Waardevolle snipper uit de VOC-tijd ARTEC SALE vier uur de wekker Weinig interesse grote kavels Sloeranddorpen Reconstructie Biezelingseweg INTERIM BV mama-ucious* 60% korting Historicus verrast en bezorgd na straatvondst met historische waarde. Zomercollectie 8 PZC Vrijdag 22 augustus 2008 27 Achter op een stuk oud behang uit èen monumentenpand staat een document uit 1789. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Ben je maritiem his toricus, waait er zo een stukje be hang voor je voeten met op de ach terkant een document over de la ding van een scheepskist uit 1789. Bijzonder, vindt Ruud Paesie, maar ook vreemd. „Houdt nie mand toezicht op de verbouwing van dat monumentenpand?" Dat pand staat in Middelburg aan de Lange Noordstraat 25. Stichting Arduin laat het verbouwen tot was serette. Ook het behang wordt van de muren getrokken. Zo belandde een snipper op straat, waar Paesie het woensdagavond vond. Donkergrijs behang met lichtgrijze motieven, eind achttiende eeuw, stelt hij vast. Aan de achterkant zit oud papier met de datum 17 juli 1789. „Het einde van de VOC-tijd en het einde van de Republiek der Nederlanden." Achter de datum staat 'de heer Jacob...' en dan is het afgescheurd. Eronder: 'Capiteijn op 't O...' Oost-Indisch schip, vult Paesie in. „En hier staat 'gepakt in de kist' en dan een reeks goederen. In het na slagwerk Dutch-Asiatic Shipping staat dat op 3 augustus 1789, dus twee weken na de datum op dit pa pier, het VOC-schip Hof ter Lin den is vertrokken van Rammekens naar Batavia. En de kapitein heette Jakob de Groot. Zekerheid heb ik niet, maar ik durf voor 95 procent zeker wel te zeggen dat dit docu ment gaat over deze kapitein en dit schip." Kapiteins mochten een scheeps kist met spullen meenemen die ze konden verhandelen, weet Paesie. „Als dit Jakob de Groot was, dan nam hij fijne knipmessen mee, en kijk hier: bruijnhouten coffiem... Molen? Mes? Gereedschappen die hij kon verkopen aan ambachtslie den op Batavia." Jakob de Groot was een Middelbur ger, heeft Paesie nog uitgevonden. „Waarschijnlijk overleden in 1794. De reis van de Hof ter Linden naar 'Houdt niemand toezicht op de verbouwing van dit monumuntenpand?' Batavia was waarschijnlijk ook de laatste van het schip." Mooi dus, deze snipper behang en oud pa pier. En waardevol, zegt Paesie. „Want de grote lijnen van wat de VOC heeft gedaan zijn bekend, maar dankzij dit soort informatie kunnen we de geschiedenis verder inkleuren." Daarom is hij ook be- LEWEDORP - De verkoop van grote bouwkavels in de Sloeranddorpen Lewedorp en 's-Heerenhoek loopt voor geen meter. Ontwikkelaar Rabo Bouwfonds in Goes biedt aan de rand van de Le- wedorpse nieuwbouwwijk West- Kraaijertpolder al een tijdje vier bouwblokken van zo'n zesduizend vierkante meter aan. AW Beheer in Middelburg heeft vijf luxe vil la's aan de westkant van 's-Heeren hoek in portefeuille, in het plan 's Heerenbosch. „De markt is nu niet erg gewillig", stelt Jaap Littooij van Rabo Bouw fonds, wijzend op de onzekere eco nomische situatie. „Er bestaat nog wel vraag naar grote kavels, maar zorgd dat hij dit zomaar op straat heeft gevonden. „Het is een monu mentenpand. Daar moet de ge meente toezicht op houden als het wordt verbouwd." Dat gebeurt ook, zegt Aart van de Vrie, die namens de gemeente de vergunning voor sloop en ver bouw heeft verleend. „Maar niet 24 uur per dag. Het is een kwestie tussen aannemer en opdrachtge ver om de vondst van waardevolle spullen te melden." En deze papieren zijn waardevol, beaamt Johan Padmos, die voor de gemeente toezicht houdt. „Vooraf kun je niet altijd tot in detail zien wat er op de muren zit. Dus dan mis je wel eens wat. En ik kan me voorstellen dat de aannemer onvol doende kennis of tijd heeft. Wij moesten toch nog langs voor her controle, dus ik zal zeker kijken wat er nog is en of dat naar het Zeeuws Archief moet." niet in Lewedorp. Een kavel van bijna vier ton is daar te veel. De Zak van Zuid-Beveland is wat dat betreft gunstiger." Rabo Bouwfonds is van plan de bouwblokken in Lewedorp ge splitst in de markt te brengen. „Je houdt dan nog wel grote kavels over", geeft Littooij aan, „van drie duizend vierkante meter." Dat zal leiden tot ongeveer een halvering van de prijs. Met 's-Heerenbosch zit AW Be heer in 's-Heerenhoek in een ver gelijkbare situatie. Met de gemeen te Borsele is gesproken over een an dere opzet. Afspraken zijn, aldus CDA-wethouder Marga Vermue, nog niet gemaakt. Korte Kerkstraat 1S 4461 JE Goes tel. (0113) 21 61 08 KAPELLE - De Nieuwe Kerkstraat en de Biezelingseweg tussen de Noordstraat en Lingestraat in Ka- pelle gaan zeven weken op de schop voor reconstructie. Verkeer zal worden omgeleid. Vol gens een gemeentewoordvoerster horen de werkzaamheden bij het reguliere onderhoud. „Vorig jaar is de riolering vervangen, daardoor is het straatniveau gezakt." De werk zaamheden beginnen maandag. Technisch uitzend-/detacheringsbureau zoekt kandidaten in de: elektrotechniek installatietechniek metaaltechniek bouwtechniek midden/hogerkader Nu ook in Goes: administratief, productie, financieel, ICT, horeca, techniek Filiaal Vlissingen T (0118) 44 01 99 Filiaal Goes (algemeen) T (0113) 25 25 20 Filiaal Bergen op Zoom T (0164) 23 0612 info@artec-interim.nl www.artec.interim.nl Nieuw Pointer Baby en Baby Barh President Rooseveltlaan 772 Vlissingen Sija Zijl-de Jong is in de race voor de titel Dagbladbezorger van het Jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97