Torris flippert slecht' Comfortabele kortingen E Y T S Schikking over beleggingsproducten Consumenten en producenten minder somber tot 50% korting op showroommodellen INTERIEURADVISEURS Deskundigen laken communicatie van bank met buitenwereld. V- Weyts interieuradviseurs Kremerstraat 15-19 Bergen op Zoom telefoon 0164-234864 www.weytsinterieur.nl PZC Zaterdag 23 augustus 2008 1 7 DEN HAAG - De overgrote meerder heid van de consumenten is nog steeds somber over de economi sche vooruitzichten, maar na de scherpe daling van het vertrouwen in juli, waren er in augustus min der doemdenkers. Dat heeft het CBS gisteren bekend gemaakt. Ook bij de ondernemers in de industrie is vergeleken met juli een geringer pessimisme waar te nemen. Het CBS publiceerde gisteren ook de 'conjunctuurklok': een bunde ling van vijftien factoren die de fei telijke toestand van de economie weergeven. Van deze indicatoren (zoals orders bij de bedrijven, ren te, consumptie en uitvoer) ston den er twaalf boven hun langjarig gemiddelde. Het CBS concludeert dat de klok in augustus 'iets' min der gunstig was dan in juli. Boven de trend zitten bijvoor beeld het vertrouwen van produ centen en het aantal orders die zij in portefeuille hebben. Dat geldt ook voor de investeringen en het arbeidsvolume (ofwel het gebrek aan werkloosheid). Onder de trend zitten het consu mentenvertrouwen en de bereid heid om grote aankopen te doen. Ook bij de andere twee graadme ters van de economie hanteert het CBS het begrip 'iets'. Consumen ten denken iets minder negatief; producenten verwachten juist een iets hogere productie en verkoop. AMSTERDAM - Fortis slaagt er maar niet in goed te communiceren met de buitenwereld, ondanks herhaal de beloften tot beterschap. Maan dag nog vergaloppeerde voorzitter Maurice Lippens zich, notabene tij dens een sessie die helderheid moest verschaffen aan verontruste aandeelhouders. Lippens zei euro commissaris Neelie Kroes te heb ben gesmeekt om uitstel voor de verkoop van bepaalde onderdelen van ABN Amro. Kroes stelde ech ter dat zij het laatste driekwart jaar niet met Lippens heeft gesproken. Een rel leek geboren. Maar giste ren probeerde Fortis de gemoede ren te sussen. Het was een retori sche overdrijving, een beeld spraak, aldus een woordvoerder. Communicatiedeskundige Ton Elias: „Als Lippens heeft gezegd dat hij zélf Kroes heeft gesproken, dan is er iets niet juist. Dat is 'kil ling', want je mag nooit liegen. Wat wel mag, is zaken mooier voorstellen. Maar dingen zeggen die in strijd zijn met de feiten mag absoluut niet." Het is niet de eerste keer dat Fortis in verlegenheid is gebracht door gebrekkige communicatie. In ja nuari nog kon het concern geruch ten over een winstwaarschuwing niet ontzenuwen, zelfs niet na een persbericht. Eind juni deed de bankverzekeraar plotseling een fi nanciële noodgreep, terwijl de toenmalige topman Jean-Paul Vot- Bankverzekeraar Fortis is al verschillende keren in verlegen heid gebracht door gebrekkige communicatie. Dat stellen com municatiedeskundigen. ron kort daarvoor nog had gezegd: „De balans is in orde, absoluut." Het trieste is dat kennis uit de we tenschap niet bekend is bij bedrij ven, vindt lector communicatie Bert Pol van de Hogeschool Utrecht. „Uit onderzoek blijkt dat Stealing Thunder de beste strate gie is: meteen al het negatieve nieuws naar buiten brengen, waar bij je de bliksem steelt of afleidt. Het effect als je dat niet doet, is een deuk in het vertrouwen. Het is moeilijk daar weer vanaf te ko men." Daarentegen heeft Fortis de communicatie 'laten druppelen'. Elias: „Het communicatievak luis tert nauwer dan Fortis zich reali seert, dat hoor je te snappen. Het is als een flipperkast. Je moet we ten hoe hard je trekt of hoe zacht. Anders stuitert de bal maar heen en weer, zonder dat je weet waar heen. Dat is bij Fortis het geval. Het zijn slechte flipperaars." NEW YORK - Verschillende grote banken hebben met de Amerikaan se justitie een schikking getroffen om verdere vervolging wegens de verkoop van risicovolle beleggings producten af te kopen. Het gaat om onder meer Merrill Lynch, Goldman Sachs en Deutsche Bank. De firma's hebben volgens open baar aanklager Andrew Cuomo van de staat New York klanten misleid door risicovolle obligaties, 'auction rate securities' als be trouwbaar aan de man te brengen zonder de risico's te vermelden. De banken hebben ingestemd met het betalen van boetes die varië ren van 15 miljoen tot 125 miljoen dollar. De banken zullen ook de bewuste obligaties terugkopen van beleg gers die verlies hebben geleden. Zo koopt Merrill Lynch voor rond de 12 miljard dollar aan risicovolle pro ducten terug. Deutsche Bank koopt voor 1 miljard dollar terug. Bied je diensten aan in deze krant! Bel: 0900-0PGEVEN of plaats zelf via www.kleintjesmarkt.nl Montis Fauteuil Windy van 1225,- voor 795,- Montis Stoelen Jim set van 4 van 2460,- voor 1495,- Bench Bank Vertigo van 6535,- voor 3995,- Montis Fauteuil Lomas van 1630,- voor 895,- Schuitema Fauteuil John van 4263,- voor 2495,- Arco a Artemide Artifort Bench Carpet Sign a Casalis m Création Baumann m De Ploeg s de Sede Fanny Aronsen Foscarini FSM Gelderland a Giorgetti JAB m Jori a Kendix-■ Kinast Kvadraf Label L.eolux m Linteloo a Luceplan m Lumina b Metaform Mlnottl Montis Pastoe m Poliform Poltrona Frau m Prandina Ruckstuhi Sahco Schuitema a SDB Tonelli a Van Besouw b Van Rossurn a Zimrner+Rohde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17