Uniek artistiek hart festival laat zich niet zomaar verplaatsen 4 6 8 11 12 15 17 19 22 23 3 nazomerfestival Het Zeeuwse land verandert opnieuw in een bijzonder podium voor theater. Het Abdijplein is weer met liefde bereid als hart voor artistieke ontmoetingen te fungeren. Het Zeeland Nazomerfestival kan beginnen. door Rolf Bosboom Trouwe bezoekers weten inmiddels ongeveer wat ze kunnen verwachten. Toch is het Na zomerfestival er ook bij deze achtste editie erin geslaagd bijzondere locaties te vinden voor haar producties. Dat geldt zeker voor de ope ningsvoorstelling Kwartet, die wordt opgevoerd in het opslaggebouw voor radioactief afval in Vlissin- gen-Oost, een imposante plek die doorgaans maar voor weinig mensen bereikbaar is. En het Strind- berg-stuk Dodendans wordt gesitueerd bij de Walcher- se bunkers, wat het publiek een landschappelijke er varing moet bezorgen van dezelfde orde als destijds Coupure in Zonnemaire (2002). De andere twee loca tievoorstellingen zijn de reizende productie Vandaag geen vis (gespeeld voor de gevels van huizen) en het muziektheaterstuk Zilke in het Goese recreatiepark de Hollandsche Hoeve. „Het festival kent een vast stramien waarbinnen steeds wordt gewerkt", zegt festivaldirecteur Ruud van Meijel. „In die zin is er deze keer niet echt sprake van een nieuwe ontwikkeling. We hopen natuurlijk wel dat dit de beste editie tot nu toe wordt. Zeker nieuw is dat er allerlei samenwerkingen zijn ontstaan met andere Zeeuwse instellingen, geheel op hun ver zoek." Het gaat daarbij onder meer om Muziekpo- dium Zeeland, CBK Zeeland (centrum beeldende kunst) en Het Bedrijf v/h, waarmee gezamenlijke pro jecten zijn opgezet. Het programma voor het Abdijplein in Middelburg, het vaste festivalhart, valt vooral op doordat bij vrij wel elk optreden sprake is van de versmelting van uit eenlopende genres en samenwerkingsverbanden. „Het zijn vooral de artiesten zelf die momenteel erg bezig zijn met het zoeken naar andere stromingen, andere invalshoeken. Dat geldt zeker voor Vlaande ren." Grote publiekstrekkers zijn Racoon, Hans Teeu- wen en Gabriel Rios. Het festival blijft proberen nieuwe doelgroepen aan te boren. Om het bezwaar van de afstand weg te ne men rijden dit jaar, als proef, op enkele dagen bussen vanuit Zierikzee, Terneuzen, Goes en Vlissingen naar het Abdijplein. Van Meijel: „We krijgen regelmatig, ook van overheden, de vraag: kan het festivalhart niet reizen? Daar hebben serieus naar gekeken, maar het Abdijplein blijf toch een unieke plek. Omdat het festivalhart is bedoeld voor alle Zeeuwen, zetten we nu voor het eerst bussen in. Als het een succes wordt, proberen we dat uit te bouwen." Ook wordt, met een reclamecampagne, gemikt op be zoekers vanuit West-Brabant, „We zijn geen exclusief Zeeuws festival. We hebben ons altijd erg ingespan nen om wat we doen in het land te laten zien, maar we missen de middelen om een echt goede landelijke campagne op te zetten. Daarom hebben we gezegd: laten we niet op te veel paarden wedden en ons voor al op West-Brabant concentreren." De afgelopen maanden is er, in het kader van de nieu we vierjarige subsidieperiode, volop gesproken over de toekomst van het evenement. Theaterproductie huis Zeelandia, organisator van het festival, acht een forse verhoging van het budget noodzakelijk om tot een gezonde financiële basis te komen. Ondanks de brede waardering voor Zeelandia is het nog steeds de vraag in hoeverre Rijk en provincie daaraan tegemoet willen en kunnen komen. Vooral op landelijk niveau is de situatie erg onduidelijk. „Op dit moment is het gewoon een zootje", zegt Van Meijel. „Ik kan het niet anders noemen." Die discussie werpt geen schaduw over deze editie, verzekert de festivaldirecteur. „Ik merk geen enkele invloed, ook niet op ons enthousiasme." Wel be treurt hij het dat Zeelandia waarschijnlijk pas in no vember weet waar het aan toe is. „Volgend jaar wil len we weer een grootschalige productie neerzetten: De storm van Shakespeare in de Wilhelminapolder. Dat is ook nodig om latent publiek te bereiken. Maar de voorbereiding daarvan vergt veel tijd, terwijl we geen idee hebben van onze polsstok. We weten pre cies wat we willen, maar niet wat we kunnen." Kwartet: gevaarlijk spel bij de GOV RA Vandaag geen vis: reizend huiskamerdrama Dodendans: huwelijksoorlog in Walchers bunkerlandschap Flamenco Barroco: Spaanse muziek met Zeeuws tintje Zilke: Grotesk muziektheater tussen de Goese bomen Hans Teeuwen: Cabaretier in de rol van crooner Het Bedrijf v/h: Op zoek naar de bron van de fantasie Odyssee: Theatermarathon met Zeeuws gitaarspel Overzicht programma Abdijplein Overzicht locatievoorstellingen m Oplage: 115.000 exemplaren Coverfoto: Koen Broos Vormgeving: Felix Binicewicz, Margreeth Ernens Eindredactie: Rolf Bosboom Het Abdijplein tijdens het Nazomerfestival. Deze bijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant foto Lex de Meeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55