Zeeland moet behouden blijven Een bijzondere stad, en verdeelde stad Oudste Zeeuwse schuifbalans weer te pronk Monique de Ritter (20) uit Hulst bezoekt Israël en Palestijnse gebieden. a 1 ZPZC Vrijdag 22 augustus 2008 2 7 Boswachter Marijke Lieman legt uit hoe de hoogte van de te rooien bomen is te meten. foto Camile Schelstraete .A I -mth Monique de Ritter in Jeruzalem met achter haar de Klaagmuur. door Sheila van Doorsselaer HULST - Je bent twintig lentes jong, reislustig, sociaal en politiek bewust en hebt een niet aflatende behoefte om te weten, te begrij pen en je steen bij te dragen in de maatschappij. Waar ga je dan naar toe? Monique wilde naar Israël. „Doe maar niet", zei haar vader. „Want is het daar wel veilig?" Uit eindelijk raakte hij net zo enthou siast als zijn dochter. Onder de vleugels van Togetthere, het jonge renprogramma van ICCO Kerk in Actie was ze immers in goede handen. De organisatie regelt jaar lijks een jongerenreis naar een ont wikkelingsland om jongeren in contact te laten komen met de lo kale bevolking. Na een veiligheids training in Nederland, waarin on der andere werd uitgelegd hoe zich te gedragen bij het passeren van een Israëlisch checkpoint, ver trok ze half juli met nog elf jonge ren voor drie weken naar Israël en de Palestijnse gebieden. Ze hield een weblog bij van haar reis. Jeruzalem.... een bijzondere stad. Het is een mooie stad, een warme stad, een religieuze stad, en een verdeelde stad. Over de politieke situatie had ze zich thuis uitvoerig ingelezen. Maar echt voorbereid op wat ze in Israël te zien kreeg, was ze niet. Het leven van alledag, gelardeerd met angst, woede en beperkingen voor zowel de Palestijnen als de Is raëli's maakte dan ook een diepe indruk op Monique. Iets wat me echt geraakt heeft was dat boven sommige straten in He- bron netten opgehangen waren om de Palestijnen te beschermen voor 'Doe maar niet', zei haar vader. 'Want is het daar wel veilig?' Joodse settlers die afval, eieren, en an dere viezigheden vanuit het raam op hun hoofden naar beneden gooien. Ze bezocht Bethlehem, de West oever, werkte bij een Palestijnse boer, bezocht een weeshuis. Ze door René Hoonhorst AARDENBURC - De oudste schuifba lans, een soort weegschaal, van Zeeland is vanaf volgende week weer te zien in het Gemeentelijk Archeologisch Museum van Aar denburg. De Romeinse unster komt van daag na een zorgvuldige opknap beurt terug in het museum. Een unster is een schuifbalans, waar mee goederen en voorwerpen wor den gewogen. De balans bestaat uit een ketting, een schuifbalk, een bakje aan een ketting en hang- gewichten. Door met de gewich ten op de balk te schuiven, werd het juiste gewicht bepaald. Un sters werden - zowel op markt als thuis - gebruikt voor het wegen van graan, fruit, vis en klein han delswaar. Het weeginstrument was vooral vanwege zijn compact heid en gebruiksgemak populair. De zo'n veertig jaar geleden in Aar denburg opgegraven unster da teert uit de tweede of derde eeuw. De schuifbalans is niet compleet: ketting en hanggewicht ontbre ken. Wel werden ook enkele bron zen bakjes en een liggend stenen gewicht van drie Romeinse pon den (3 keer 327 gram) opgegraven. De unster werd de afgelopen maanden opgeknapt door restaura tieatelier Kempes uit Haelen. De bronzen onderdelen begonnen langzaam te roesten en kampten bovendien met bronsrot. De op knapbeurt was tijdrovend, maar kost de gemeente de kop niet. Voor 450 euro kan Aardenburg on derdelen van de oude schuifbalans weer laten zien. mn I GerechtsDeurwaardersKantoor Zeeland Uit een exploot van kandidaat-deurwaar der M.Weertman d.d. 14-08-2008 blijkt, dat t.v.v. Eric Jacobus Deijnen, wonende te Middelburg, aan DOMINIK DANIËL WOZNIAK, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het door de Kantonrechter te Middelburg gewezen vonnis van 14-07-2008. Bij dit exploot, waarvan D.D. Wozniak een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, is tevens bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes verbaasde zich erover dat zij als buitenlandse vrij kon reizen door het hele land, terwijl dat voor de eigen inwoners niet is weggelegd. Ook zijn er wapens, overal. Ook heel veel Israëliërs hebben te lij den onder de situatie en zijn doods bang. Hun grootste angst is om ver nietigd te worden en daarom is de maatschappij erg militaristisch. Over al op straat zijn militairen. De reis heeft haar gevormd. Ze gaat, nu ze aan de Roosevelt Aca demy is afgestudeerd in sociale we tenschappen, een master sociale en organisatie psychologie doen in Groningen. En later wil ze terug naar Israël. Om er de bevolking te helpen. „Al is het maar één gezin." www.togetthere.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 81