Musicus gaat relatie aan met verhaal van Homerus nazomerfestival "WË Samenwerking geeft Gabriel Rios nieuwe inspiratie 19 2vJ f C Wiek Hijmans, componist en uitvoerend gitarist met Zeeuwse wortels, schreef de muziek voor de theatermarathon Odyssee. „De noten beleef ik anders als de ademhaling van de acteur erbij komt." door Ali Pankow neveld. De Odyssee in de fraaie vertaling van H. J. de Roy van Zuydewijn sprak hem zeer aan. „De eerste ontmoeting met Paul was een mooie erva ring. Hij vertelt het verhaal alsof hij dat aan zijn buurman doet. Zo gewoon, zo naturel. Ik heb toen meteen aangegeven dat ik zelf ook graag wil de spelen in de voorstelling. Ik kon echter niet bij alle optredens zijn, dus moest er een tweede gita rist komen. Zodra dat was geregeld, ging ik aan de slag." Bij die eerste ontmoeting al constateerde Hijmans een prettige wisselwerking tussen hem en Peter Sonneveld. Samen gingen ze op zoek naar eenheid in het materiaal aan tekst en mu ziek. „Het verhaal over de reis bestaat in feite uit losse hoofdstukken met veel wisselende sferen", zegt hij als componist. Het maakt immers nogal verschil of Odysseus bijvoorbeeld moet zien te ontsnappen aan de Cycloop, de eenogige reus, zich vermaakt in de armen van de mooie Circe, te rade gaat bij Tereisias in het dodenrijk of het ver leidelijk gezang van de Sirenen moet weerstaan. „Elk verhaal in het eerste deel is anders gekleurd, maar als componist kan ik in de muziek daar naast wel de rode draad van die jarenlange reis ac centueren. In het tweede deel is dat helemaal an ders. Daarin wordt verteld hoe het Odysseus bij zijn thuiskomst vergaat en is er geen sprake meer van dat eilandhoppen", licht Hijmans toe. „Ik ben er dol op", omschrijft hij zijn ervaring als uitvoerend musicus een specifiek aandeel te leve ren in een theatervoortstelling. Hij heeft net ook veertig keer gespeeld in de voorstelling Het huis van de moskee van René Groothof naar het gelijk namige boek van Kader Abdolah. „Dat was sa men met twee jonge toneelspelers. Ik loop daarin als gitarist draadloos rond en er wordt ook tegen me aan gepraat.'' Hij heeft ervaren dat aanwijzin gen van een dirigent anders zijn dan van een re gisseur. „Het gaat dan vooral om het gevoel voor muzikaliteit van de persoon in kwestie. Bij Peter is dat geweldig. Hij heeft zoveel ervaring en esthe tisch gevoel." Hijmans ervaart elke voorstelling van Odyssee weer anders. „Dat is echt heel bijzonder. Noten die ik bijvoorbeeld al tien jaar speel, ga ik plotse ling anders beleven als de ademhaling van de ac teur erbij komt. Paul doet het ook zo geweldig dat het elke avond weer een nieuw verhaal lijkt." Odyssee, di 2, wo 3, vr 5 en za 6 september, Nieuwe Kerk, Middelburg. Aanvang: 18.30 uur. Duur: 4,5 uur inclusief pauze met diner. Avonturen en tegenslagen kenmer ken de terugreis van Odysseus. Hij doet er tien jaar over om na de Tro jaanse oorlog weer thuis te komen op zijn eiland Ithaka. En als hij daar dan eindelijk aankomt, wacht hem een klein le ger van aanbidders dat vecht om de hand van zijn vrouw Penelope. De Odyssee, het beroemde verhaal van Homerus, inspireerde Peter Sonneveld, artistiek leider van Bonheur Theaterbedrijf Rotterdam, tot een bewer king van het hele boek. Wiek Hijmans compo neerde op zijn verzoek de muziek. Dat resulteer de in een drie uur durende marathonvoorstelling. Het eerste deel De wraak van de zee verhaalt over de terugreis van de Griekse held. Na de pauze, waarin een maaltijd wordt geserveerd, volgt De laatste beproeving het verhaal over de thuiskomst van Odysseus. Acteur Paul R. Kooij vertelt het klassieke epos tijdens het Zeeland Nazomerfesti val in de Nieuwe Kerk in Middelburg. „Het verhaal is leidend, maar de muziek is meer dan dienend daaraan. Het is heel mooi om als mu sicus een relatie aan te gaan met het verhaal", zegt Hijmans. Hij tekent voor de composities in de gehele voorstelling. Als uitvoerend gitarist treedt hij zelf alleen in het eerste deel op. In De laatste beproeving wordt de muziek vertolkt door Joost Buis (trombone) en Örzse Adam (altviool). „Ik had niet zoveel met Griekse mythologie. Op merkelijk wellicht, omdat mijn familie juist nogal wat oud-talige mensen telt. Mijn grootvader bij voorbeeld was leraar oude talen. Zelf koos ik be wust voor het atheneum in plaats van voor het gymnasium, waar je 'al dat Grieks' kreeg, zoals ik van mijn zus had gehoord. In die tijd wilde ik vooral veel tijd hebben om gitaar te spelen, maar ik heb het later wel als gemis ervaren, die oude ta len", vertelt Hijmans. Hij was verheugd met de opdracht van Peter Son- foto Bas Czerwinski Gabriel Rios werd geboren in Puerto Rico en woont al lange tijd in België. Met zijn zonnige popliedjes is hij een graag geziene gast op menig podium. Bij het Nazomerfestival, waar hij in 2004 ook te gast was, verzorgt Rios het slotconcert op het Abdijplein. door Mischa Beckers Rios is doorgaans met een flinke band op pad maar op het Nazomerfestival heeft hij maar twee muzi kanten bij zich. Het zijn de Belgische jazzpianist Jef Neve en percussionist Kobe Proesmans, ook geen on bekenden van het festival. Jaren geleden trad Rios op bij de ZaMu Awards. Tijdens een van zijn nummers deed Ne ve mee. „Hij speelde op een manier zoals ik piano altijd al heb willen horen. Ik wist meteen dat dit het geluid was dat ik wilde." Onlangs bracht Rios zijn goedlopende album Angelheart uit. Hij liep een tijdje met het idee rond om een extra cd op te nemen met akoestische nummers die hij gratis kon verstrekken. Die extra cd werd uiteindelijk Morehead, Het live brengen van die nummers bood de mogelijkheid om eindelijk met Neve uitgebreider samen te spelen. Rios zocht naar de minimaal benodigde combo-achtige samen stelling. Die vereiste nog een drummer en dat werd per cussionist Proesmans. „Kobe speelt in mijn eigen band en in veel andere gezelschappen. Ik ben een enorme fan van zijn spel en in ons huidige trio kan hij weer een heel andere kant van zichzelf laten z;ien." De setlist staat vast en bestaat uit nummers yan Rios zelf, enkele oudere Puerto Ricaanse liedjes, wat covers (van Ni- na Simone en ook Voodoo Chile van Jimi Hëndrix) en twee stukken die Rios en Neve samen schreven. „Voor mij als popmuzikant is het wat moeilijker om te improvi seren, zowel qua setlist als binnen de nummers. Met lef stelde ik daarom van te voren de arrangementen vast. We hielden het daarbij zo simpel mogelijk." Rios en Neve gaan hierna verder met hun eigen bands en projecten, maar het succes van dit trio smaakt naar meer. „Op dit moment schrijf ik nummers voor een nieuwe cd en ook Jef zal een album uitbrengen. Hij beïnvloedde mijn schrijfstijl enorm; de samenwerking gaf me nieuwe inspiratie. Jef staat erg open voor vele muziekstijlen en be nadert die vanuit allerlei invalshoeken. Ik heb geprobeerd hem te 'stelen' en op te nemen in mijn band, maar daar voor is hij niet beschikbaar. Maar goed, het trio houdt niet op te bestaan. Als onze cd's afzijn gaan we zeker weer toeren." Gabriel Rios, zaterdag 6 september, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur Gabriel Rios foto Frouwkje Bijlstra/GPD Componist/gitarist Wiek Hijmans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71