Dat éne moment dat Oranje wisselt scherp en ziet concurrentie falen Rogge vraagt Bolt om wat meer respect Wonderlijke zomer estafetteploeg krijgt vervolg met finale. Nederlandse hockeyers veroordeeld tot troostfinale. Worstelaar stort in na verlies in finale Paarden nog niet naar huis door tyfoonalarm Brentjens start met scheurtje in zijn pols Derde goud voor voetbalsters VS Booth en Nieuwenhuis strijdend ten onder Martineau negentiende na eerste dag tienkamp Taekwondoka Bekkers verliest twee keer Brons levert Afghaan een nieuw huis op 40 Vrijdag 22 augustus 2008 PZC Tyson Gay (links) wacht op teamgenoot Darvis Patton. De wissel loopt ver keerd af waardoor de Amerikanen de finale missen, foto David J. Phillip/AP door Roel Wiche PEKING - Dertig centimeter lang, vijftig gram licht. Een estafettestok je zal nooit de hoofdprijs voor re volutionaire kunst winnen, maar één keer in de vier jaar kan het goud waard zijn. De Nederlandse 4x100 meter-ploeg bleek gisteren in tegenstelling tot de concurren tie handvast en holde verrassend met een derde plaats (38,87) in de eerste heat de olympische finale binnen. Niets voor niets trainden Caimin Douglas, Maarten Heisen, Guus Hoogmoed en Patrick van Luijk ve le uren op het meest cruciale on derdeel van de estafette: het door geven van het stokje. Het Oranje kwartet weet dat het op pure snel heid kansloos is tegen de toplan- den en dus moet de winst ergens anders gehaald worden. En dat is, om met boegbeeld Douglas te spre ken, 'zo scherp mogelijk wisselen'. „We hebben het helemaal erin ge drild, iedereen weet precies waar en hoe hij het stokje moet overge ven. Als andere landen daar min der op trainen, dan is dat hun pro bleem." Douglas doelde met een schuin oog op de teams die in de eerste halve finale als atletiekpupillen met het stokje schutterden. Liefst vier van de acht equipes haalden de finish niet. Met wederom de in dit toernooi zo falende Amerika nen als grootste schlemielen. Tyson Gay, toch niet de minste, greep mis. De Nederlandse ploeg nam bewust veel risico. Doordat de felle lampen van het Vogelnest weerkaatsten op de nat te baan was nauwelijks te zien waar de wisselzones van twintig meter lengte waren. Douglas: „Zo iets heb ik zelden meegemaakt. Ik bleef precies binnen de zone. Het was ontzettend moeilijk om iets duidelijk te zien." Met de kwalificatie krijgt de toch al wonderlijke zomer van de Ne derlandse estafetteploeg een onver wacht vervolg. De vier sprinters le ken niet eens Peking te gaan ha len, toen Australië iedereen per plex liet staan door de eigen ploeg vrijwillig terug te trekken. Waarop gisteren een Russische roulette volgde met een finaleplek als cli max. Omdat in de andere halve fi nale ook de sterke Britten faalden, mag Team Oranje blijven dromen van een stunt. Slechts vier landen, waaronder favoriet Jamaica, waren gisteren sneller. Douglas: „Zo gaat dat in de estafette. It's all in the ga me." door Robert-Jan Friele PEKING - De Nederlandse hock eyers maakten tegen Duitsland een aloude fout en benutten tij dens de strafballenserie niet de ontsnappingsroute die alsnog gebo den werd. In de troostfinale tegen Australië is olympisch brons nu het maximaal haalbare. In zijn vierhonderdste interland, met vier minuten te spelen, had Jeroen Delmee hem voor het grij pen. Nadat hij in 1996 en 2000 goud had gewonnen, en in 2004 zilver, dacht hij morgen nogmaals voor goud te gaan in zijn vierde olympische finale op rij. De avond was tot dusverre uitste kend verlopen. Dat de halve finale tegen wereldkampioen Duitsland stug zou zijn, wisten ze op voor hand. Nederland had zich daarom voorgenomen rustig te spelen, ge duldig, wachten op die ene kans of die ene strafcorner. Taeke Taekema, met tien treffers topscorer van het toernooi, mocht twintig minuten voor tijd voor het eerst aanleggen. De Duitsers lie pen zijn sleeppush eruit. Keeper Max Weinhold vierde het als ware het een doelpunt. Vijf minuten voor tijd, tweede corner. Raak. Duitsland stond achter met 1-0. Over wat er daarna gebeurde, kon den bondscoach Roelant Oltmans en zijn spelers kort zijn: het had nooit mogen gebeuren. Want na de reguliere speeltijd volgde een verlenging van vijftien minuten, en daarna waren er nog strafballen genomen. Maar dat deed in hun verhalen nauwelijks ter zake. (Voor de feiten: Rob Reekers en Roderick Weusthof misten een bal in de serie van vijf. Taekema schoot zijn tweede over, nadat ook de strafballenserie was verlengd en elke fout dodelijk zou zijn.) Er was slechts één moment waar over alle hockeyers spraken: de 1-1. De strafcorner die Duitsland kreeg, seconden na het doelpunt van Taekema, had een waarschu wing moeten zijn. En toch vond Moritz Fuerste met een strakke pass Philipp Zeiler, op nog geen meter afstand van doelman Guus Vogels. Delmee: „Ik weet niet eens van wie die pass kwam of hoe het ge komen is. Maar ik draai me om en hij staat helemaal vrij." Reekers: „Ik weet niet eens wie er scoorde." Ze wisten evenmin wie zijn man had laten lopen, een Duitse verde diger nota bene. Of ze wilden het niet zeggen, net als Oltmans. „Ik ga me niet met de schuldvraag be- PW In de halve finale spelen de Ne- derlandse hockeyers met 1-1 ge lijk tegen Duitsland. Oranje ver liest vervolgens na het nemen van strafballen. PEKING - De zegegebaren van de Ja- maicaanse atleet Usain Bolt na zijn overwinning op de olympi sche 100 meter zijn slecht gevallen bij Jacques Rogge. De Belgische voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité vindt dat Bolt wel wat meer respect mag tonen voor zijn tegenstanders. „Dat gebaar van 'pak me dan, als je kan' moet hij niet herhalen", zei Rogge gisteren. „Ik heb er geen probleem mee als hij na de finish zijn schoenen triomfantelijk laat zien, maar hij zou ook zijn tegen standers even moeten bedanken met een hand of een tik op de schouder." Bolt werd olympisch kampioen op de too meter en her haalde dat kunstje op de dubbele afstand. Beide keren liep de 21-jari- ge Jamaicaan een wereldrecord. PEKING - Worstelaar Joesoep Ab- doesalomov uit Tadzjikistan is gis teren onwel geworden nadat hij de finale had verloren in de klasse tot 84 kilogram. Op weg naar de pers conferentie zakte de dertigjarige Abdoesalomov in elkaar en werd vervolgens behandeld door me disch personeel. Waarschijnlijk was uitputting de boosdoener. Ab doesalomov verloor de finale van de Georgiër Revazi Mindorashvili. HONGKONG - De olympische dres- suurpaarden vliegen vandaag niet terug naar Nederland. Door een ty foonalarm zijn de vluchten waar paarden aan boord zouden zijn ge- canceld. Olympisch kampioen Sali- nero moet dus nog een dag in Hongkong blijven. Ook Sunrise van Imke Schellekens-Bartels en Nsdine van Hans Peter Minder- houd kunnen nog niet weg. PEKING - Mountainbiker Bart Brentjens rijdt morgen zijn laatste grote wedstrijd met een scheurtje in zijn linkerpols. Die blessure liep hij half juni op, maar is pas deze week na een mri-scan in het olym pisch dorp vastgesteld. „Ik had er al die weken last van, maar ging er niet van uit dat het ernstig zou zijn. Als ik terugben in Nederland moet de pols acht weken in het gips", vertelde Brentjens. PEKING - De Amerikaanse voetbal sters hebben voor de derde keer een gouden medaille gewonnen op de Olympische Spelen. Na At lanta (1996) en Athene (2004) was het in Peking ook weer raak. In de finale tegen Brazilië, net als in Athene ook weer finalist, werd slechts één keer gescoord. Carli Llo yd maakte in de de verlenging de verlossende treffer: 1-0. QINGDAO - De Tornadozeilers Mitch Booth en Pim Nieuwenhuis hebben gisteren in Qingdao tever geefs een aanval gedaan op olym pisch brons. Het Nederlandse duo eindigde in de medalrace op de knappe derde plaats. Daarmee belandde het tweetal op de vijfde positie in het eindklasse ment. Het goud was voor de Span jaarden Fernando Echavarri en An ton Paz. PEKING - Eugene Martineau heeft de eerste dag van zijn olympische tienkamp als negentiende afgeslo ten. De 28-jarige Limburger, bezig aan zijn tweede Spelen, veroverde op de 100 meter, het verspringen, kogelstoten, hoogspringen en de 400 meter een totaal van 4002 punten. Aan de leiding gaat de Amerikaan Bryan Clay. Die staat na vijf onderdelen op 4521 punten. PEKING - Dennis Bekkers heeft gis teren in de klasse tot 68 kilogram zowel zijn partij in de eerste ronde (3-4 tegen de Zuid-Koreaanse favo riet Tajin Son) als de herkansing (2-3 tegen de Turk Servet Tagezul) verloren. De 27-jarige taekwondo ka uit Den Bosch had recht op een herkansing, omdat Son de finale had bereikt. De Zuid-Koreaan won in de finale met 3-2 van de Amerikaan Mark Lopez. KABUL - Het brons voor de Af ghaanse taekwondoka Rohullah Nikpai heeft in zijn vaderland tot in het presidentieel paleis voor een jubelstemming gezorgd. Nik pai veroverde woensdag in de cate gorie tot 58 kilogram de eerste olympische medaille ooit voor zijn land. President Hamid Karzai stel de de taekwondoka alvast een nieuw huis in het vooruitzicht. zighouden. Zestien kerels hebben deze wedstrijd gespeeld." De conclusie moest ook niet zijn dat vier jaar training teniet was ge daan door één speler, meende Reekers. Ook al was de bewuste fout - niet opletten na een doel punt, daardoor een tegendoelpunt - Nederland de laatste jaren zo vaak gemaakt dat er uren aandacht aan werd besteed. Reekers: „We spelen zeventig mi nuten hockey, elf tegen elf Dan komt het nooit aan op één fout van één speler. Elke speler heeft positieve en negatieve dingen. Je wil alleen dat de teller aan de posi tieve kant staat aan het eind van de wedstrijd." In de kleedkamer, die na de wedstrijd erg lang dicht bleef, waren daarom geen verwij ten gevlogen naar het hoofd van de schuldige. Dat had volgens Reekers ook geen zin: „Ik kan zeg gen: jij had die vent moeten dek ken. Dan zegt hij: jij had die straf- bal moeten maken." Delmee: „De organisatie klopte gewoon niet op dat moment." Dat leidde tot een uitstekende wedstrijd van Nederland, met één moment van onoplettendheid. In terland 401 speelt Delmee niet te gen Spanje om goud, maar tegen Australië om brons. Terwijl hij een half uur na de wed strijd nog steeds niet wist wat er fout gegaan was. Reekers: „Maar daarvoor zijn we met zijn allen teamsport gaan doen." Na een maand in dit even fas cinerende als ondoorgronde lijke land durf ik het ruim hartig toe te geven: ik had van m'n leven nooit gedacht dat ik de Chine se Muur zou zien. Als semiactief lid van Amnesty International heb ik het ooit gewaagd een brandbrief naar De Grote Partij commissaris te sturen met een niet al te vleiend ver zoek een hele batterij dissidenten vrij te laten. Natuurlijk deed ik dat niet als enige (het werkadres van De Grote Partij commissaris is gauw rond gemaild) en natuurlijk had ik niet de illusie dat uitgerekend mijn brief tot ont manteling van de strafkampen in Binnen-Mongolië zou leiden. Maar ik kneep hem wel even toen de olym pische nachtvlucht naar Peking na derde: sta ik nog ergens op een zwar te lijst? Het was die kamikazegedach te die opnieuw opdook toen gisteren toch weer nieuws binnenkwam waar van ik had gehoopt (heel naïef ik geef het onmiddellijk toe) dat het nooit zou binnenkomen. De politie van Peking heeft twee be jaarde vrouwen van 77 en 79 voor een jaar naar een heropvoedings kamp gestuurd, slechts omdat ze vroegen of ze mochten protesteren te gen het platwalsen van hun huis. De oma's zijn uiterst staatsgevaarlijk: ze lopen allebei met een stok en me vrouw Wang is blind aan één oog. Alles schreeuwt dus om een nieuwe brandbrief aan de Grote Partijcom missaris. Vraag 1: gelieve mevrouw Wu en Wang onmiddellijk vrij te la ten. Vraag 2: wie moet er hier nu op nieuw worden opgevoed? Sta ik toch nog op die zwarte lijst. Maar dat kan me straks helemaal niks meer schelen. Roel Wiche

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42