Waardevolle snipper VOC-tijd waait langs Botten komen boven op natte begraafplaats Oudste schuifbalans van Zeeland opgeknapt Historicus verrast en bezorgd na straatvondst met historische waarde. Ontmoet Georgina Verbaan en Tygo Gernandt s PZC Vrijdag 22 augustus 2008 29 door Maurits Sep MIDDELBURG - Ben je maritiem his toricus, waait er zo een stukje be hang voor je voeten met op de ach terkant een document over de la ding van een scheepskist uit 1789. Bijzonder, vindt Ruud Paesie, maar ook vreemd. „Houdt nie mand toezicht op de verbouwing van dat monumentenpand?" Dat pand staat in Middelburg aan de Lange Noordstraat 25. Stichting Arduin laat het verbouwen tot was serette. Ook het behang wordt van de muren getrokken. Zo belandde een snipper op straat, waar Paesie het woensdagavond vond. Donkergrijs behang met lichtgrijze motieven, eind achttiende eeuw, stelt hij vast. Aan de achterkant zit oud papier met de datum 17 juli 1789. „Het einde van de VOC-tijd en het einde van de Republiek der Nederlanden." Achter de datum staat 'de heer Jacob...' en dan is het afgescheurd. Eronder: 'Capiteijn op 't O...' Oost-Indisch schip, vult Paesie in. „En hier staat 'gepakt in de kist' en dan een reeks goederen. In het naslagwerk Dutch-Asiatic Shipping staat dat op 3 augustus 1789, dus twee weken na de datum op dit papier, het VOC-schip Hof ter Linden is vertrokken van Ram- mekens naar Batavia. En de kapi tein heette Jakob de Groot. Zeker heid heb ik niet, maar ik durf voor 95 procent zeker wel te zeggen dat dit document gaat over deze kapi tein en dit schip." Kapiteins mochten een scheeps- 'Houdt niemand toezicht op de verbouwing van dit monumentenpand?' kist met spullen meenemen die ze konden verhandelen, weet Paesie. „Als dit Jakob de Groot was, dan nam hij fijne knipmessen mee, en kijk hier: bruijnhouten coffiem... Molen? Mes? Gereedschappen die hij kon verkopen aan ambachtslie den op Batavia." Jakob de Groot was een Middelbur ger, heeft Paesie nog uitgevonden. „Waarschijnlijk overleden in 1794. De reis van de Hof ter Linden naar Batavia was waarschijnlijk ook de laatste van het schip." Mooi dus, deze snipper behang en oud pa pier. En waardevol, zegt Paesie. „Want de grote lijnen van wat de VOC heeft gedaan zijn bekend, maar dankzij dit soort informatie kunnen we de geschiedenis verder inkleuren." Daarom is hij ook be zorgd dat hij dit zomaar op straat heeft gevonden. „Het is een monu mentenpand. Daar moet de ge meente toezicht op houden als het wordt verbouwd." Dat gebeurt ook, zegt Aart van de Vrie, die namens de gemeente de vergunning voor sloop en ver bouw heeft verleend. „Maar niet 24 uur per dag. Het is een kwestie tussen aannemer en opdrachtge ver om de vondst van waardevolle spullen te melden." En deze papieren zijn waardevol, beaamt Johan Padmos, die voor de gemeente toezicht houdt. „Vooraf kun je niet altijd tot in detail zien wat er op de muren zit. Dus dan mis je wel eens wat. En ik kan me voorstellen dat de aannemer onvol doende kennis of tijd heeft. Wij moesten toch nog langs voor her controle, dus ik zal zeker kijken wat er nog is en of dat naar het Zeeuws Archief moet."?' Achter op een stuk oud behang uit een monumentenpand staat een document uit 1789. foto Ruben Oreel v.o.F. van beveren-morks havenplein 3 4301 jd zierikzbe telefoon o l 11-413951 www.oeurloozikhikzee.nl door Frank van Cooten OOSTBURG - Op de gemeentelijke begraafplaats in Oostburg komen de laatste tijd na een fikse regen bui menselijke botten bovendrij ven. Deze resten zijn afkomstig van graven die eerder dit jaar door de gemeente zijn geruimd. De stof felijke resten zijn elders begraven. Nu blijkt echter dat er nog mense lijke resten in de geruimde graven zitten. Bij hevige regenval komen deze botten aan de oppervlakte van de zompige klei. Dat komt door de gekozen eenvoudige me thode van ruimen. Volgens wethouder Catrien Bolijn is voor die methode gekozen om dat het zeven van klei, waarbij ook de kleinste botjes worden gevon den, drie keer duurder is. „Als de raad daar echter drie keer zo veel geld voor uit wil geven, zal ik dat van harte ondersteunen." Castings en audities Workshops oa: improviseren, soapacteren, grimeren, cameratechniek en regie Maak kans op een filmrol en een Masterclass van Hugo Metsers III (GTST) Kosten: 10,- Plaats: CineCity Vlissingen, zaterdag 13 september Leeftijd: 15 - 27 jaar Aanmelden/meer info: filmx@filmbythesea.nl Dit programma wordt mogelijk gemaakt door DELTA www.nimbythesea.nl door René Hoonhorst AARDENBURG - De oudste schuifba lans, een soort weegschaal, van Zeeland is vanaf volgende week weer te zien in het Gemeentelijk Archeologisch Museum van Aar denburg. De Romeinse unster komt vandaag na een zorgvuldige opknapbeurt terug. Een unster is een schuifbalans, waarmee goederen en voorwer pen worden gewogen. De balans bestaat uit een ketting, een schuif- balk, een bakje aan een ketting en hanggewichten. Door met de ge wichten op de balk te schuiven, werd het juiste gewicht bepaald. Unsters werden - zowel op de markt als thuis - gebruikt voor het wegen van graan, fruit, vis en klei ne handelswaar. Het weeginstru ment was vanwege zijn compact heid en gebruiksgemak populair. De zo'n veertig jaar geleden in Aar denburg opgegraven unster da teert uit de tweede of derde eeuw. De schuifbalans is niet compleet: ketting en hanggewicht ontbre ken. Wel werden ook enkele bron zen bakjes en een liggend stenen gewicht van drie Romeinse pon den (3 keer 327 gram) opgegraven. De unster werd de afgelopen maanden opgeknapt voor 450 eu ro door restauratieatelier Kempes uit Haelen. WEEKEND ENSTEN Zaterdag 23 en zondag 24 augustus Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestda gen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111-412906; open za. 9.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Dui- veland, tel. 0111-406111.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91