Zeeland Lijnen van de bouwkunst en de natuur De waterplas is een Ziekenhuis maakt balans op Provincie keurt bestemmingsplan Renesse op klein deeltje na goed Fransje van der Swan houdt dubbelexpositie met haar schoonzoon. Cijfers 2007 en resultaat noodmaatregelen 2008 begin september klaar. 26 I Zaterdag 23 augustus 2008 PZC RENESSE - Het nieuwe bestem mingsplan Bebouwde Kom Renes se valt in goede aarde bij de Provin cie. Het college van Gedeputeerde Staten heeft het plan vrijwel in zijn geheel goedgekeurd. De ge meente heeft het plan dan ook in middels in werking gesteld. Slechts op een klein onderdeel is goedkeuring onthouden. Dat be treft een gedeelte van het perceel aan Lange Reke 4. Een raadsbe sluit tot gewijzigde vaststelling was per abuis niet correct op de plankaart ingetekend. „Het ont houden van goedkeuring was dan ook terecht. Dit zullen wij bij de eerstvolgende planherziening corri geren", aldus een woordvoerder van de gemeentelijke afdeling Ruimte 8c Milieu. Met de inwerkingtreding van dit nieuwe plan komen vier oudere bestemmingsplannen geheel te ver vallen: De Dreef, Oude Moolweg, Scholderlaan en Stoofweg. Verder zijn bestemmingsplannen Renesse kom, Recreatie-transferium Renes se, Rampweg en Buitengebied Oost nu gedeeltelijk vervallen. De kunstacademie zat er destijds voor Fransje van der Swan niet in. Het be kende verhaal dat ze maar 'een vak' moest leren. Het werd tekendocente. foto Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Een lang gekoes terd voornemen samen eens te ex poseren, wordt vandaag eindelijk uitgevoerd. Fransje van der Swan (82) uit Dreischor en haar schoon zoon Machiel Brinkhorst (53) uit Rotterdam tonen hun werk in de Sint Nicolaaskerk in Brouwersha ven. Zij schildert en maakt pente keningen, hij is amateurfotograaf. Lijnen spelen een belangrijke rol in hun beider werk. Volgens haar zat de liefde voor het Met Modern Kerstfeest neemt ze de vele kitsch rond dat feest op de korrel tekenen in haar genen. Hij kreeg op zijn tiende verjaardag een foto camera van zijn opa en is sinds dien altijd enthousiast foto's blij ven maken. Brinkhorst laat zich vooral inspireren door architec tuur. „Niet wat je direct van de bui tenkant kunt zien, maar vaak van binnenuit bekeken of vanuit een niet voor de hand liggende invals hoek", licht hij toe. Gebouwen waar de tand des tijds aan heeft ge knaagd, spreken hem aan zo blijkt onder meer uit een foto van de vroegere Van Nellefabriek in Rot terdam. De skyline van de Maas stad, evenals de gebouwen op de Kop van Zuid weet hij eveneens in mooie beelden te vangen. Een ver rassende foto is zijn opname in een gang van de metro met opmer kelijk spiegeleffect. De kunstacademie zat er destijds voor Fransje van der Swan niet in. Het bekende verhaal dat ze maar 'een vak' moest leren. Het werd te kendocente. Pas veel later in haar leven opteerde ze voor de Vrije Academie, aangevuld met cursus sen van onder andere kunstschil der Ben Vernimmen. Wandelen met de hond langs de Grevelingen- kust biedt inspiratie voor aquarel len. Verder werkt ze vaak met acrylverf, soms met pastel en een enkele keer maakt ze gouaches. Mooi voorbeeld van die techniek levert ze met Modern Kerstfeest, waarin ze de vele kitsch rond dat feest op de korrel neemt. Een apar te plek op de expo nemen haar pentekeningen in. Met minutieuze toewijding lijkt Van der Swan daar in haar impressies van imponeren de bomen weer te geven. Haar werk is figuratief maar vaak verrassend geabstraheerd. Zo schetst zij met slechts silhouetten een beeld van een schrijnend ver trek van één persoon uit een hech te gemeenschap. Expositie, t/m wo. 3 september, Brou- Verslaggevers van de PZC lopen in tien etappes rond Schouwen-Duiveland. Vandaag de laatste etappe van Kerkwerve naar Zierikzee. door Melita Lanting Een serene rust heerst in Kerkwerve als ik aan de laatste etappe begin. In de verte hoor ik een hond blaffen, vanuit het grauwe wolken dek vallen de eerste druppels re gen. Ik sjor de rugzak op mijn rug, doe de regenjas dicht en zet koers richting Kakkersweelweg. De dorpskroeg is op dit vroege uur nog gesloten. Voor het raam zit een grijze roodstaart papegaai in zijn kooi naar buiten te staren. Al snel blijkt dat de door mij geko zen route niet zo'n goed idee is. De Kakkersweelweg is druk. Ik moet meermalen snel de berm in omdat anders de vouwen uit mijn broek worden gereden. De zorg om mijn veiligheid verpest een beetje de vreugde van het lopen, want eigenlijk is de route heel erg Twee jolige koeien lopen op de dijk een beetje te bokken en te springen mooi. Prachtige vergezichten, gro te boerderijen en uitgestrekte ak kers. Als ik bij de Kakkersweel kom, vliegen tientallen eenden ver schrikt op. De waterplas is een klein juweeltje, de moeite waard om even stil te blijven staan. Ik loop een klein stukje de dijk op, weg van het autoverkeer en gelijk komen twee jolige koeien nieuws gierig naar mij toe. Een beetje bok ken, een beetje springen en dan drukt een van de twee nieuwsgie rig de neus in mijn buik. Ik moet verder en laat met enige spijt deze vrolijke dames achter om door te lopen naar Noordgouwe. Daar kom ik op een bijzonder hoekje. In een tuin ligt een oude snoek, een Citroën DS, half ingegraven in een tuin. Schuin daar tegenover is een kuurcentrum, waar ik terecht kan voor een vastenkuur of een hoge darmspoeling. Dat laat ik toch maar even aan mijn deur voorbij gaan. Net om de hoek staat nog het restant van een oude Meestoof. Het is de Meestoof Wil lem III, waar vanaf 1863 de mee krapwortel werd verwerkt. In de wortel zat een rode kleurstof die werd gebruikt voor het verven van textiel. In het zeekleigebied van zuidwest Nederland werd destijds veel meekrap verbouwd. De meestoof was een maatschap van dertien boeren en verloor in 1895 zijn functie omdat kleurstof fen kunstmatig konden worden ge maakt. Daarna heeft het gebouw nog dienst gedaan als cichoreifa- briek waar namaakkoffie werd ge maakt. Een groot deel van het pand werd in 1921 afgebroken. Ik laat Noord- gouwe links liggen en loop de Donkereweg in. Bijna automatisch dwalen mijn ge dachten af naar een halfjaar gele den. Toen reed ik daar in het holst van de nacht, op weg naar een kei zersnee bij een koe. Als ik voorbij de boerderij waar het gebeurde loop, kan ik het niet laten om even het erf op te lopen. Toch eens kijken hoe het met die koe is. Het beest loopt in de Prunje, ver telt de eigenaar mij. Daar zijn veel van zijn koeien in de zomer. Toch eens kijken of ik daar een koe zie met de restanten van een snee op de buik. Onderweg kom ik een wit bestel busje tegen. Aan de zijkant hangt een grote bel. Als ik bijna bij het busje ben, rijdt de chauffeur net weg. Jammer, ik had toch wel wil len weten wat dit voor busje was. Ik wandel verder langs grote bloe menvelden en kom in de Heester- lustlaan in Schuddebeurs. Daar maait een eenzame man met een klein handmotormaaiertje de ber men. „We hebben het ook gepro beerd met een grote maaimachine, maar dat lukt niet. Die loopt vast." De berm is inderdaad niet recht en heeft meer de vorm van een sloot. „Ik vind het niet erg om het zo te doen." Als ik de hoek om sla, zie ik daar tot mijn verrassing weer het witte busje staan. Nu is de achterklep open en het blijkt de bus van een visventer te zijn. „Ja, nog een ech te ouderwetse visboer", roept een klant vrolijk. Vis nemen is wat erg onpraktisch dus loop ik door. De verrassing van deze tocht zit echt in het slot als ik de Schouwse- dijk op loop. De dijk slingert een beetje door het veld en links en rechts liggen akkers. Bovenop de dijk ligt een pad, auto's zijn niet welkom. Ik geniet van het uitzicht en van de jagende roofvogels. Een dreigend gerommel kondigt on weer aan. Bovenop die dijk ben ik wel een heel gemakkelijk doelwit voor bliksem, dus versnel ik mijn pas en laat de polder achter me op weg naar kantoor. door Maurits Sep VLISSINGEN - Begin september zal duidelijk worden of de ziekenhui zen in Vlissingen en Goes erin sla gen hun miljoenentekort weg te werken. Binnen twee weken wordt de jaarrekening 2007 ver wacht. Ook de evaluatie van de noodmaatregelen die in de zomer zijn genomen, is dan klaar. In mei bleek uit voorlopige cijfers dat de ziekenhuizen samen in 2007 zeven miljoen euro verlies hadden geleden. En dat ze voor 2008 afstevenden op een tekort van vijf miljoen euro. De directies kondigden noodmaatregelen af voor de zomermaanden: perso neelsstop, uitgavenstop, meer men sen behandelen om extra geld bin nen te krijgen en mogelijk het tij delijk sluiten of samenvoegen van afdelingen. De definitieve jaarrekening over 2007 had er al lang moeten zijn, maar die heeft volgens woordvoer der Jaap Nelemans vertraging op gelopen doordat nog overleg ge voerd moest worden over achter stallige betalingen van de zorgver zekeraars aan de ziekenhuizen. „Die zouden de resultaten kunnen beïnvloeden. Daarom zijn er nog geen getekende verklaringen van de accountants." Gelijktijdig met de jaarrekening komt de rapportage over het eer ste half jaar van 2008 naar buiten, kondigt Nelemans aan. Die moet uitwijzen of de prestaties - goed dan wel slecht - van vorig jaar wor den voortgezet in dit jaar. In die rapportage worden ook de voorlopige effecten verwerkt van de noodmaatregelen die de direc ties in juni afkondigden voor de zomermaanden juli, augustus en september. Nelemans: „Dan kun nen we zien of die maatregelen voldoende zijn om aan het einde van dit jaar op nul uit te komen." De Statenfractie van de PvdA heeft gisteren opheldering ge vraagd bij het dagelijks provincie bestuur over de financiële situatie van de ziekenhuizen. PvdA-Staten- lid Wouter van Zandbrink wenst binnen twee weken antwoord. Scharendijke Burgh- Haamstede, Kerkwerve Sirjansland Burghsluis Bruiniss( .Zierikzee „Ouv^rkerk Rondje Schouwen-Duiveland De negende van 10 etappes gaat van De Schelphoek tot aan Kerkwerve. PZC Felix Binicewicz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 138