Zeeland Goes blijft bij toeristenbelasting Op een zonnige dag is Scheldeoord zuinig uit Duikers zoeken wrak voor de Bergsediepsluis Stof BEVELANDEN-THOLEN 38 31 Recreatieondernemer blokkeert systeem met individuele contracten. Badhokjes voor zwemfanaten Beelden maken tekst overbodig bij expositie in Brouwershaven •4: •- Boete voor geschorst lid tennisclub wegens lokaalvredebreuk Zaterdag 23 augustus 2008Tip? redgoes@pzc.nl door Frank Balkenende GOES - Goes houdt noodgedwon gen vast aan de toeristenbelasting. Het plan om met iedere onderne mer een privaatrechtelijke overeen komst te treffen, waarbij een jaar lijks vast bedrag wordt vastgesteld, is van de baan. Reden: één recrea tieondernemer is tegen. Daarmee is het idee voor individuele over eenkomsten van de baan. Volgens wethouder Sophie van 't Westeinde (WD, financiën) is het niet mogelijk om met alle andere recreatieondernemers privaatrech telijke overeenkomsten te sluiten en de toeristenbelasting te handha ven voor één recreatieonderne mer. Zo'n hybride systeem is juri disch onmogelijk. „De toeristenbe lasting is verankerd in een belas tingverordening, die door de raad is vastgesteld en geldt voor alle re creatieondernemers. Juridisch ge zien kun je niet én de heffing indi vidueel regelen én de belastingver ordening handhaven", zegt wet houder Van 't Westeinde. Goes zint al jaren op een manier om het innen van toeristenbelas ting te versimpelen. De WD-frac- tie was zelfs voor totale afschaf fing, maar dat zou een deuk in de begroting van dik anderhalf ton slaan. Dat ging wethouder Van 't Westeinde en met haar het college van burgemeester en wethouders te ver. De gemeente studeerde op een an dere mogelijkheid: privaatrechtelij- Goes kan de toeristenbelasting niet veranderen in een systeem met privaatrechtelijke overeen komsten, omdat één recreatieon dernemer bezwaar heeft. ke overeenkomsten sluiten met re- creatiebedrijven. Voordeel is dat ze niet meer jaarlijks hoeven te tellen voor hoeveel gasten ze toeristenbe lasting moeten afdragen. In het systeem dat Goes wilde in voeren, betalen ze een vooraf vast gestelde bedrag, op basis van het gemiddelde van de aantallen gas ten in de afgelopen jaren. Ze krij gen daarvoor een rekening thuis. Dat scheelt de ondernemers en de gemeente een hoop administratie ve rompslomp. De gemeente zou er zelfs wat in komsten bij inschieten, maar had dat er graag voor over, omdat uit de recreatiesector ook werd aange drongen op een makkelijker in ningsysteem. Het feest gaat echter niet door. Dat betekent dat de recreatiebed rijven gewoon een toeristenadministra tie moeten blijven voeren om de hoogte van toeristenbelasting te kunnen bepalen. Goes beurt jaarlijks tussen de 160.000 en 170.000 euro aan toeris tenbelasting. De gemeente telde vorig jaar 29 recreatieonderne mers. Tien kleinere zouden in het nieuwe systeem niks meer hoeven te betalen, omdat ze beneden een ondergrens zitten. door Harmen van der Werf BAARLAND - Camping Scheldeoord bij Baarland boekt successen met de toepassing van duurzame tech nieken. De milieubesparingen zijn aanzienlijk. Robbert Northolt, di recteur van het bedrijf) hield deze week voor de Borselse gemeente raad een korte rondleiding op zijn bedrijf „Ons toiletgebouw is twee keer zo groot geworden", gaf Nor tholt als lichtend voorbeeld, „ter wijl het gasverbruik is gedaald van 64 naar 7 kubieke meter op een mooie zonnige dag." Northolt heeft het niet voor niets over 'een mooie zonnige dag'. Hij heeft op het dak van zijn nieuwe toiletgebouw 65 vierkante meter zonnepanelen laten aanbrengen. Die produceren 'gratis' de warmte, waardoor het gasverbruik zo aan zienlijk is afgenomen. De energie besparing is fors, maar dat niet al leen. In het toiletgebouw is ook geïnves teerd om het watergebruik te be perken. Slechts zes liter water per minuut stroomt nog uit de dou chekoppen. Nortolt: „Dat is het mi nimum. Minder water per minuut zullen onze gasten niet in dank af nemen." De duur van een douche beurt is ook beperkt, tot zes minu ten. Alle bezoekers krijgen bij aan komst een chipkaart waarmee de douchebeurten worden geregeld. Northolt laat in de douchecabines de chipkaartlezers zien. „Het is een hobby van me", ver klaart Northolt, „een sport om nieuwe, duurzame technieken toe te passen." Om kosten te besparen hoeft hij het niet direct te doen. Scheldeoord verwarmt sinds 1984 het buitenbad met zonneenergie. „Pas na al die jaren zijn we er fi nancieel uit." Northolt houdt niet op. Zijn nieu we uitdaging is het hoofdgebouw van het recreatiebedrijf C02-neu- traal te maken. „Ik ben aan het re kenen. Het is niet simpel." Hij zou wel graag wat steun krijgen van de gemeente: Lagere onroerendezaak- belasting bij groene investeringen. Wethouder Mart de Bruijne (fi nanciën, WD) wees het idee niet af, maar: „Wij moeten onze begro ting ook wel rondkrijgen." THOLEN - De Nederlandse Onder watersport Bond wil bij de Bergse diepsluis, aan de Oesterdam bij Tholen, een nieuwe duikattractie realiseren. De bond is op zoek naar een schip om af te laten zin ken, maar de hoge prijs voor oud-ijzer maakt dat moeilijk. Aanvankelijk was het oude veer- pontje van Zijpe in beeld, maar dat bleek geen haalbare kaart te zijn voor de onderwatersporters. De stuurhut van het voormalige pontje staat bij een café in Bruinis- se, waar hij dienst doet als rokers- hok. Tot dusver is het de Nederlandse Onderwatersport Bond niet gelukt om een ander schip te vinden. „Het is op dit moment lastig van wege de hoge oud-ijzerprijs", zegt Desmond van Santen. „Een oud schip brengt tussen de 20.000 en 40.000 euro op. Dat is voor ons gewoon te veel. We heb ben al wel een aantal schepen in beeld gehad, maar die waren alle maal te duur of te klein. We zoe ken iets van minimaal vijftien tot twintig meter. Een bootje van acht meter is voor deze locatie gewoon te klein", aldus Van Santen. ELLEWOUTSDIJK - Zwemfanaten uit Ellewoutsdijk kunnen zich binnenkort weer fatsoenlijk aan- en uitkleden bij het haventje van het Westerschelde- dorp. Watersportvereniging Ellewoutsdijk heeft gisteren speciaal voor hen een container met bad hokjes geplaatst. De afwerking duurt nog even. Voor het seizoen 2009 is alles zeker klaar. De oude, houten badhokjes zijn met de dijkver zwaring vorig jaar weggehaald. „Ik heb me in de tussentijd in het clubgebouw van de watersport kunnen omkleden", vertelt Koos Mol (69), één van de fanatiekste zwemsters uit Ellewoutsdijk. Al zestig jaar trekt ze haar baantjes in 'de kaai', zoals ze zegt, en iets erbuiten. „Van geul naar geul." Koos zwemt gewoonlijk 's zomers elke dag. „Dit jaar ben ik maar drie keer geweest. Te koud. Het water moet wel negentien of twintig graden zijn, anders ga ik niet." Woningstichting R en B Wonen heeft vijfhonderd euro bijgedragen aan de badhokjes. De totale in vestering is achtduizend euro, volgens water sportsecretaris Peter Platschorre die rechts op de foto helpt duwen. „Hopelijk krijgen we van de één of ander nog wat." foto Willem Mieras ue ouae, nouten oaanoKjes zijn met ae aijKver- aag. „uit jaar oen ik maar arie Keer geweest, ie een ot anaer nog wat. roto wniem mu Tip? redactie@pzc.nl Het ziet er een stuk frisser uit op dat Terneuzense kantoor. De vloerbedekking heeft weer de juis te kleur gekregen, het aanrecht is van vlekken ontdaan en als er een windvlaag voorbijkomt, klinkt er geen gekuch meer door opwaaiend stof. RedenEen nieu we schoonmaakster. Die boent alsof haar leven er vanaf hangt. Prima, alle lof. Totdat een werk nemer verbaal ontplofte, toen hij aan zijn nog naar schoonmaak middel ruikende bureau schoof „Waar zijn mijn aantekeningen? Is dat mens alwéér geweest?", bulderde hij. „Waar laat je die normaal dan?", vroeg een colle ga. „Ik schrijf altijd op mijn bu reau. In het stoft"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 117