'En, ook heel belangrijk, het swingt als een tierelier' nazomerfestival Muziek van Racoon leent zich uitstekend voor het festivalhart 15 foto Ronald Hoeben en bassist Kasper Kalf zijn jonge honden. „Benja min Herman heeft ze uitgezocht", vertelt Teeu- wen in een interview met Revu. „Het leek hem een goed idee om met jonge jongens te werken, omdat die niet zoveel met Sinatra hebben. Deze muziek kan heel snel gezapig gaan klinken. In het begin had ik nog wel de fantasie om met een big band te gaan optreden en de nummers te breng en zoals Sinatra ze ook bracht. Maar met een bandje kun je er wat aan toevoegen. Dit is rau wer. En, ook heel belangrijk, het swingt als een tierelier." Liedjes als Pennies from heaven, The lady is a tramp, Willow weep for me en Angel eyes zijn 'al veel eerder, veel vaker en veel beter door anderen gezongen', stelt Teeuwen in de ondertitel die hij het programma heeft meegegeven. Wat is dan zijn reden om ze ook uit te voeren? „Ik wil men sen kunnen raken"* zegt hij. „Ik wil dat ze horen wat ik erin hoor. Dat ik met andere mensen kan delen waarom ik deze muziek zo goed vind. Dat is de kick waar ik het voor doe." Gezien de lovende recensies en bijvoorbeeld een uitnodiging voor de laatste editie van het North Sea Jazz Festival geeft hij wellicht ook blijk van valse bescheidenheid. Teeuwen is een perfectio nist. Hij zegt zo vrij te willen worden dat hij het gewone zingen kan ontstijgen. „Het betekent dat je je niet meer druk hoeft te maken over de vraag of iets wel of niet klopt. Je kunt ervan uitgaan dat het technisch goed zit. En dan kun je je gaan be zighouden met waar het echt om gaat: de pure muziek. Ik word al vrijer. Bij ieder optreden komt er een dimensie bij. Ik zing met wisselende frase ring. Denk maar aan hoe Ella Fitzgerald de num mers helemaal uit elkaar scheurde. Wat dat be treft heb ik nog veel te leren." Bij zijn eerste schreden op het zangpodium werd hij nog overmand door prestatiestress, tegenwoor dig gaat het steeds beter. „Ik wil me er op geen en kele manier makkelijk vanaf maken. Ik moet echt op scherp staan om het publiek te overtuigen." Hans Teeuwen was deze zomer niet beschikbaar voor een interview. Voor dit verhaal is gebruik ge maakt van recente interviews in NRC Handelsblad (door Hester Carvalho), Revu (door Guuz Hoog- aerts) en de Geassocieerde Persdiensten (door Daph ne Broers) waarbij ook de PZC is aangesloten. Hans Teeuwen, dinsdag 2 september, Abdijplein, Mid- delburg. Aanvang: 21.00 uur. Hans Teeuwen: „Ik wil mensen kunnen raken." Wie een avondje wil lachen, kan beter thuisblijven. Wie een swingende en opwindende uitvoering wil horen van liedjes van Frank Sinatra, moet zich het programma Hans Teeuwen zingt niet laten ontgaan. door Ernst Jan Rozendaal Iedereen kent Hans Teeuwen als cabaretier, maar sinds een jaar toert hij door het land met het programma Hans Teeuwen zingt. Daarin vertolkt hij liedjes van onder ande ren Cole Porter, Rogers Hart en Cy Cole man. De meeste daarvan zijn ooit ook gezongen door Frank Sinatra. In een interview met NRC Handelsblad zegt Teeuwen dat hij acht jaar lang non stop naar de Amerikaanse zanger heeft geluis terd en diens optredens op dvd keer op keer heeft bekeken. „Toen ik zo gegrepen raakte door Sina tra, bedacht ik dat dat iets betekent. Namelijk dat hij iets heeft wat ik in andere muziek mis." Het liedjesprogramma is niet uit de lucht komen vallen. Bezoekers van de Terneuzense jazzclub Porgy Bess hebben de cabaretier zes jaar gele den al kunnen horen jammen met een band waarin onder anderen pianist Michiel Borsdap en gitarist Jesse van Ruller speelden. Borstlap en Teeuwen liepen elkaar regelmatig tegen het lijfin het Amsterdamse café Toomler. Daar jamde hij met de jazzmuzikanten. „Hans is een uitmunten de zanger en hij is buitengewoon muzikaal", al dus Borstlap. Het is niet voor niets dat hij hem al liet meezingen op zijn album Gramercy Park. Dus wie misschien denkt dat Teeuwen in zijn liedjesprogramma de oude jazz-zanger parodi eert, zal bedrogen uitkomen. „Het is geen stunt", zegt hij in een interview met Revu. „Ik wil ge woon echt goed zingen. Niet drijven op de char me van het amateurisme." In het NRC Handels blad-interview onderstreept saxofonist Benjamin Herman dat. „Vooral in het begin zag je mensen in de zaal verwachtingsvol kijken: Wanneer komt de grap? Maar de grap komt niet. Dit is een ander soort optreden." Met opnieuw Jesse van Ruller is Herman dit keer de bekendste jazzmuzikant in de band van Teeu wen. Pianist Ruben Hein, drummer Joost Kroon Jaren geleden speelde Racoon al eens op het Abdijplein. Nu geven ze er, als inmiddels gevestigde band, een optreden tijdens het Nazomerfestival. „Het is een prachtige plek om te spelen. Je kunt er heel mooi uitpakken met het licht." door Rolf Bosboom Het is uiteraard de locatie die het optreden van de Zeeuwse band bijzonder maakt. Maar niet alleen dat, zegt bassist Stefan de Kroon. „Ook bijzonder is voor ons het feit dat we nauwelijks nog in Zeeland spe len. Het is eigenlijk de enige grote show die we dit sei zoen in deze regio doen." En dat terwijl Racoon de afgelopen tijd op vrijwel alle grote festivals was te zien en ook geregeld uitstapjes over de grens maakte. „In België kennen ze ons inmiddels wel." Ook in Duitsland wordt aan de weg getimmerd, on der meer door een tournee in september, samen met de Noorse band Minor Majority. „Onze laatste plaat, Before you leave, komt dan ook in Duitsland uit", zegt De Kroon. „Het wordt een deftige release, met een grote pro motiecampagne. We hopen dat het wat gaat worden." Racoon bestaat inmiddels ruim tien jaar. Het verhaal van de band is welbekend: een flitsende start met het album Till monkeys fly (2000, met de klassieker Feel like flying maar na de opvolger Here we go, stereo! (2001) daar platen maatschappij Sony op straat gezet Vervolgens vocht het kwartet zich op eigen kracht terug en behaalde een mega- succes met de cd Another day (2005) en de grote hit Love you more. In maart van dit jaar kwam het vierde album uit: het akoestische en veelal verstilde Before you leave - muziek die zeker op het Abdijplein goed tot haar recht zal ko men. Over de cd waren de meningen nogal verdeeld. „Wij zijn er nog steeds erg blij mee", zegt De Kroon. „We blijven het een prachtig album vinden, echt een groei plaat, maar ook wel een moeilijke plaat. Dat hadden we zelf aanvankelijk niet zo in de gaten." Momenteel bereidt de band een theatertournee voor, die in oktober begint. „Dat is erg leuk om te doen. Elk num mer proberen we in een andere jasje. De ene keer past het niet en dan kom je terug bij het origineel; de andere keer past het juist heel goed. Maar het is niet zo dat we per se elk nummer willen verbouwen." Het concert op het Abdijplein wordt geen voorproefje op die theatertournee, zegt De Kroon. „Voor ons past dit concert meer in de festivalreeks." Racoon, vrijdag 5 september. Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. Racoon foto Rob Walbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67