Goud voor het kankeronderzoek Taking 2008 •au KWF juicht om Van der Weijden Van den Hoogenband euforisch van vreugde Van der Weijden: van leukemiepatiënt tot olympisch kampioen. Gouden plak bevestigt dat onderzoek naar stamceltherapie loont. Marcel Wouda: Dit is de bevestiging van zijn fantastische verhaal. 38 Vrijdag 22 augustus 2008 PZC Maarten van der Weijden (27) kroop woensdagochtend uit zijn zuurstof tent en won een dag later de eerste olympische gouden medaille op de 10 kilometer zwemmen in open wa ter. Hij bedankte niet als eerste zijn familie of zijn coach, maar iedereen die wel eens geld heeft gedoneerd aan het wereldwijde onderzoek naar kanker. „Anders was ik hier niet ge feest." door Cijs van Oosten PEKING - Een badmuts heeft Maar ten van der Weijden niet nodig, daarom staan met watervaste inkt op de zijkanten van zijn kaalge schoren hoofd de letters NED ge schreven. Maar van veel diepere be tekenis zijn de twee littekens, res tanten van twee boorgaatjes in zijn schedel als gevolg van een her senoperatie. Op 12 maart 2001 kreeg Maarten van der Weijden te horen dat hij acute lymfatische leukemie had. De wiskundige wilde meteen van de arts zijn reële overlevingskan sen horen: dertig, hooguit vijftig procent. Hij onderging vier chemo- kuren en een stamceltransplanta tie. Twee jaar later zwom hij weer op een wereldkampioenschap. „Het was dramatisch nieuws, maar ik besloot er het beste van te maken", vertelt Van der Weijden ruim zeven jaar later. „Ik heb het ondergaan en vertrouwen gehad in de artsen. Ik ben de mensen die mijn genezing mogelijk hebben ge maakt heel dankbaar." De langeafstandszwemmer, we reldkampioen op de 25 kilometer, wil graag het sportende boegbeeld van het internationale kankeron derzoek zijn. Van der Weijden wil mensen inspireren, hoop geven. Ze laten weten dat 'kanker niet het einde hoeft te betekenen'. „De kan ker en de genezing hoort bij mijn verhaal. Het heeft me gemaakt tot wie ik ben." De Noord-Hollander heeft geleerd van de 'ellendige lan- ge periode' in het ziekenhuisbed. Van der Weijden herkent een pa rallel tussen zijn genezingsproces en de manier waarop hij een wed strijd zwemt. „Ik heb mijn behan deling stap voor stap gedaan", ver telt hij. „Ik had pijn, ik was moe en dacht niet aan de volgende week of de volgende dag. Ik dacht alleen aan het volgende uur. Ik' bleef geduldig. Ik heb dezelfde in stelling bij het zwemmen: ik ben geduldig en wacht op mijn kans." Hij barstte na de gewonnen we reldtitel in mei van het zelfvertrou wen en had zich fysiek optimaal voorbereid op de olympische race in het water van de roeibaan. Om conditioneel optimaal te zijn be sloot hij in januari van dit jaar ge bruik te maken van de zuurstof tent. De zuurstofarme lucht in de tent simuleert de omstandigheden van een hoogtestage op 4000 me ter en stimuleert de aanmaak van rode bloedlichaampjes. Van der Weijden sliep elke nacht een uur of tien in de tent en dook er overdag nog eens vier tot vijf uur in. In het olympisch dorp Maarten van der Weijden verrast in Peking. De voormalig kanker patiënt geniet intens, na zijn gou den race op de 10 kilometer zwemmen in open water. kreeg hij een eenpersoonskamer toegewezen waar hij rustig verder ging met zijn 'kampeertraining'. Het was eenzaam maar het hielp hem ook zich af te sluiten. Het contact met de buitenwereld ver liep via internet. De wedstrijd verliep volgens het ra ceplan dat hij met zijn coach Mar cel Wouda had gemaakt. Van der Weijden schoof in de voorlaatste ronde naar voren, was in de eindsprint sneller en bleek ieder een ook nog eens tactisch te slim af te zijn. Van der Weijden, 2.05 meter lang, torende op het po dium hoog boven iedereen uit. Hij liet het moment tijdens het spelen van het volkslied op zich inwer ken, wreef zijn handen langzaam over zijn gezicht en sloot zijn ogen. „Ik heb er vaak aan gedacht hoe mooi het zou zijn om op het olympische podium te staan. En toen ik daar stond voelde dat ook zo. Het is echt ongelooflijk mooi." WÊÊÊÊÈIBÈÊÊÊIÊS MmÊmmWÈÊT De gouden ochtend van Maarten van der Weijden in een paar beelden samengevat. In zijn eigen tempo op weg naar de finish (linksboven), even een moment voor zichzelf (linksonder), juichend ;net zijn vriend Pieter van den Hoogenband en een zucht van ongeloof nadat hij de gouden medaille omgehangen heeft gekregen (rechts). foto's ANP en EPA AMSTERDAM - Het olympische goud voor Maarten van der Weij den is bij KWF Kankerbestrijding met gejuich ontvangen. De triomf van de vroegere kankerpatiënt be vestigt de gedachte van KWF dat het onderzoek naar stamcelthera pie loont. De marathonzwemmer dankt zijn genezing aan stamcel transplantatie. Op het hoofdkantoor van KWF in Amsterdam werd er gisteren over nagedacht om Van der Weijden binnenkort op passende manier te feliciteren. „Ambassadeurs hebben we niet, anders zouden we hem zeker een dergelijke functie geven", liet een woordvoerder weten. „De vrijwilli gers zijn onze ambassadeurs." Het KWF telt momenteel zo'n 120.000 vrijwilligers. Ten bate van KWF Kankerbestrijding zwom Van der Weijden al herhaaldelijk het IJsselmeer over. Ook trad hij op in verschillende spotjes voor het fonds. Het basisdee van stamceltherapie bestaat uit de transplantatie van stamcellen ter vervanging van af wezige of defecte cellen, weefsels of organen. Wetenschappers ver wachten veel van stamcelonder zoek en -therapie. Stamceltherapie staat nog in de beginfase, bij pogin gen humane stamcellijnen op te zetten. De aanpak is echter omgeven met veel onzekerheden en ethische vra gen. Klinische stamceltherapie is in Nederland verboden. Volgens het ministerie van Volks gezondheid zijn er nog te veel risi co's aan klinische stamceltherapie verbonden. Alleen de academische centra en het Nederlands Kanker Instituut mogen het als experi ment toepassen. Vier jaar geleden ontving Bob Lö- wenberg uit handen van Maarten van der Weijden de prof dr. P. Muntendam prijs. Löwenberg werd onderscheiden voor zijn bij drage aan de ontwikkeling van stamceltransplantatie. Een jaar eerder was Van der Weij den, door velen ook wel de Lance Armstrong van de Lage Landen ge noemd, genezen van de leukemie, die hem in maart 2001 had getrof fen. PEKING - Pieter van den Hoogen band was gisterochtend met de volledige zwemploeg als supporter aanwezig bij de gouden olympi sche race van zijn vriend Maarten van der Weijden. Hij keek met be wondering naar de zwemmer, met wie hij bijna dagelijks het zwem bad in Eindhoven deelt. Van den Hoogenband schreeuwde het uit tijdens de laatste tientallen meters van de race. „Als wij begin nen met trainen ligt hij er al een half uur in en als wij stoppen gaat hij nog een uur door", aldus Van den Hoogenband nadien met een brok in zijn keel. „Hij is zo'n taaie kerel, ik werd helemaal gek toen hij als eerste aantikte." Van den Hoogenband zat gister ochtend al om 6.00 uur met Van der Weijden aan het ontbijt in het olympisch dorp. „Daar vertelde hij al dat hij alles in zijn kop had. Het komt hier gewoon uit. Dat geloof je toch niet. Ik ben euforisch van vreugde. Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt." Voor Marcel Wouda, sinds okto ber 2006 de trainer van Van der Weijden, was het ook een emotio nele dag. „Hij was goed in vorm maar ook tactisch de beste van daag. Voor hem is dit de bevesti ging van zijn fantastische verhaal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40