Gelei tri iveri Belasting en vastgoed: Kijk uit met 'boxen' 'Zachtjes, er wordt hier hard gewerkt' Steeds meer bonussen en dertiende maand Hufters bedreigen succes in bedrijf Cd'tje doet geluiden van groot kantoor na FISCAAL PZC Zaterdag 23 augustus 2008 1 9 monnikenwerk.nl goeden, aandelen, obligaties, op ties en alle overige effecten, vakan tiewoningen, verhuurde panden - kortom, om alle denkbare vormen van sparen en beleggen. In box 3 is het werkelijk genoten inkomen niet relevant. De wetge ver gaat er bij wijze van fictie van uit dat iedereen 4 procent rende ment per jaar maakt en wil daar 30 procent van hebben. Per saldo dus een heffing van 1,2 procent van het gemiddelde van begin- en eindvermogen. De belegger die het jaar met één ton begint en dankzij speculatie zijn vermogen weet te verdubbelen betaalt dus evenveel belasting als zijn minder fortuinlijke collega die met twee ton begint en de helft verliest. Een tamelijk bot systeem dus, maar wel relatief eenvoudig. In de aanloop naar 2001 dachten velen nog dat box 3 zeer interes sant was omdat de feitelijke rende menten veel hoger zouden zijn dan de schamele 4 procent van box 3. Inmiddels weten we dat me nigeen de afgelopen jaren belas ting heeft betaald, terwijl men op de beurs juist fors heeft verloren. Anders dan aandelenbeleggers zijn vastgoedbeleggers in de regel juist wel zeer tevreden met box 3. De feitelijke rendementen - huur plus waardestijging - waren in die sec tor de afgelopen jaren veelal aan zienlijk hoger dan 4 procent. Maar pas op, want de fiscus ligt op de loer. In bepaalde gevallen valt een vastgoedbelegging namelijk niet in box 3 maar in box 1. Dat betekent een hoger tarief (52 in plaats van 30 procent), maar veel belangrijker nog is dat in box 1 het werkelijke rendement wordt belast. De ver schillen in belastingdruk tussen beide boxen kunnen dan ook gi gantisch zijn. Box 1 kan aan de orde komen als de belegger méér doet dan het geen onder 'normaal, actief vermo gensbeheer' wordt verstaan. Ie mand die een pand verhuurt en al leen de huur int, heeft in principe niets te vrezen. Maar het kan an ders worden als de eigenaar van het onroerend goed veel tijd be steedt aan onderhoud of een gron dige verbouwing. Nog een stap ver der is het als er sprake is van pro jectontwikkeling of handel in vast goed. Dit alles betekent niet auto matisch dat de eigenaar van box 3 overgaat naar box 1, maar men komt wel in de gevarenzone. Beslissend is of de eigenaar 'ar beid' heeft verricht die heeft geleid tot een waardestijging van het vast goedobject. Dat kan omvangrijke fysieke arbeid zijn, maar onder omstandigheden kan zelfs het schrijven van één enkele brief (bij voorbeeld een verzoek om bestem mingswijziging) al voldoende zijn. Wie boxt met vastgoed, moet dus goed opletten! Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingadvi seurs in Tilburg. Bijna iedereen krijgt te maken met box 1. Daarin valt het salaris of de uitkering, maar ook de winst van een zelfstandige en ontvangen ali mentatie. Op het totaal van inkom sten in deze box worden de aftrek posten in mindering gebracht. De hypotheekrente voor de eigen wo ning is de belangrijkste en verder gaat het onder meer om lijfrente premies, betaalde alimentatie, gif ten en ziektekosten (dit alles met inachtneming van de daarvoor gel dende voorwaarden en drempels). Het belastbaar inkomen dat hier uit resulteert, wordt belast tegen een tarief dat begint met 33,6 pro cent en oploopt tot 52 procent. Box 2 geldt slechts voor een kleine groep Nederlanders, te weten on dernemers met een eigen BV. Box 3 geldt voor meer mensen, na melijk degenen die een vermogen bezitten (buiten de eigen woning en bedrijfsvermogen) van meer dan 20.315 euro per persoon. Het gaat hierbij om bank- en spaarte Sinds de belastingherzie ning van 2001 kent onze inkomstenbelasting een boxenstelsel. Dat bete kent dat er drie syste men naast elkaar bestaan om ver schillende soorten inkomsten te belasten. Wie belegt, heeft bij de belastingaangifte meestal te maken met box 3. Maar als het geld in onroerend goed wordt gestoken, is het oppassen geblazen. Stilte op de werkvloer komt de productiviteit ten goede. Volgens HRpraktijk.nl, een website voor personeelsmanagement, zorgt stil te op de werkvloer voor een bete re indeling van werk, meer creativi teit en minder ziekteverzuim. De website geeft ook tips om tot een stillere werkomgeving te komen, zoals het creëren van een stil te-uur (geen telefoon, vergaderin gen of mailverkeer), het maken van een stilteruimte, het beter in delen van tijd en het organiseren van meditatiebijeenkomsten. Steeds meer werknemers krijgen bovenop hun vaste salaris een extra uitkering. Ruim 2 miljoen werknemers kregen vorig jaar zo'n douceurtje. Dat gebeurt meestal in de vorm van een bonus of een der tiende maand. De bedragen zijn vaak afhankelijk van de prestaties. FNV Bondgenoten komt op basis van onderzoek tot de conclusie dat de prestatiebonussen vooral te rechtkomen bij hoger opgeleide werknemers. De meeste werkne mers zijn zeer goed te spreken over prestatiebeloning. foto ANP 'Hufters op de werkvloer vormen een serieus obstakel voor succes', aldus managementsite.nl Hufterig- heid is vijandig gedrag tegenover collega's, dat zich onder meer uit in pesten, kleineren en tirannise ren. Volgens managementsite.nl kan een te groot percentage huf ters op de werkvloer belemme rend werken. Zo wordt geschat dat 25 procent van de slachtoffers van pesten veel verzuimt en/of ontslag neemt. Stevig leidinggeven kan een goede manier zijn om hufterig gedrag uit te bannen. Menig freelancer (ook wel zzp-er genoemd) die vanuit huis werkt, kent het probleem: een klant belt en juist op dat moment eist een van de kinderen de aandacht op. Zoiets klinkt door de telefoon niet professioneel. Thrivingoffice heet de oplossing te zijn voor éénpit- ters die willen doen alsof ze een professioneel en dynamisch be drijf hebben. Het is niets anders dan een cd (of mp3) met kantoor geluiden: telefoons, geroezemoes, toetsenbordgeluiden, enz. Via www.thrivingoffice.com te koop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19