Vredesplan voor Georgië rammelt Barry had als kind al natuurlijk overwicht' Frankrijk keert zich af van eigen akkoord over oorlog in Kaukasus. Barack Obama bracht een deel van zijn jeugd in Indonesië door. PZC Zaterdag 23 augustus 2008 1 1 door Carel Goseling DEN HAAG - Een Frans vredesplan maakte vorige week een einde aan de oorlog tussen Georgië en Rus land. Sindsdien claimen met name de Verenigde Staten en Georgië dat de Russen zich niet aan de af spraken houden. Moskou maakt gebruik van de ruimte die het Franse plan hen biedt, maar nie mand in het Westen wil dat toege ven. De Franse president Nicolas Sarko- zy profileert zich graag, zeker nu hij ook EU-voorzitter is. Het staats hoofd was er vorige week als de kippen bij om een tussen Georgië en Rusland over Zuid-Ossetië en Abchazië uitgebroken oorlog te beëindigen. Hij formuleerde een vredesplan van zes punten waar mee hij naar Moskou en Tbilisi reisde. In de vroege uren van woensdag 13 augustus kraaide Sar- kozy victorie. Zijn collega's Dmi try Medvedev (Rusland) en Mik hail Saakasjvili (Georgië) waren ak koord gegaan. Het zespuntenplan hield in: 1. Bei de partijen zweren het gebruik 'De Russen mogen extra veiligheidsmaatregelen nemen volgens vredesplan' Moskou vond het geen bezwaar. De eerste drie punten van het plan zijn uitgevoerd. Onenigheid is er over de punten vier en vijf De VS en Georgië betichten Rus land ervan zich niet aan deze on derdelen te houden. Troepen zijn niet meteen teruggetrokken. Bovendien zetten de Russen weg blokkades op en zij vernielden mi litaire installaties. Moskou is onbe trouwbaar, klonk het vanuit Was hington en Tbilisi. De Russen wijzen er op dat het vredesplan zegt dat de Georgische eenheden naar hun thuisbases moeten, voordat de Russen zich te rugtrekken naar hun posities van voor 7 augustus. Bovendien kent punt vijf van het plan een aanvul lende formulering: 'In afwachting van een internationale regeling mogen de Russen additionele vei ligheidsmaatregelen nemen'. Moskou ziet het onklaar maken van Georgische militaire installa ties als zo'n veiligheidsmaatregel. In het vredesplan staat niet dat die extra maatregelen tot een bepaald deel van Georgië beperkt moeten blijven. Het wordt de Russen bo vendien expliciet toegestaan om tot zeven kilometer buiten Zuid-Ossetië een veiligheidszone in te richten. Daar komen nu acht tien grensposten met in totaal vijf honderd manschappen. Voor het terugtrekken naar posi ties van voor 7 augustus staat in het plan geen tijdschema. De for mulering betekent ook dat Rus land vredestroepen in Zuid-Osse tië en Abchazië houdt (die waren er al voor 7 augustus gelegerd). Dat geldt niet voor Georgische eenhe den. Die moeten immers terug naar hun thuisbases. Sarkozy heeft zich sinds hij het vre desplan presenteerde niet meer over de tekst zelf uitgelaten. Voelt hij nattigheid? De Franse vertegen woordiger bij de VN-Veiligheids- raad, Jean-Pierre Lacroix diende deze week een conceptresolutie in waarin de tekst van het vredesplan niet was opgenomen. In plaats daarvan werden de Russen gesom meerd hun troepen 'onmiddellijk' van Georgisch grondgebied terug te trekken. Rusland wees die tekst van de hand en kwam met een ei gen ontwerp waarin letterlijk het zespuntenvredesplan stond. En wat bleek? Lacroix keerde zich, na een aanwijzing uit Parijs, tegen het voorstel. Hij wees zo het vre desplan van zijn eigen president, en hoogste baas, af Een beter bewijs dat Frankrijk nu pas in de gaten heeft hoezeer het plan van Sarkozy rammelt en de Russen alle ruimte biedt te doen wat ze nu doen, is er niet. Haastige spoed is zelden goed. Alleen durft niemand dat kennelijk aan Nicolas Sarkozy te vertellen. van geweld af 2. De vijandelijkhe den worden definitief gestaakt. 3. Humanitaire hulp wordt mogelijk gemaakt. 4. Het Georgische leger trekt zich terug naar zijn normale thuisbases. 5. Het Russische leger trekt zich terug naar posities die voor de uitbraak van de oorlog op 7 augustus werden ingenomen. 6. Er begint internationaal overleg over de toekomstige status van Ab chazië en Zuid-Ossetië. Dat laatste punt viel slecht bij Saakasjvili. Volgens de Georgische president zijn Abchazië en Zuid-Ossetië delen van zijn land en valt er over de 'status' van deze gebieden niet te praten. Dat woord diende daarom te vervallen. door onze correspondent Esther de Jong JAKARTA - Zijn Indonesische klasge nootjes herinneren zich Barry Soe- toro, beter bekend als Barack Oba ma, als een dik, lang jongetje met zwart kroeshaar, dat nergens in uit blonk. Het was voor hen dan ook een verrassing toen zij hem in het tijdschrift Time zagen staan. „Pas toen ik een foto van hem zag waar hij lachend op stond, herkende ik hem. Zijn lach is niets veranderd." Oud-klasgenoot Rully Dasaad denkt met plezier terug aan zijn tijd met Barry, die het heeft ge schopt tot Amerika's eerste zwarte presidentskandidaat. Obama bracht vier jaar van zijn jeugd door in de Indonesische hoofdstad Jakarta. Zijn moeder hertrouwde met de Indonesische Lolo Soetoro en verhuisde in 1968 van Hawaï naar Indonesië om bij haar man te zijn. De onbetegelde straten van de wijk waarin het ge zin kwam te wonen veranderden tijdens de moessonregens in een modderpoel, veel van de huizen waren van bamboe. Als zesjarig jongetje liep Obama ie dere dag naar zijn katholieke basis school, waar hij les kreeg van Israe- 11a Darmawan. De nu gepensio neerde juf is ontzettend trots dat een van haar oud-leerlingen mis schien wel de 'belangrijkste per soon van Amerika wordt'. „Barry had toen al een natuurlijk over wicht", vertelt ze. „Als zijn klasge nootjes veel lawaai maakten, zorg de hij dat ze weer stil werden." Zijn leven in Jakarta was een groot avontuur, waar hij een schat aan ervaring opdeed, schrijft hij later in zijn autobiografie. Hij werd er geconfronteerd met de minder leu ke kanten van het bestaan. „Ik leer de dat de wereld gewelddadig, on voorspelbaar en vaak wreed was." Niet alleen in zijn autobiografie ko men zijn Indonesische belevenis sen terug, ook in zijn toespraken vertelt hij over zijn jeugd: „Als jon- 'Hij kan een brug vormen tussen het Westen, het Midden-Oosten en Azië' getje speelde ik op blote voeten met kinderen die onmogelijk de zelfde dromen konden hebben als ik." Oud-klasgenoot Dasaad is ervan overtuigd dat Obama vanwege zijn Indonesische verleden de perfecte presidentskandidaat is. „Hij heeft geleerd over eenheid in verschei denheid, over verschillende etnici- teiten en andere religies. Hij kan een brug vormen tussen het Wes ten, het Midden-Oosten en Azië." Obama en Dasaad gingen samen naar de tweede school van Oba ma. Dezelfde school die door ver schillende Amerikaanse media is afgeschilderd als een radicale, isla mitische madrassa. Op vrijdag dra gen de islamitische meisjes op de Besuki-school inderdaad een hoofddoek en op het schoolterrein staat een moskee, maar verder valt elke gelijkenis met een madrassa in het niet. Het is geen islamiti sche maar een gemengde school, er wordt geen haat, geweld en fun damentalisme gepredikt. De mos kee staat er sinds 2003. Sonny Gondokusumo speelde na schooltijd vaak met Obama. Hij staat op het schoolplein en herin nert zich dat zijn vriendje graag wilde weten hoe hij bad. „Soms droeg hij een sarong en had hij een islamitisch petje op zijn hoofd. Barry was gewoon erg geïn teresseerd in Indonesië en het le ven dat wij leidden. Hij was erg nieuwsgierig." Meester Effendi van de Besuki-school herinnert zich een soortgelijke leergierigheid bij Obama. „Hij was vooral geïnteres seerd in sociale vakken als aard rijkskunde en geschiedenis. Hij stelde heel veel vragen tijdens de les." De klasgenoten van toen komen zo'n drie keer per jaar bij elkaar om herinneringen op te halen aan hun schooltijd. De laatste ontmoe ting was speciaal georganiseerd om steun uit te spreken voor Oba ma. De vriendjes van vroeger, de juffen en meesters hopen vurig dat 'hun Barry' de volgende presi dent wordt van Amerika. En dat hij dan niet alleen 'de relatie tus sen Oost en West verbetert en meer begrip kweekt tussen de we reldgodsdiensten', maar ook, zoals juf Darmawan het verwoordt, 'zijn oude school misschien met een be zoekje wil vereren'. Russische militairen zetten een wegblokkade op buiten Zuid-Ossetië in Georgië. foto Sergei Crits/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11