Zeeland Stripinfobord V Taskforce lanceert een plan voor 'Polenhotels' in Vlissingen V JANVIER 8 Reünie Het gevoel van de stad overbrengen in taal 75JAAR Geld gestolen 6 7 september 2 6 I Zaterdag 23 augustus 2008 PZC B Grond verworven voor Sloegroen bij Borssele Wethouder, l'Escaut en uitzendbureau zijn positief over voorstel. Kloetingse presenteert gedichtenbundel Werkzaamheden op N656 bij Tholen-stad EHBO Goes begint opleiding Eerste Hulp www.vicvaar.nl Zeldzaam zoogdiertje heeft habitat op eilanden Veerse Meer. Dichteres stelt zich beschikbaar als stadspoëet van Goes. 0113-230428 BORSSELE - Het Sloegroen-project bij Borssele wacht een uitbreiding. Het college van B en W van Borse- le heeft deze week ingestemd met de verwerving van dertien hectare grond van een boerenbedrijf aan de Korte Noordweg 1, vlakbij de Westerscheldetunnelweg aan de kant van Borssele. Al honderd hec tare is eerder ingericht voor het Sloegroen-project dat dient als na- tuurbuffer tussen Borssele en het havengebied Vlissingen-Oost. Verwisselbare stenen ring vanaf 61,50 in zilver of goud www.lucasjuwelier.nl tel 0113-251915 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het is nog maar een idee, maar het zou zomaar de op lossing kunnen zijn voor twee las tige kwesties in Vlissingen. In de taskjorce van Vlissingen, Reimers- waal en Terneuzen is de suggestie geopperd van speciale hotels en containerwoningen om buiten landse werknemers te huisvesten. Alledrie de gemeenten kampen met het 'Polen-probleem', waarbij huisjesmelkers ruime huizen om bouwen tot provisorische pen sions voor de uitzendkrachten. Wethouder Piet Polderman houdt zich in Vlissingen met het onder werp bezig. „We hebben erover ge discussieerd hoe we huizen kun nen bouwen die wél geschikt zijn KLOETINGE - Van de hand van In- grid Minderhoud uit Kloetinge is onlangs bij uitgeverij Boekscout.nl de gedichtenbundel De intentie ver schenen. Haar gedichten staan te boek als 'herkenbaar, ontroerend, vrolijk en confronterend'. Ingrid (1967) werkt als leerkracht aan een openbare basisschool in Goes. Zij is in 2006 begonnen met het schrij ven van gedichten. De Intentie telt 64 pagina's en kost 12,95 euro. IS- BN-nummer is 978-80-8834-491-6. THOLEN - De Provincie Zeeland voert volgende week werkzaamhe den uit aan de N656 bij Tho- len-stad. De wegmarkeringen wor den vernieuwd. Van 25 tot 29 augustus is er ver- keershinder, maar er zijn geen om leidingen. Het werk kan uitgesteld worden als de weersomstandighe den slecht zijn. om die mensen te huisvesten. Om dat er geen goede faciliteiten zijn, vallen ze in handen van mensen die van ze profiteren." De wethouder is enthousiast over de hotels en containerwoningen. „In andere steden zie je dat het werkt. Niet dat die definitief van overlast af zijn, maar op deze ma nier kun je de huisvesting zelf in de hand houden. Die hotels kun je spreiden over de stad." Met een uitzendbureau, dat mensen aan het werk zet bij Scheldepoort in het Sloegebied, heeft Polderman het plan al besproken. Volgens hem is ook die positief En dat is ook de Vlissingse woning corporatie l'Escaut. Directeur Jan Een centrale huisvesting van bui- tenlandse werknemers zou niet alleen de overlast kunnen weg halen, maar ook de leegstand in Vlissingen kunnen oplossen. GOES - De EHBO Goes begint woensdag 3 september met de op leiding Diploma Eerste Hulp. Op het programma staan onder meer modules reanimatie, eerste hulp en verbandleer. De cursus omvat vijftien lesavonden van 19.30 tot 21.30 uur en wordt gege ven aan de Albert Joachimikade 33 in Goes. Voor meer informatie of aanmel den: 0113-211279, karinrijn@zee- landnet.nl of www.ehbogoes.nl. klein vaarbewijs marifonie jachtradar praktijkvaren VIC Vaaropleidingen Goes tel. (0113) 27 05 99 06 40 00 59 87 van Beekhuizen wil best de verant woordelijkheid op zich nemen om de stroom werknemers onder te brengen. „Zeker als je de verhalen hoort van hoe ze nu vaak onderge bracht zijn bij huisjesmelkers. Als de ene lichting een ploeg in gaat, kruipt de andere lichting hun bed den in. Schrijnend." Rijk zegt Van Beekhuizen er ook niet van te worden, maar de mis schien wel enkele honderden huur ders komen hem goed van pas: ze zouden gelijk ook het leegstands probleem van Vlissingen oplossen. „Het toekomstige leegstandspro bleem", verbetert hij. „Want dat is er nu nog niet, maar straks wel als bepaalde projecten worden opgele verd. Wij denken ze kwijt te kun nen in het Middengebied." De huisvesting geeft de buurt rust, is de lijn van l'Escaut. „Dat is altijd als huizen ingevuld zijn. Ja, óok bij buitenlandse werknemers." door Lilian Dominicus VEERE - Vergeet zeehondjes en bruinvissen, de grootste attractie van de Zeeuwse wateren is de noordse woelmuis. Moeilijk te vin den en daarom geeft het des te meer bevrediging als je er één in het wild kunt spotten. Op de eilan den in het Veerse Meer kun je je geluk beproeven en daarom plaats te Stichting Landschapsbeheer Zee land er gisteren informatieborden over het schuchtere diertje. Nee, zelf heeft Peter van der Vliet van Stichting Landschapsbeheer Zeeland nog geen enkele noordse woelmuis gezien. „Collega's van mij hebben ze waargenomen", zegt hij op de werkboot van water schap Zeeuwse Eilanden. Tips voor woelmuisspotters heeft hij 'De noordse woelmuis is na de Ijstijd een beetje blijven hangen in Zeeland' daarom niet.De noordse woelmuis is zo zeldzaam dat hij inmiddels op de Rode Lijst van bedreigde en kwetsbare zoogdieren in Neder land is geplaatst. Op de tien infor matieborden, in de vorm van een stripverhaal, staat uitgebeeld hoe dat komt: de aardmuis heeft de woelmuis op sommige plekken verdrongen. Vooral het verdwij nen van drassig gras- en rietland is daar debet aan. Op het stripbord zien we onze woelmuis, herken baar aan zijn vikingenhelmpje, te rugdeinzen voor een koppeltje kwaadaardig kijkende aardmuizen met knuppel. De noordse woelmuis komt voor in graslanden en moerassige stre ken in Noord- en Centraal-Euro- pa, Noord- en Centraal-Azië, Alas ka en Noord-West-Canada. Een geïsoleerde restpopulatie, een re lict uit de Ijstijd, leeft in West-Ne derland, waaronder de eilanden in het Veerse Meer en natuurgebied De Wildernis bij Zonnemaire op Schouwen-Duiveland. 'Hij is na de Ijstijd een beetje blijven hangen in Nederland', zo lezen we op het stripbord. De noordse woelmuis is een ver woed zwemmer, die gemakkelijk van het ene naar het andere eiland in het Veerse Meer kan zwemmen. „Zeeland is het zuidelijkste deel van zijn leefgebied", aldus Van der Vliet. De striptekenaar op het in formatiebord claimt dat 'met zo veel waterpret de noordse woel muis een echte Zeeuw is te noe men'. Bomen en struiken zijn voor de noordse woelmuis uit den boze, ge zien zijn voorkeur voor natte ter reinen. Van der Vliet: „Daarom willen we op de Arne-, Schutte- en Mosselplaat een aantal zwem- baaien laten volgroeien met riet. En hebben we bomen gekapt." Nou vooruit, een aantal tips dan toch om het diertje te spotten: de noordse woelmuis is vooral actief in de schemerperiode, houdt van water, is een goede zwemmer en is verzot op jonge rietscheuten. Dus wie in de vroege ochtend of bij het vallen van de avond zich verdekt opstelt in de rietkragen langs de oevers van de eilanden maakt een goede kans. Wacht houden bij zijn hol heeft misschien niet veel zin. „In elk hol zijn tenminste twee ingangen, zo slim is hij wel", aldus Van der Vliet. De noordse woelmuis De noordse woelmuis is een klein knaagdier, groter dan een aard- of veldmuis, maar kleiner dan een rat. Meestal hebben noordse woel- muizen een donkerbruine rug vacht en een donkergrijze buikvacht. De staart van de woelmuis is vrij lang: veertig procent van de lichaamslengte. P- In Nederland heeft zich een on dersoort woelmuis ontwik keld, de microtus oeconomus arenicola. Dat komt door de geïsoleerde gebieden waarin hij in Nederland voorkomt. door Gijs Kamphuis GOES - Over de stad schrijven doet ze eigenlijk niet zo vaak. Het lijkt haar alleen erg leuk om officieel stadsdichter te worden van de ge meente Goes. En het is een mooie manier om haar schrijfsels onder de aandacht te brengen. Dichteres Ellen Lakké (51) schreef daarom een open sollicitatie aan het Goese college van burgemees ter en wethouders. Dinsdag beslist die of Goes ook daadwerkelijk een stadsdichter krijgt. Hoewel in de onlangs uitgebrachte cultuurnota staat dat Goes geen individuele stadskunstenaar wenst, laat Lakké zich niet afstoppen. „Als ze er open voor staan, dan komt het goed", zegt ze vastberaden. Mochten de bestuurders vasthou den aan het cultuurrapport, dan is er ook geen man overboord. Dan gaat Lakké haar gedichten in een bundel uitgeven. De dichteres laat het initiatief aan het college over. Ze heeft expres geen gedichten van zichzelf meegestuurd. „Ik wil dat ze het idee overdenken. Als ze het leuk genoeg vinden, nemen ze vanzelf contact op. Maar tot op he den heb ik nog niets gehoord." De Goese kwam op het idee dank zij een collega-dichter uit Dron- ten. Die stuurde het gemeentebe stuur afgelopen voorjaar een solli citatiebrief en werd prompt ge bombardeerd tot stadspoëet van Dronten. Geschikt als dichteres van Goes vindt Lakké zichzelf wel. Ze is er geboren, kent alle mooie plekjes en denkt te kunnen verwoorden wat inwoners bij hun stad voelen. „Ik kan het gevoel van de stad in Ellen Lakké wil dolgraag de eerste stadsdichter worden van de gemeente Goes. foto Willem Mieras taal overbrengen." Daarbij heeft ze een eigen stijl, zo vindt ze. Inha ken op de actualiteit doet ze met haar poëzie nu niet zo vaak, maar dat wil ze wel veranderen. Of de inwoners een eigen dichter willen, weet ze niet. „Goes is een nuchtere en bescheiden stad, ik weet echt niet of haar inwoners op mij zitten te wachten." Tot op heden is Middelburg de eni ge Zeeuwse gemeente die een stadsdichter heeft, in de persoon van Marcel Koopman. Lakké heeft hem nog niet gespro ken over wat de functie precies in houdt, maar wil dat zeker nog doen. Dinsdag neemt ze wel ge dichten mee. Als laatste offensief voor haar droombaan. COLIJNSPLAAT - Onbekenden heb ben tussen donderdagavond acht uur en vrijdagochtend half twee in gebroken in een kantoor aan de Jachthavenweg in Colijnsplaat. Zij namen een paar honderd euro en diverse goederen, waaronder sleu tels, mee. Die sleutels werd later in Colijnsplaat teruggevonden. www.janvier75jaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 118