Waterpoloërs zijn de stuntelaars van de natie tegen de NBA-sterren VERKEERSINFORMATIE! Uitgeverijen in de rij om boek over strijd van Van der Weijden te maken Zondag 31 augustus: 14.000 fietsers op de weg Chinees team eindigt na schiettent op treurige laatste plaats. Start en finish van de drie routes (Goes, Zeelandhallen): www.ridefortheroses.nl routes www.vananaarbeter.nl PZC Zaterdag 23 augustus 2008 43 door Roel Wiche PEKINC - Oh, die arme Ge, Liang, Tan, Li, Xie, Wang I en Wang II! Terwijl heel China de olympische goudjacht bejubelt, zijn de water poloërs de stuntelaars van de na tie. Na zeven wedstrijden op een formidabele manier te zijn afscho ten, rest slechts een schandelijke laatste plaats. Is er nog ergens een haptonoom in de buurt? Nee, natuurlijk niet. En dus moeten de zeven meest on gelukkige van de 1,3 miljard Chine zen het zelf maar opknappen. Het is tien over elf in de zonover goten ochtend van Peking als de waterpoloërs van China een diepe zucht slaken: eindelijk is de martel tocht voorbij. De met afstand zwakste ploeg van de natie heeft zojuist ook de laatste wedstrijd van de Olympische Spelen verlo ren (7-8 tegen Canada) en is geëin digd op een plaats die op het Gro te Partijbureau niet de handen op elkaar zal brengen: de laatste. De statistieken zijn meer dan tra gisch. Ge, Liang, Tan, Li, Xie en de twee Wangs verloren al hun zeven wedstrijden en moesten liefst 84 doelpunten incasseren, een voor dit niveau absurd hoog aantal. De 14e augustus was de zwartste dag: met 7-19 verdronken de Chinezen tegen Italië. Ook de wedstrijden te buitenlands avontuur (Australië), de rest ploetert in de nationale competitie. Veelzeggend is dat vrij wel alle internationals gerekrute erd worden bij twee clubs, uit Shanghai en de hoofdstad van de Kantonese keuken, Guangzhou. Dat geen Chinees graag naar verlie zers gaat kijken, was gisteren goed te merken in de waterpolohal. Waar de andere stadions vaak tot de nok uitpuilen als er ook maar één atleet van het gastland zijn ve ters strikt, was het Olympic Natato- rium slechts voor de helft gevuld. Vermoedelijk met veel familiele den van de spelers, want de uitstra ling van de titanenstrijd tegen Ca nada om de elfde en twaalfde plaats was minimaal. Op de hele perstribune zat slechts één verslaggeefster uit China. Toen die klaar was met haar werk, trokken de stuntelaars van de na tie hun grootste beloning voor de ze Olympiade aan: de rode badslip- pers. Daarna dropen ze een voor een af, als de verschoppelingen van de Chinese medaülefabriek. Laatste vraag aan aanvoerder Ge Weiging: in hemelsnaam, wat nu? „Dan moet het maar in Londen ge beuren. Als Chinees wil je niets lie ver dan dat het volk trots op je is. Maar hoe had dat gemoeten?" FW China doen in vrijwel alle olympi- sche sporten mee voor de prij zen. In het waterpolo echter niet. De mannenploeg wordt keer op keer afgeschoten. gen Servië (5-15) en Kroatië (4-16) zullen niet met gouden letters op het Plein van de Hemelse Vrede worden bijgeschreven. Het kan niet anders of de waterpo loërs zijn compleet overgeslagen toen na millenniumjaar 2000 het angstaanjagend succesvolle project begon om in Peking zoveel moge lijk goud te delven. Anno 2008 speelt slechts één op de negen mil joen Chinezen professioneel water polo. Terwijl elk park bezaaid is met pingpongtafels en ieder Chinees jongetje een basketbalshirt van su perster Yao Ming boven zijn bed heeft hangen, is er nauwelijks een zwembad te vinden met twee doel tjes. „Er zijn slechts 150 profs in China, wat kunnen we?", vraagt Ge Weiging, de captain van de na tionale ploeg, zich vertwijfeld af „We hebben helaas maar een heel klein reservoir waaruit we interna tionals kunnen halen. Dat is hele maal niets in vergelijking met de grote populaire sporten in China." Geen Chinese koppelbaas zal snel op het idee komen om in Peking of Shanghai een oogverblindend waterpolokasteel neer te zetten. Sa men met het voetbal, ook zo'n ho peloos geval, is het een van de wei nige sporten waarin China nog nooit ook maar één medaille heeft gehaald. Slechts twee keer lukte het om kwalificatie af te dwingen, in Los Angeles (1984) en Seoul (1988). Beide keren, uiteraard, zon der succes. Ook geen zegen voor het zelfvertrouwen: in 2003 en 2005 eindigde China als laatste op het WK. Slechts één speler waag de zich de afgelopen jaren aan een Xie Jinmin waagt een schotpoging in het duel met Canada. foto Robert F. Bukaty/AP PEKING - Maarten van der Weijden heeft na zijn olympische titel op de tien kilometer lange baan diver se aanbiedingen gekregen om zijn bijzondere verhaal in boekvorm uit te brengen. Diverse Nederland se en ook een Amerikaanse uitge verijen hebben contact opgeno men met de langeafstandsspecia- list die herstelde van leukemie. „Als ik terug ben in Nederland ga ik alle mails eens rustig bekijken. Maar als het boek van kwaliteit is, zou het wel mooi zijn als mijn ver haal wordt uitgegeven." Van der Weijden werd overstelpt met reacties nadat hij donderdag naar het olympisch goud zwom. Er zaten ook veel emotionele reac ties bij. „Ik heb al veel mails gekre gen van mensen met vergelijkbare verhalen, die heel veel steun uit mijn prestatie halen. Dat is wat ik graag wilde bereiken." op hem gevestigd. Maar hij kan dat goed aan. The sky is the limit voor hem." LA Lakers-center Pau Gasol, inmiddels al wat jaartjes NBA-ervaring rijker, kijkt iedere training vol verbazing naar zijn elf jaar jongere aangever. „Toen ik ze ventien was, stelde ik echt nog niks voor. Hij is enorm volwassen en zelfverzekerd voor zijn leeftijd." De jonge, 1.90 meter lange Span jaard schoot gisteren, in de halve fi nale tegen Litouwen (91-86), overi gens matig. Maar Ricky speelde wel een cruciale rol in de passing en verdedigend maakte zijn snelle voetenwerk indruk. Bewust van het belang van de wedstrijd liet Ricky al te veel show achterwege. „Al is dat wel wat ik graag wil, de mensen vermaken." Rubio zal het morgen in de finale tegen de VS willen laten zien. Spanje, de wereldkampioen, mag echter niet veel hoop op olym pisch goud koesteren. Het onder linge duel met de Amerikanen in de poule eindigde in een afstraf fing: 119-82. De Amerikaanse NBA-sterren wonnen hun wed strijden met gemiddeld 30,3 pun ten verschil. Argentinië, olympisch kampioen in 2004, bleef gisteravond nog het dichtst bij: 81-101. Revanche op Argentinië De Verenigde Staten namen gis teren revanche tegen Argenti nië. Vier jaar geleden versloe gen de Argentijnen de NBA- sterren in de halve eindstrijd. Het is de tweede keer dat de Spaanse mannen in een basket balfinale van de Olympische Spelen staan. De eerste keer was in 1984 in Los Angeles, waar de Amerikanen te sterk waren. Spanje kan het vierde land worden dat de wereld- én de olympische titel tegelijkertijd in zijn bezit heeft. Eerder lukte dat Rusland, Joegoslavië en de Verenigde Staten. Voor de route van 100 km worden de wegen één tot twee uur afgesloten. Op de routes van 25 en 50 km worden geen wegen afgesloten. Wees daar wel bedacht op enorme drukte vanwege de groepen van in totaal zevenduizend fietsers op deze twee routes! 100 km: 10.30-11.00 uur 25 en 50 km: 11.00-11.30 uur 14.30-15.30 uur 13.30-17.00 uur Afrit A58 knooppunt De Poel is deze zondag van 9.00 tot 17.00 uur gesloten. Neem op de A58 voor Goes en omstreken afslag 35 (Kloetinge). Tussen 9.30 en 16.00 uur zijn de volgende doorgaande wegen in beide rich tingen één tot twee uur gesloten: 1 N256 (Deltaweg) ('s ochtends en 's middags) 1 Zandkreekdam ('s ochtends en 's middags) 1 N 256 (le Deltaweg) ('s ochtends en deels 's middags) 1 Zeelandbrug 1 N59 (Zierikzee-Haamstede) 1 Oosterscheldekering 1 N255 (Banjaard-Kamperland) 1 N254 (Goes-Eindewege) Ook het oversteken van deze wegen zal oponthoud van minstens een uur opleveren. Waar mogelijk zijn met gele borden omleidingen aangegeven. De organisatie raadt u aan deze wegen tussen de genoemde tijdstippen te vermijden. Vertrek tijdig zodat u uw bestemming in Zeeland voor 9.30 uur bereikt hebt. Stel uw vertrek uit Zeeland uit tot na 16.00 uur. Meer informatie op Bedankt voor uw begrip en medewerking!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 133