heeft hij heel duidelijk de ka ders aangegeven voor zijn ambte naren om te onderhandelen. Het heeft veel tijd gekost om dat orga nisatorisch vorm te geven. Maar het is mij wel duidelijk geworden dat Plasterk heel nadrukkelijk het belang voor de regio heeft meege wogen. Hij heeft echt voor Zee land zijn nek uitgestoken." Kostte het veel moeite om het geld bij elkaar te krijgen? Van Heukel- Craduate en undergraduate om: „Het is me opgevallen dat, als er nood is, Zeeuwen rond elkaar gaan staan. Dan kan er ineens veel. Dan voer je een gesprek en na drie kwartier ben je ineens drie miljoen rijker voor je fonds. En het ministerie steunde ons door te zorgen dat als het ware de lopende rekeningen werden betaald. Daar door kon de school doordraaien." Hoe kijkt Adriaansens naar de toe komst? „We willen de beste blijven in undergraduate opleidingen de komende jaren. Verder zullen we nooit groter worden dan 600 stu denten in totaal. Die bescheiden schaal is juist onze kracht. En ik zie zeker toekomst voor de Roose velt Academy. Hoe meer colleges zoals de onze er komen, hoe meer belangstelling er voor deze vorm van onderwijs zal zijn." Een onderdeel van de nieuwe over eenkomsten is dat uiterlijk 2011, na dat er een evaluatie van de finan ciële toestand van de Roosevelt Academy is geweest, beslist wordt over de continuering van het Mid delburgse instituut. Het voormalige stadhuis van Middelburg waarin nu de studenten en docenten van de Roosevelt Academy hui zen. In 2011 wordt geëvalueerd hoe de financiën van de school er voorstaan. foto Willem Mieras Undergraduate studies duren gewoonlijk drie jaar (de propedeuse, Bache lor II en Bachelor III). Het eerste jaar is algemeen vormend. Na dit eerste jaar beginnen de studenten met het Bachelor II jaar. Als de eerste drie jaar met succes zijn afgerond, kan men zich de Bachelor graad aanmeten. De twee bekendste undergraduate opleidingen zijn de Bachelor of Arts (B.A.) en de Bachelor of Science (B.S.). Voor de B.A. zijn veelal een vreem de taal en algemeen vormende vakken nodig, de B.S. legt zich meer toe op natuurwetenschappen. Wie een Bachelor's degree behaalt, kan doorstromen naar een (aansluiten de) graduate opleiding. Er zijn drie graduate diploma's: de Master's de gree, de Research Master's Degree en de Doctor of Philosophy degree (Ph.D; wordt ook wel post-graduate genoemd maar valt onder de Gradua te School). De Masteropleiding, die nog niet aan de Roosevelt Academy gegeven wordt, is meer gespecialiseerd dan de Bacheloropleiding. Binnen de Mas teropleiding is een tweedeling aangebracht. Enerzijds zijn er de beroeps voorbereidende, professional Masterstudies, zoals de Master of Business Administration (M.B.A.). Anderzijds zijn er de meer algemene opleidin gen, de academie Masters, veelal ter voorbereiding op verdere studies of lesgeven. De bijhorende titels zijn Master of Arts (M.A.) of Master of Science (M.S.). Een Ph.D. is vergelijkbaar met een doctoraatsopleiding. De toegang tot Ph.D. programma's is zeer selectief en de studieduur varieert per vakge bied. Voor exacte wetenschappen geldt in het algemeen een studieduur van vier jaar na het behalen van de mastergraad. Deelnemers fonds RA Gedeputeerde George van Heukelom weet het nog precies. Het was in de tuin van het huis van Karla Peijs, 1 sep tember bijna precies een jaar gele den. Ze gaf een feestje om haar nieuwe woning in Middelburg in te wijden. Van Heukelom was daar en werd aangesproken door Yvonne van Rooy, ex-staatssecretaris van eco nomische zaken, maar wat nu even veel belangrijker was, voorzit ter van het college van bestuur van de Universiteit van Utrecht. En daarmee strikt genomen finan cieel de baas van de Roosevelt Aca demy. Hans Adriaansens was op dat moment - na het eerste petit fourtje, zoals hij zich zelf nog kan herinneren - al weg. Van Rooy zei tegen Van Heukel om dat ze de stekker uit de Roose velt Academy zou trekken. Iets met de bekostiging en doorsluizen van geld van het ministerie. Kort om of hij zich wel realiseert dat de Roosevelt Academy op een faillisse ment afstevent. Nu had de Zeeuwse gedeputeerde daar al wel signalen van Adriaan sens over doorgekregen, maar be grippen als stekkers er uit en faillis sement gingen toch wel even iets verder. Het was bepaald een onprettige si tuatie, herinnert Van Heukelom zich nog: „Er werd tegen me ge zegd: 'jij hebt het grootste belang als provincie'. Ook de minister zei, 'Zeeland moet ook wat doen'." De problemen begonnen allemaal al in 2005 toen ineens een zekere geldstroom vanuit de richting van de Universiteit van Utrecht naar de Roosevelt Academy (8 tot 9 ton euro) uitbleef. Dat was geld van het ministerie dat Utrecht volledig naar Middelburg zou doorsluizen. Het geld kwam niet in Middelburg terecht en Utrecht zei dat het mi nisterie niet over de brug was geko men. Het ging om 20 procent van het budget van de academy. Het bleek dat het ministerie proble men had met de constructie van een min of meer zelfstandige Roos evelt Academy in Middelburg die nadrukkelijk verbonden was aan de Universiteit van Utrecht. Een constructie die - zo vreesde het starre en ambtelijke Den Haag - tot precedenten zou leiden bij an dere universiteiten en university 'Er werd tegen me gezegd: jij hebt het grootste belang als provincie' colleges. Omdat hij er als dean van de Roosevelt Academy de meeste belangen bij had, is Adriaansens hoogstpersoonlijk een zoektocht begonnen naar het geld. Alle hens moesten aan dek. Met als spil de tandem Adriaan- sens-Van Heukelom, ieder op zijn eigen terrein. Om financieel op ei gen benen te kunnen staan, was een fonds van minstens 14 mil joen euro nodig. Dat zou voldoen de opbrengen om de school een al ternatief te geven voor de bijdrage van het ministerie. De overige in komsten komen van het aantal in geschreven studenten en het aan tal uitgereikte diploma's. Er moesten allerlei overeenkom sten opgesteld worden. Zo stort de Universiteit van Utrecht 6 miljoen euro om voortaan in financiële zin van de Roosevelt Academy af te zijn. Dat geld moet beschikbaar blijven voor een eventuele afbouw van het Middelburgse instituut als het onverhoopt toch opgedoekt moet worden. Ook het ministerie wil niet mee blijven betalen, mocht er sprake zijn van de spreek woordelijke financiële bodemloze put. Daarom worden eventuele te korten verdeeld tussen provincie en ministerie, met dien verstande dat het ministerie nooit meer zal betalen dan 6 ton per jaar. PZC Willem Adriaansens Universiteit Utrecht (UU) 6 miljoen De Roosevelt Academy kan beschikken over de opbrengsten uit een fonds. Hierdoor is de instelling financieel onafhankelijk. Wie betalen er aan dit fonds? En hoeveel? Gemeente Middelburg (GM) 2 miljoen Stichting Woongoed Middelburg (SWM) 4 miljoen* Provincie Zeeland (PZ) 3 miljoen 3 miljoen schriftelijk vastgelegd, 1 miljoen nog in behandeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35