Zeelan Winkel voor minima wil Groene vinger in Hulst Fonds voor leefbaarheid Mosseldorp Philippine loopt niet voorop in de 'slecht nieuwsshow' 26 I Vrijdag 22 augustus 2008 PZC Benefietfestival in Sasse Vlaanderenhal voor minderbedeelden. Woningcorporatie stelt middelen beschikbaar voor projecten wijken. Gezellig Staatsbosbeheer koestert Zoetevaartbos met z'n natuurwaarden. Belabberde positie mosselsector mag op feest niet overheersen. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - De Stichting voor de Minderbedeelden uit Sas van Gent wil een maaltijdenvoorzie ning en ruilwinkel opzetten in de voormalige coffeeshop Highway in Kapellebrug. Verschillende makelaars raakten het pand de voorbije jaren aan de straatstenen niet kwijt. De stich ting wil het pand graag inrichten als een centrum waar minima te rechtkunnen voor voedselpakket ten, kledingruil, bijeenkomsten met lotgenoten en advies van maatschappelijk werkers. „Als we 140.000 euro neerleggen, is het pand van ons. Alleen, dat geld heb ben we niet", zegt Mariska Door nekamp van de Stichting voor de Minderbedeelden. Haar organisatie zag drie jaar gele den het levenslicht en opereert lan delijk. „Wij proberen mensen die tussen wal en schip zijn geraakt weer op het juiste pad te helpen. We willen voorkomen dat zij in een sociaal isolement raken. We zorgen indien nodig voor inbee ld De Stichting voor de Minderbe- deelden uit Sas van Gent houdt morgen een benefietfestival voor de aankoop van de voormalige coffeeshop Highway. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Woningbouwcorpora tie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen heeft 200.000 euro gestort in een speciaal leefbaarheidsfonds. Buurtverenigingen, clubs en wijk- organisatie kunnen een beroep op een bijdrage uit dit fonds doen als zij projecten aandragen die het wo nen en leven in Zeeuws-Vlaamse wijken positief beïnvloeden. Dat kan een buurtfeest zijn, maar ook de aanleg van een speelplaats. Het fonds bestond al enige tijd, maar er werd amper een beroep op ge- ZEEUWSE ALMANAK De Zierikzeeënaar staat niet echt te boek als handig. Maar hij wil zich niet laten kennen, dus pakt hij klussen wel aan. Onlangs was het weer zo ver. De lamp in de keuken had het bege ven. De man klauterde op een trap, deed iets onduidelijks en ver bood zijn vrouw om aan de licht knop te komen want dan zou ze del, proberen mensen aan werk te helpen of verwijzen ze door naar een specifieke hulpinstantie. We werken nu nog vanuit mijn huis in Sas van Gent, maar een eigen stek biedt ons de mogelijkheid om onze activiteiten verder te ont plooien. Het pand van Highway in Kapellebrug is een mooie locatie. Als dat niet lukt, dan het liefst el ders in deze regio. Of net over de grens met België", aldus Doorne kamp. De stichting streeft naar een stek van waaruit eigen maatschappelijk werkers, psychologen en juridisch medewerkers mensen met proble men (zoals schulden) hulp kun nen bieden. Om geld bij elkaar te sprokkelen, houdt de stichting morgen een sponsorloop en bene fietfestival in De Vlaanderenhal in Sas van Gent. Een veiling van arti kelen van de band De Kast en zan ger Jannes en deejay Nicky moet geld in het laatje brengen. Vanaf 9.00 uur zijn er sponsor-wandel- tochten van 2,4 tot 30 kilometer. Rond het middaguur begint het be nefietconcert met een optreden van zanger Andy de Witt. Tot 23.00 uur zijn er optredens van achtereenvolgens Roy van Lent, Brian van Hintum, Jordy van den Boer, Jeffrey Heesen, Dora, Martin Burg en Daniëlla. Er worden de he le dag goederen verkocht ten bate van de stichting. Q Meer informatie over het benefietfes tival op www.minderbedeelden.eu door Harold de Puysseleijr HULST - Staatsbosbeheer laat eind deze maand populieren kappen in het Zoetevaartbos in Hulst. Het is geenszins de bedoeling het bosge bied daarmee de nek om te draaien. Integendeel, legt boswachter Marij ke Lieman bij een bezoek aan een deel van het bos uit. „De populie ren in het bos hebben hun maxi mumhoogte zo ongeveer bereikt", wijst ze naar een vijfendertig me ter hoge kolos. „Ze vormen een be dreiging voor de andere boomsoor ten die er in de buurt staan. Halen we deze boom niet weg, dan komt de tamme kastanje die hier naast groeit in de verdrukking. Die krijgt dan niet genoeg licht, voe ding en vocht meer en gaat ka pot." Staatsbosbeheer heeft de populie ren zo'n dertig jaar geleden met een dubbel doel aangeplant. Het zijn bomen met een explosieve groei zodat je er snel een bos mee kunt maken. Ook verbetert de po pulier de structuur van de grond, waar de onderbegroeiing zoals vlier, hazelaar, meidoorn en sleedoorn van profiteert. Naast na tuurbeheerder is Staatsbosbeheer in geringe mate ook houtleveran cier voor de industrie. „Niet dat je van populierenhout bijvoorbeeld kasten kunt maken. Het is waaibo- menhout, zeg maar. 'Wat kan Hulst nog meer willen, dan zo'n prachtig bos op loopafstand van de stad' De bomen die hier gekapt wor den, gaan door de versnipperaar en dienen als brandstof voor de energiemarkt." Wie denkt dat het natuurgebied aan de rand van Hulst weinig bezoekers trekt, slaat de plank volgens Lieman mis. Na tuurlijk staat de boswachter niet daan. Reden voor Woongoed om het fonds nieuw leven in te blazen met een flinke aanvulling en een beter communicatiepakket. Voor de corporatie is de bevorde ring van de leefbaarheid in de Zeeuws-Vlaamse kernen naast het beschikbaar stellen van goede en niet al te dure huurwoningen een belangrijke doelstelling. Om in aanmerking te komen voor een bijdrage uit het fonds moet wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Die voorwaar den, de spelregels, worden uitge legd in een speciale folder die van af deze week te downloaden is van de website van de corporatie. Ook is de brochure te verkrijgen bij de drie gemeenten. Tamme kastanjes uit het Zoetevaartbos aan de Waterstraat in Hulst. foto Camile Schelstraete Zoetevaartbos De oppervlakte van het Zoetevaartbos bij Hulst is 50,3 hectare. Het perceel waar 363 populieren gekapt gaan worden is 3,8 hectare. De populieren in het bos zijn aangeplant in de jaren 1979 en 1980. De onderstammen van de gekapte bomen zijn bestemd voor de export en komen terug als fruitkistjes. Het hout van de toppen wordt gebruikt in de papierindustrie en de vezel plaatindustrie. De takken blijven liggen in het bos, waardoor er extra broedgelegenheid wordt gemaakt voor de soorten die laag bij de grond broeden. Ook zullen er meer insectenetende vogels komen doordat insecten ge bruik maken van het dode hout ('dood hout leeft'). dagelijks te posten om de wande laars te tellen. „Maar op een mooie dag lopen hier toch aardig wat mensen. Je kunt aan de paden zien, dat er goed gelopen wordt." Vooral voor het dagelijkse rondje met de hond voor de mensen uit de nabijgele gen woonwijk Groote Kreek is het bos nogal in trek. Bij de plannen die ooit geopperd zijn voor een doorgaande weg door het bos, de bouw van vakan tiehuisjes of een school, fronst Lie man de wenkbrauwen. „Wat ons betreft is dat allemaal absoluut niet aan de orde", zegt ze. „Wij vinden het bos juist heel be langrijk. We koesteren dit gebied en de natuurwaarden erin. Je moet het zien als een groene vin ger die in de richting van de stad wijst. Wat kan de gemeente Hulst nog meer willen, dan zo'n prach tig bos op loopafstand van de stad." Staatsbosbeheer, legt Lieman uit, doet er juist alles aan om het bos steeds aantrekkelijker te maken voor natuurrecreanten. Zo is enke le jaren geleden een paalkampeer- terrein aangelegd, waar vrijbuiters in de natuur zeg maar, legaal wild mogen kamperen. Kampeerders met een trekkers tentje mogen daar maximaal drie dagen hun kampement opslaan. Bij de paal zijn verder nauwelijks voorzieningen. „Verder hebben we diverse soorten vruchtdragende bomen aangeplant, zoals de tam me kastanje en notenbomen. Ie dereen mag hier gewoon in het bos naar hartenlust komen sneuke len", benoemt ze het snoepen van de vruchten in Vlaams dialect. De boswachters hebben niet al leen oog voor de mens in de vrije natuur, maar denken ook aan de dieren. Het Zoetevaartbos, meer bepaald de directe omgeving van de voor malige spoorlijn waarvan nog res tanten te vinden zijn, is namelijk de enige plaats in Zeeland waar de levenbarende hagedis nog voor komt. „We willen dit najaar wat maatregelen gaan nemen om die biotoop te beschermen. Hoe groot de populatie levenbaren de hagedissen is, weten we niet precies. Het zijn er waarschijnlijk niet heel veel, maar er is wel een aantal 'ritselbewegingen' gemeld waaruit blijkt dat het dier in dit bos voorkomt." Tip? redactie@pzc.nl een schok krijgen. Dat is inmiddels enige tijd geleden en sindsdien brandt de lamp de hele tijd. Deze week verslechterde de situa tie. De lamp in de kamer ging ook kapot. Ook hier slaagde de klusser er niet in om de lamp te repareren. In afwachting van betere tijden leest de vrouw haar boeken nu aan de keukentafel. Gezellig. door Raymond de Frel PHILIPPINE - Philippine steekt zijn kop heus niet in het zand, maar al te veel aandacht zal het mossel dorp volgende week niet schenken aan de dreigende rampspoed. Want als de mosselkwekers geen mosselzaad meer mogen vissen in de Waddenzee, hoe moet het dan met de jaarlijkse Mosselfeesten? Voorzitter Frank Wiskerke van de Stichting Mosselfeesten wil zo ver nog niet vooruitkijken. „We zullen er alles aan te doen om te voorko men dat het zo ver komt. Voorlo pig blijven we maar optimistisch." Natuur- en milieuorganisaties vochten met succes de aangevraag de vergunning voor de voorjaars visserij aan bij de Raad van State. Die stelde dat niet is aangetoond dat de zaadvisserij de natuur geen schade berokkent. Wiskerke zal er volgend weekend tijdens de ope ningsspeech van de 32e Mosselfees ten aandacht aan besteden, maar Philippine wil niet zoals Yerseke een vuist maken met protestacties. „Wij willen niet voorop lopen in de slecht nieuwsshow. Iedereen is al genoeg geconfronteerd met de toestand in de mosselsector. Bo vendien doen er aan de Mosselfees ten te veel verenigingen mee, om het evenement te laten domineren door de actualiteit." En dus bieden de Mosselfeesten za terdag 30 en zondag 31 augustus weer vertrouwde elementen als de wedstrijd mosselen opensteken, een kunstmarkt en veel muzikaal vertier. De Gentse zanger Bieze Baaze moet voor extra aanloop uit Vlaanderen zorgen. Op de vent- weg langs de Kasteelstraat wordt een stukje Philippine uit de jaren twintig nagebootst met een dou anekantoor, café, benzinestation en een klaslokaal uit grootmoe ders tijd. Q Kijk voor het programma van de Mos selfeesten op www.mosselstad.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80